Yolculuklarınıza Alternatif: BlaBlaCar

Bahar dallarından bunaltıcı sıcaklara doğru geçmeyi beklediğimiz şu günlerde, tatil planları yapmaya da yavaş yavaş başladık. E tabi tatili planlarken gideceğiniz yeri ayarlamanın dışında, nasıl seyahat edeceğiniz de ayrı bir organizasyon konusu. Yolculuğun konforlu ama aynı zamanda da ekonomik olması herkesin beklentisi. Bu noktada size alternatif sunabilmek adına, dünyanın 19 ülkesinden sonra şimdi de Türkiye’de faaliyet gösteren BlaBlaCar’ı yakından inceledik. BlaBlaCar’ın Ülke Müdürü Esin İmer’e sorularımızı yönlendirdik, içimizi rahatlattık, şimdi de size de tavsiye ediyoruz.

şehirnotları_blablacar

BlaBlaCar sisteminden biraz bahseder misiniz?

BlaBlaCar, aracında boş koltuklarıyla yolculuk yapan sürücülerle, aynı yöne gitmek isteyen yolcuları buluşturan, dünyanın en büyük şehirler arası yolculuk paylaşım ağı. BlaBlaCar, yol masraflarını sürücü ve yolcular arasında paylaştırarak seyahati herkes için daha hesaplı hale getiriyor. Ayrıca, yolcu ve sürücülere, yeni insanlarla tanışarak eğlenceli bir yolculuk yapma fırsatı da sunuyor.

BlaBlaCar’da sistem şöyle işliyor: BlaBlaCar’ın ücretsiz mobil uygulamasını indirerek ya da www.blablacar.com.tr adresine girip Facebook hesabınızla giriş yaparak profilinizi oluşturuyorsunuz. Yolcuysanız, gideceğiniz yeri ve yolculuk yapacağınız tarihi seçiyorsunuz ve karşınıza sizinle aynı yöne yolculuk etmek isteyen sürücüler çıkıyor. Kendi aracınızla yolculuğa çıkıyorsanız, profilinize aracınızın modelini ekliyor, yolculuğunuzun detaylarını ve aracınızdaki boş koltuk sayısını belirtiyorsunuz. Sistem size o yolculuk için koltuk başına bir masraf katkı payı öneriyor. Masraf katkı payı, kar gözetmeksizin yol masraflarını diğer yolcularla paylaşmanıza imkan  verecek şekilde belirleniyor. Ardından sıra profilleri inceleyerek yolculuk arkadaşlarınızı daha yakından tanımaya geliyor. BlaBlaCar’ın güvenilir topluluğunda, üyelerin fotoğraflarını ve kısa biyografilerini görebilir, potansiyel yolculuk arkadaşlarınız hakkında daha önceki yolculuklarında bırakılmış yorum ve puanlamaları inceleyebilirsiniz. İsterseniz de onlarla iletişime geçip aklınıza takılanları sorabilir, nasıl biri oldukları hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.  Yolculuk sonrasında ise hem yolcular hem de sürücüler birbirlerine puan verip, yorum yaparak hem güvenilir bir topluluğun oluşturulmasına katkıda bulunuyor hem de bir sonraki yolculukta diğer üyeler tarafından tercih edilme şanslarını artırıyorlar.

şehirnotları_blablacar

Türkiye için biraz yabancı bir sistem aslında. İnsanların geri dönüşleri ve ilgileri nasıl?

2014 Eylül ayında Türkiye’de faaliyete başlayan BlaBlaCar kısa sürede büyük ilgiyle karşılaştı. En çok İstanbul, Ankara, İzmir çıkışlı yolculukların paylaşıldığı BlaBlaCar Türkiye’de, Bursa, Adana, Antalya, ve Kocaeli çıkışlı yolculuklar da oldukça fazla yer almakta. Her geçen gün Türkiye’deki kullanıcı sayımızın arttığını ve kullananların yüksek memnuniyetlerini görüyoruz. Üyelerimizden gelen yorumlar oldukça pozitif. Örneğin, ailesi Bursa’da yaşayan ve Kocaeli’nde okuyan bir üniversite öğrencisi kullanıcımız, BlaBlaCar’ın üniversite öğrencilerine; ailelerini daha sık ziyaret etme imkanı sunan hesaplı bir seçenek olduğunu ve yalnız yolculuk etmek yerine yolculuğunu sohbet ederek geçirmenin daha keyifli olduğunu düşünüyor. Farklı bir şehirde çalışan ancak hafta sonları ailesini görmek isteyen kullanıcılarımız da yolculuklarını paylaşarak hem yeni insanlarla tanışma fırsatı bulduklarını hem de yolculuk masraflarından tasarruf ederek ailelerini daha fazla görebildiklerini belirtiyor. Gezmeyi seven ve sık sık seyahat eden kullanıcılarımız ise BlaBlaCar’ın pratik, güvenilir ve hesaplı bir seçenek olduğunu söylüyor.

Blablacar’ın kaç kullanıcısı var?

Fransa, Belçika, Lüksemburg, Hollanda, Hırvatistan, Almanya, Macaristan, İtalya, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Sırbistan, İspanya, Ukrayna, İngiltere, Hindistan, Meksika ve Türkiye’de faaliyet gösteren dünyanın lider yolculuk paylaşım ağı BlaBlaCar 19 ülkede 20 milyondan fazla üyeye sahip.

şehirnotları_blablacar

Aynı yöne giden insanları tek arabada buluştururken, katılan yolcuların güvenilir kişiler olduğunu nasıl tespit ediyorsunuz?

BlaBlaCar olarak güvenilir bir yolculuk paylaşım topluluğu yaratmak bizim için çok önemli. Bunu bir kaç farklı özellik ile sağlamayı amaçlıyoruz:

Türkiye’de BlaBlaCar kullanıcısı olmak için kişinin Facebook hesabı ile giriş yapması gerekiyor. Böylece kullanıcıların birbirlerinin gerçek kimliklerini görmesini sağlıyoruz. Üyelerimiz, buna ek olarak email adreslerini ve telefon numaralarını da doğruluyorlar. Yolculuk yapacakları kişiyi seçerken daha önceki puanlamalarına bakabiliyorlar. Hem sürücüler hem de yolcular beraber yaptıkları yolculuklardan sonra, birbirleri ile ilgili yorum ve puanlama paylaşıyorlar. Bu bilgi bir sonraki yolculukları için arkadaş arayanlara ışık tutuyor. Ayrıca bu sayede BlaBlaCar topluluğu, profil ve puan/yorum sistemleri sayesinde kendi denetimini yapıyor ve paylaşım ruhuna aykırı davrananlar kendiliğinden sistemden uzaklaştırılmış oluyor. Ayrıca, üyelerimizin sistemden en iyi şekilde faydalanmalarını sağlamak amacıyla Uzman Üye İlişkileri ekibimiz haftanın 7 günü kullanıcılarımıza destek veriyor.  Son olarak üyelerimiz kiminle yolculuk yapacaklarına kendileri karar veriyor. Yolculuklarından önce sürücü veya yolcu ile iletişime geçerek, birbirlerini tanıma şansları da oluyor.

Şu anda hangi istikametlere hizmetiniz var? Yurt dışına da seyahat hizmeti sağlıyor musunuz?

Dünyanın en büyük şehirler arası yolculuk paylaşım ağı BlaBlaCar 19 ülkede faaliyet gösteriyor: Fransa, Belçika, Lüksemburg, Hollanda, Hırvatistan, Almanya, Macaristan, İtalya, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Sırbistan, İspanya, Ukrayna, İngiltere, Hindistan, Meksika ve Türkiye.

BlaBlaCar ile Türkiye’nin tüm şehirlerine gidebilirsiniz. Avrupa’da da Amsterdam’dan Zagreb’e uzanan kesintisiz bir yolculuk yapmanız mümkün. Latin Amerika’da Meksika ve Asya’da Hindistan’da BlaBlaCar ile seyahat edebilirsiniz.

Uygulamayı kullanım ücreti nedir? Seyahat eden kişiler ödemeyi ne şekilde yapabiliyor?

Sürücü olarak yolculuk ilanı verdiğinizde, sistem size o yolculuk için koltuk başına bir masraf katkı payı öneriyor. Üyelerimiz, her yolculuk oluşturduklarında, güzergaha göre önerilen masraf katkı payını görebiliyorlar. Önerilen rakamı biraz düşürmek veya yükseltmek kullanıcının elinde. Ancak, masraf katkı payı, kar gözetmeksizin yol masraflarını diğer yolcularla paylaşmanıza imkan  verecek şekilde belirleniyor. Sistemin temel amacı o seyahati yapacak olan kişinin masraflarını azaltmakken, diğer yolcu ya da yolcuların da ulaşım ihtiyacını gidermek. Yolcu olarak, yolculuk aradığınızda ise gitmek istediğiniz yer için listelenen sürücü ilanları arasından size en uygun olanı seçebiliyorsunuz. Türkiye’de seyahat eden kişiler masraf katkı payı ödemesini nakit olarak yapıyor.

Yazar: Gizem Telci @bohemisko

Summary
Article Name
Yolculuklarınıza Alternatif: BlaBlaCar
Description
Bahar dallarından bunaltıcı sıcaklara doğru geçmeyi beklediğimiz şu günlerde, tatil planları yapmaya da yavaş yavaş başladık. E tabi tatili planlarken gideceğiniz yeri ayarlamanın dışında, nasıl seyahat edeceğiniz de ayrı bir organizasyon konusu.
Author

No Comments Yet.

Leave a comment