Kore Seyahati Hakkında Bilmedikleriniz

img_7710

Geçtiğimiz Cumartesi Kore Turizm Ofisi’nin tanıtım toplantısındaydık. Kore kültürü, yemekleri, gezilecek yerleriyle ilgili bilgilendirici bir sunum dinledik. Kore bugüne kadar kapalı bir kutuydu aslında bizim için bugüne kadar… Kore ile ilgili kulaktan dolma bilgiler vardı yalnızca aklımızda. Rotalarımız arasına Uzak Doğu’yu katmayı düşündüğümüz şu günlerde çok iyi oldu bu bilgilendirme açıkçası. Zaten dünyanın halini de düşünecek olursak, terördü savaştı derken gidilebilecek en güvenli yerlerden biri haline geldi Uzak Doğu.

Peki ne var bu Kore’de? Söylenene göre ülkeyi en çok 31-40 yaş aralığı ziyaret ediyor. Muhtemelen o yaşa kadar Avrupa şehirlerini gören kesim sonrasında rotayı Uzak Doğu’ya çeviriyor.

img_7726

Öncelikle aklınızdan Kore yemekleri gariptir, benim damak zevkime uymaz gibi ön yargıları çıkartın. Bize etkinlik sonrasında iki yemek tattırdılar. Biri bir tür tatlı ekşi soslu tavuk olan dakgang-jeong, diğeri ise sebzeli ve etli bir yemek olan bulgagi. İkisi de bizim mutfağımıza yakın, damak zevkimize uygun lezzetlerdi. Tabi ki kullandıkları soslar evinizde pişen etin lezzetinden biraz daha farklı hale getiriyor yemeklerini ama kesinlikle lezzetli.

sehirnotlari-kore2

Dahası Kore tam bir alışveriş cenneti haline gelmiş. Yılda 6.5 milyon Çinli Kore’yi yalnızca alışveriş için ziyaret ediyor. Burada 24 saat alışveriş yapabileceğiniz yerler bulmak mümkünken, özellikle doğal kozmetik üretiminde Kore kendini çok geliştirmiş. Pirinçten, hindistan cevizi yağından, bademden ürettikleri şifalı kremler, tonikler, bakım yağları var. Bize hediye ettikleri nem maskesini dün ben de denedim, sonucun hiç de fena olmadığını söyleyebilirim. Olur da denemek isterseniz, Yeppuni ve Tiara markasını internetten inceleyebilirsiniz. Yeppuni’nin Nişantaşı’nda bir ofisi de varmış ayrıca.

sehirnotlari-kore

Kore’ye gitmek isterseniz en uygun mevsim Mayıs sonu ve Haziran başı. Ya da Eylül sonu ve Ekim’i de tercih edebilirsiniz ama ilkbahardaki “kiraz çiçeği” dönemi ve bu dönemdeki festivaller kaçırılmaması gereken bir deneyim. Bu mevsimde çiçeklerin açmasıyla pembeye boyanan sokaklarda harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Gidince mutlaka görülmesi gereken yerler;

-Andong Hahoe Köyü
-C-gyeongju Tarihi Bölgesi
-Suwon Hisarı

Kore hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, 17-18 Aralık’ta Cevahir AVM’nin metro katında kurulacak tanıtım standını ziyaret edebilirsiniz. Stand’ta aynı zaman Kore yemekleri workshop’u ve kozmetik ürünleri olacak. Böylelikle bahsettiğimiz o ürünleri ve lezzetleri deneme şansınız bulacaksınız. Ayrıca hediye çekilişi de var. Kore biletinden tutun da, kozmetik malzemelere ne ararsanız var bu çekilişte. Kaçırmayın deriz!

 

 

Summary
Article Name
Kore Seyahati Hakkında Bilmedikleriniz
Description
Ülkeyi en çok 31-40 yaş aralığı ziyaret ediyor. Muhtemelen o yaşa kadar Avrupa şehirlerini gören kesim sonrasında rotayı Uzak Doğu’ya çeviriyor.
Author

1 Response

  1. mukemmel gorunuyor 🙂

Leave a comment