Rötarlı uçuşlarda haklarınızı biliyor musunuz?  

Hepimizin başına gelen, seyahatlerin en tatsız tarafıdır rötarlar. Gülü seven dikenine katlanır misali biz de katlanıyoruz zaman zaman. Ama tabi farkında olmasak da gecikmelerden dolayı hakkımızın yendiği de oluyor. Mesela havayolu şirketlerinin ilgisiz, kaba tavırlarıyla karşılaşabiliyor ya da almamız gereken hizmeti alamayabiliyoruz. Şikayet etmemiz gereken mercileri ve yolcu haklarını da bilmediğimiz için genellikle kuzu kuzu duruma razı oluyoruz. Oysa ki uçuş sorunlarıyla ilgili yolcuları koruyan haklar da var. Gelin bunlara birlikte göz atalım.

şehirnotları-rötar

-1500 km (dahil)’e kadar iç hat uçuşları için iki saat veya daha fazla,

-1500-3500 km (dahil) iç ve dış tüm uçuşlar için üç saat veya daha fazla,

-3500 km. den fazla uçuşlar için dört saat veya daha fazla gecikmenin olacağını bekliyorsa;

Hava yolu şirketi;

-İki-üç saat arası gecikmelerde, makul ölçüde sıcak ve soğuk içecek,

-Üç-beş saat arası gecikmelerde, sıcak ve soğuk içeceklerle birlikte günün zamanına göre kahvaltı veya yemek,

-Beş saat ve üzeri gecikmelerde sıcak ve soğuk içecekler, günün zamanına göre kahvaltı veya yemek, ek sıcak ve soğuk içecekler ve ek hafif ara yemeği teklif etmek durumundadır.

şehirnotları-havayolu

Uçuştaki gecikmenin sonraki gün veya günler içinde olması durumunda ise;

-Otelde veya uygun bir konaklama tesisinde konaklama, havaalanı ile konaklama yeri arasında ulaşımı sağlamak zorundadır.

Ayrıca gecikme süresi ne olursa olsun, süre kısıtlaması olmaksızın iki telefon görüşmesi, faks mesajı veya eposta hizmeti verilmesi zorunludur.

Yine gecikmenin en az beş saat olması durumunda;

-Seyahatin gerçekleştirilmeyen bölümü ile yolcunun planlamış olduğu seyahatin tamamlanmasının artık bir anlamının kalmaması durumunda,

-Seyahatin gerçekleştirilen bölümü için bilet ücretinin tamamının satın almış olduğu fiyat üzerinden en geç yedi gün içinde iade edilmesi,

Ayrıca yolcunun seyahatinin ilk başlangıç noktasına ilk fırsatta dönmesini sağlayacak bir dönüş uçuşunun sağlanması gerekmektedir.

Uçuşu icra eden hava taşıma işletmesi, uçuş öncesi kontrol (check-in) işlemi sırasında, bu hakları içeren Türkçe ve İngilizce metni kontuardan veya uçağın biniş kapısından istenebileceğine ilişkin duyuruyu asmak ve istem halinde de belirtilen noktalarda bu metni yolcuya vermekle yükümlüdür.

Problemli uçuşlar konusunda sorun yaşamanız durumunda şikayetinizi hakkiniyedirme.com üzerinden de yapabilirsiniz.

Summary
Article Name
Rötarlı uçuşlarda haklarınızı biliyor musunuz?
Description
Uçuş sorunlarıyla ilgili yolcuları koruyan haklar var. Gelin bunlara birlikte göz atalım.
Author

No Comments Yet.

Leave a comment