Back to the Future, tasarım ve daha fazlası

80’ler ve 90’lar… Bizim çocukluğumuz, kimilerinin gençliği, kendi döneminin önemli özelliklerini yansıtan unutulmaz filmlerle geçen bir dönem.

Bazılarının şarkılarını hala dinliyoruz, bazılarını ise hala arada açıp izliyoruz. Bazıları da kapitalizmin keyif verici maddeleri arasında çoktan yerini aldı. Modayı, tasarımı, gıda sektörünü, müzik piyasasını ve belki da şu anda aklıma gelmeyen birçok sektörü etkiledi, akımlar yarattı…

Nelerden mi bahsediyorum? Ghostbusters ile başlayalım… Sonra Star Wars, Back to the Future. Hadi bunun arkasına bir de Home Alone alalım. Belki bir Terminator. Godzilla da olabilir… Unuttuğum varsa affola. Bu liste eminim uzayıp gider.

image

Hepimizin öyle ya da böyle fikir sahibi olduğu, izlediği, hayranı olduğu, ya da en kötü baskılı tişörtlerden tanıdığı filmleri tasarım yönünden ele almak istedim. Şimdilik Back to the Future ile başlayalım. Sonra devamı gelecek.

Back to the Future serisinin Delorean’ı, Hoverboard’u, McFly’ın 2015 gittiğinde giydiği otomatik bağcıklı ayakkabıları zaten başlı başına bir tasarım öğesi. Hepsi zamanına göre değerlendirildiğinde hayranlık yaratıyor. Peki ya filmin kendisi tasarımlara ilham olduğunda neler olmuş, ne gibi ürünler yaratılmış, nerelerden temin edilebilir, biraz da onlara bakalım. Öncelikle posterlerden başlayalım.

Back to the Future serisi illüstratörlerin ve poster tasarımcılarının üzerinde sıkça çalıştığı bir alan. Birçok poster örneği görmek mümkün. Mesela bu Fransız tasarımcı Mainger’in bir çalışması.

image

Tasarımcının diğer çalışmaları için: www.mainger.com Site üzerinden sipariş vermeniz mümkün.

Bu da başka bir Fransız illüstratör Nicolas Bannister’ın, kült filmlerdeki arabalar üzerine yaptığı bir çalışması.

Facebook’tan iletişime geçip sipariş verebilirsiniz.

image

image

Özellikle koleksiyonerler için sınırlı sayıda posterler üreten Mondo’nun triptik çalışması… Posterler satışa çıktığı andan birkaç saat içerisinde tükeniyor.

image

image

image

Farklı tasarımcılardan çalışmalar:

Görseller: Phantom City Creative, David Williams, Jason Klamm, Fran Asensio, Brandon Schaefer, Sean Mort, AgusThings, backstothewall, Emma Butler

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

Lego da bu sırada boş durmamış tabi. Star Wars serisinden sonra BTTF için de üretim yapmış. Lego’nun Star Wars, BTTF gibi serilerini Bağdat Caddesi’ndeki Adore Oyuncak’tan bulabilirsiniz.

image

image

Nike’ın tasarımcısı Tinker Hatfield’ın bir açıklamasına göre ise McFly’ın ayakkabılarını biz de 2015’te giyebileceğiz!

Şehirde daha fazla nereleri gezebilirim, meraklısı olduğum filmlerin karakterlerin figürlerini nereden bulabilirim diyenler için de birkaç önerimiz var.

Öncelikle Moda’nın en eskilerinden Gerekli Şeyler. Tüm geek ihtiyaçlarınızı burada giderebilirsiniz.

image

Figür dünyasını keşfetmek isteyenler için başka bir adres: Dreamers Figure. Dükkana gelen tüm yeni ürünlerini Facebook sayfalarından takip edebilirsiniz.

image

image

Cadde’nin yeni sakinlerinden Pow – The Hero in You.

image

Nişantaşı’nda Hero Select

image

Ve son olarak taşı toprağı figürcü olan Moda’da, hemen Barış Manço evinin sırasında yer alan Figüratif.

image

Yazar: Gizem Telci @bohemisko

Summary
Article Name
Back to the Future, tasarım ve daha fazlası
Description
80’ler ve 90’lar… Bizim çocukluğumuz, kimilerinin gençliği, kendi döneminin önemli özelliklerini yansıtan unutulmaz filmlerle geçen bir dönem.
Author

No Comments Yet.

Leave a comment