2006’ya kadar fayton atölyesi, sonra restoran…

Fayton ya da diğer adıyla Phaeton Restoran, adından da anlaşılacağı gibi Kadıköy’de eski bir fayton atölyesi… 2006’ya kadar fayton üretiminin sürdürüldüğü mekan, bugünlerde Çerkes bir aile tarafından restoran olarak işletiliyor. Aile Çerkes misafirperverliğini restoranlarında da sürdürüyor, her müşteriye adeta bir misafir özeniyle yaklaşıyor.

image

1600’lü yılların sonlarında inşa edilmiş olan tarihi bina, taş duvarları, yüksek tavanı, folklorik dekor biçimiyle oldukça sıra dışı. Keşfedilmesi gereken bir yer olduğu içeriye girmeden belli oluyor. Ben mekanda otururken Red Kit çizgi romanlarında gibi hissettim kendimi. Siz nasıl hissedersiniz bilmem…

image

Binanın ilk yapıldığı yıllarda şarap deposu olarak kullanıldığına dair bilgiler var. Başka bir kaynağa göre ise Fransız lejyon askerlerinin yatakhane olarak kullandığı söyleniyor. İçeride her bir obje bir kültür örneği.

Fayton’un mutfağında Çerkes yemekleri ve Rum mezelerinden örnekler var. Fiyatlar ortalamanın biraz üstünde. Cuma ve cumartesi akşamları ise mekanda canlı müzik var. Özellikle o akşamlarda gideceklerin önceden rezervasyon yaptırması gerekiyor. Çünkü Fayton’u bilen biliyor ve o akşamlarda mekanı boş bırakmıyor.

image

Uzun lafın kısası ben Fayton’un atmosferini çok sevdim. Yemek yerken tarihi dokuyu yaşamak ve hissetmek insanı etkiliyor. O dönemde neler yaşanmış, bu dört duvarda neler olmuş acaba diye hayallere dalıyor insan. Size de böyle bir deneyim için Fayton’u öneririm.

Yazar: Gizem Telci @bohemisko

Summary
Article Name
2006’ya kadar fayton atölyesi, sonra restoran…
Description
Fayton ya da diğer adıyla Phaeton Restoran, adından da anlaşılacağı gibi Kadıköy’de eski bir fayton atölyesi… 2006’ya kadar fayton üretiminin sürdürüldüğü mekan, bugünlerde Çerkes bir aile tarafından restoran olarak işletiliyor.
Author

No Comments Yet.

Leave a comment