Seyahate Çıkacaklar İçin Altın Değerinde Öneriler

sehirnotları-seyahatönerileri

Farklı şehirleri görmek, yeni yerleri tanımak, kimi zaman uzaklaşıp kafa dinlemek için hayatımızın belirli dönemlerinde kısa veya uzun seyahatlere çıkabiliyoruz. Seyahatlerimizde yeni yerler görmenin yanı sıra farklı kültürleri tanıyıp, farklı deneyimler yaşabiliyoruz. Bu da hayatımıza hem yenilik hem de renk katıyor.

İster yurt içi ister yurt dışı seyahati olsun, gideceğimiz yere daha kısa sürede kolay bir şekilde ulaşmak için birçoğumuzun tercihi uçak yolculuğu oluyor. Uçakla seyahat etmek oldukça pratik ve konforlu. Ancak bu konforu yaşamak için bir miktar parayı gözden çıkarmak gerekiyor. Uçak biletleri genel olarak pahalı görünse de pratik yöntemlerle ucuz uçak bileti bulunabiliyor. Online karşılaştırma sitelerinden uygun uçak biletinizi alıp keyifli bir yolculuk için hazırlıklara başlayabilirsiniz.

Sizlere sorunsuz ve rahat bir yolculuk için dikkat etmeniz gereken birkaç önemli noktayı bir arayı getirdik. Bu tavsiyelerimize uyarak son derece keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Yol arkadaşınızı iyi seçin

Bir insanı tanımanın en iyi yolu birlikte seyahat etmekten geçer. Tatilde veya gezide birlikte seyahat ettiğiniz arkadaşınızın genel olarak davranışlarını, ne kadar uyumlu olduğunu, neyi sevip sevmediğini ve olaylara tepkisine yakından şahit olacağınız için onu en iyi tatilde tanırsınız. Eğer bir iki haftalık bir tatilde rahatça anlaşabildiyseniz, aranızda bir sorun olmadıysa bir problem yok demektir. Seyahat arkadaşınızı iyi seçerseniz rahat ve keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Kredi kartınızın avantajlarını öğrenin

Kredi kartınızın seyahate yönelik avantajları olabilir. Bazı bankaların kredi kartları seyahat esnasında kullanıcılarının karşılaştığı belirli zararları karşılayabiliyor.

Kredi kartınızı kaybetme ya da çaldırma riskini göz önünde bulundurarak gerekli numaraları yanınızda bulundurun.

Nakit yerine kredi kartı kullanın

Seyahatlerinizde yanınızda fazla nakit taşımamaya özen gösterin. Nakit paranın kaybolma veya çalınma riski yüksektir. Kredi kartında da bu ihtimal var. Ancak kredi kartınızı kaybettiğinizde veya çaldırdığınızda hemen iptal ettirebilirsiniz.  Hesabınızda yeterli miktarda para olduğundan emin olun. Böylece herhangi bir nakit ihtiyacınızda yakınınızdaki bankamatikten kolayca para çekebilirsiniz.

Gideceğiniz bölge hakkında bilgi veren rehber kitapları ve gezi bloglarına göz atın

Paket bir tura katılmak yerine, yalnız başına özgürce seyahat etmek istiyorsanız, gideceğiniz bölge hakkında iyice araştırma yapın. Bölgede gezilecek yerler, konaklama alternatifleri, nerede ne yenir, en iyi alışveriş durakları hakkında fikir edinip güzel bir gezi planı belirleyin.  Bu konuda şehre yönelik gezi rehberlerinden ve seyahat bloglarından yararlanabilirsiniz.

Tarifeli uçuşları tercih etmeye çalışın

Tarifeli uçuşlar daha uygun fiyatlı olabiliyor. Hatta charter uçuşlardan daha hesaplı olduğunu söylemek mümkün.

Yanınızda az eşya bulundurun

Valizinizi hazırlarken gideceğiniz yerdeki hava şartlarını göz önünde bulundurun. Yanınıza ne kadar az eşya alırsanız yükünüz o kadar hafifler ve rahat bir yolculuk geçirirsiniz. Böylece gideceğiniz bölgede daha fazla alışveriş yapma imkanı elde eder, aldıklarınızı kilo aşımı derdi olmadan rahatça getirebilirsiniz.

Valiziniz karışmasın

Valizinizde etiket olmasına özen gösterin. Bavullar birbirine benzeyebiliyor. Kendinizinkini kolay ayırt edebilmek için bavulun bir köşesini renkli bir kurdeleyle bağlayabilirsiniz.

Valizinizin kaybolma ihtimalini göz önünde bulundurarak yanınıza alacağınız el çantasında temel ihtiyaçlarınız ile birlikte birkaç parça kıyafeti eksik etmeyin. El çantanız 8 kiloyu aşmamalı.

Uçak yolculuklarında bol sıvı tüketin

Uçakla seyahat edecekseniz, kabin içi basıncı nedeniyle vücudunuzda su kaybı oluşabilir. Bu su kaybını önlemek için bol bol sıvı tüketmelisiniz. Sıvı ile suyu kastediyoruz. Uçuş sırasında sağlığınız için alkol ve kafeinli içeceklerden uzak durmanızda fayda var.

Jet Lag’e karşı tedbirli olun

Bulunduğunuz şehirle arasında zaman farkı olan bir yere gidiyorsanız, Jet Lag problemiyle karşılaşabilirsiniz. Bulunduğunuz şehrin zaman diliminin farklı olması sebebiyle gittiğiniz ülkenin saatine uyum sağlayamamanız sonucu bu durum ortaya çıkar. Uçuştan bir iki gün önce beslenme ve uyku düzeninizi o şehrin zaman dilimine göre ayarlarsanız, şehirdeki düzene daha kolay adapte olabilirsiniz.

Gideceğiniz ülkenin gelenekleri ve yeme alışkanlıkları hakkında bilgi edinin

Barcelona’da yemek yeme ayrı bir kültürdür. Barcelonalı’lar genelde akşam yemeklerini dışarıda ailece veya arkadaşlarıyla yemeyi tercih ederler.  Sofraların olmazsa olmazları deniz ürünleri, zeytinyağlılar ve sebze yemekleridir. Tapasları ve Paella’sıyla ünlüdür.  İspanya’da akşam yemeği 23:00 civarı, Yunanistan’da ise 22:00 gibi yenir. Buralara yolunuz düşerse gördüğünüz tablo sizi şaşırtmasın.

Uluslararası olarak kullanılan bazı el hareketlerinin anlamları da ülkeden ülkeye değişebiliyor. Bizde ve batıda bir işin iyi olduğunu ifade eden, baş parmağın havada tutulduğu hareketin ise Batı Afrika, Yunanistan, Latin Amerika ve Rusya’da oldukça olumsuz bir anlamı var. Bu nedenle o bölgelerde bu hareketi yapmadan önce bir kez daha düşünün.

Pasaportunuzun ve vizenizin bir kopyasını bulundurun

Yut dışına çıkacaksanız,  dönüşte bir sorun yaşamamak için pasaportunuza gözünüz gibi bakmanız gerek. Pasaportunuzu ve vizenizi kaybetmemeye dikkat edin. Pasaportunuzun çalınması ve kaybolması durumunu göz önüne alarak bir fotokopisini yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Gideceğiniz bölgenin vize detaylarını öğrenin

Seyahate çıkmadan önce gideceğiniz ülkenin vize talepleri hakkında da detaylı bilgi edinin. Dış işleri Bakanlığı’nın www.mfa.gov.tr adresinden gideceğiniz ülkeye yönelik vize bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Yurt dışı seyahatlerinde cep telefonu kullanımına dikkat

Yurt dışına çıkacaksanız, gideceğiniz bölgede Türkiye’de kullandığınız hat ile görüşme yapmamaya çalışın. Yurt dışında cep telefonunuzla yapacağınız aramaların ücreti hem sizin hem de karşı tarafın faturasına yansır. Sizi başka birinin araması durumunda bile parayı siz ödersiniz. Uluslararası aramalarda Rusya’nın bu konuda oldukça pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Cep telefonunuzu yurt dışında kullanabilmek için telefonunuzun uluslararası dolaşıma açık olması gerekir. Telefonunuzdaki ayarlardan veya operatörünüzden cihazınızı yurt dışı kullanımına açtırmalısınız. Yurt dışında uzun süre kalacaksanız, o bölgenin yerel operatörlerinden birinden kart alarak Türkiye ile daha uygun fiyata görüşmeler sağlayabilirsiniz.

Tax Free fırsatını kaçırmayın

Çoğu ülkede Tax Free denilen vergi iadesi sistemi uygulanıyor.  Bu uygulama sayesinde yaptığınız alışverişler için ödediğiniz ücretin belli bir kısmını geri alabiliyorsunuz. Bunun için mağazada alışveriş yaparken Tax Free formunu talep edip doldurmanız yeterli. Seyahat dönüşü uçuşunuzun gerçekleşeceği havaalanında Tax Free bölümüne gidip faturalarını teslim ederek hakkınız olan parayı alabilirsiniz.

Seyahatte işinize yaracak tüyoları öğrendiğinize göre, şimdi uçak biletinizi alabilirsiniz. Uygun fiyatlı uçak bileti bulabileceğiniz iyi bir adres arıyorsanız, Ucakbileti.com sizin için ideal olacaktır.

Ucakbileti.com web sitesinde yerli havayolları THY, AnadoluJet, Pegasus, AtlasGlobal, Onur Air, SunExpress ve Borajet gibi firmaların uçak bileti seçeneklerini bir arada görüp fiyat karşılaştırması yaparak en uygun uçak biletine ulaşabilirsiniz.

Summary
Article Name
Seyahate Çıkacaklar İçin Altın Değerinde Öneriler
Description
Farklı şehirleri görmek, yeni yerleri tanımak, kimi zaman uzaklaşıp kafa dinlemek için hayatımızın belirli dönemlerinde kısa veya uzun seyahatlere çıkabiliyoruz.
Author

No Comments Yet.

Leave a comment