Ayvalık Tatili İçin İpuçları

şehirnotları-ayvalık8

Yaz sıcaklarında kendinizi Ege’nin serin sularına atmak ya da nostaljik sokaklarda gezinti yapmak istediğinizde, akla gelen ilk yerlerden biri de Ayvalık oluyor haliyle. Adacıklardan oluşan bu harika ilçeye giderken, araba kiralamak ya da aracınızla gezmek daha konforlu olabilir. Bu şekilde Sarımsaklı, Cunda ve Ayvalık arasındaki mesafeleri kolayca geçebilir ve atlamadan her yeri gezebilirsiniz.

Nereleri görmeli?

şehirnotları-ayvalik2

Ayvalık’a geldiğinizde Sarımsaklı’nın upuzun kumsallarından denize girmeden, Cunda’nın Taş Kahvesi’nde oturup denizi seyretmeden, Şeytan Sofrası’nda gün batımını izlemeden dönmek olmaz. Şeytan Sofrası’nda şeytanın ayak izi olduğu rivayet edilen taştan bir kalıntı var. Bunun ötesinde ise tüm adaları tepeden görebileceğiniz harika bir manzara… Oturup çayınızı kahvenizi içebileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz bir restoran da bulunuyor tepede.

Cunda ise ayrıca zaman ayrılması gereken bir yer. Dar sokakları, taş evleri, meyhaneleri, gece eğlenceleri ve Taş Kahvesi’yle meşhur. Taş Kahve adını Rumlardan kalma büyük taş binasından alıyor. Yüksek tavanları, içeride uçuşan kuşları ve büyük vitraylı camlarıyla dönem filmleri anımsatan bir atmosferi var. Zaten Kurtuluş Savaşı dizilerinde ve 70’li yıllardaki Türk filmlerinde sık sık set olarak kullanılmış burası.

Sarımsaklı ise Ayvalık’ta deniz tatili yapmayı planlayanlar için biçilmiş kaftan. Kolay ulaşım sağlanan uzun, geniş kumsalları ve temiz denizi sebebiyle özellikle ailelerin tercihi oluyor burası. Sahil boyunca konaklayabileceğiniz birçok ekonomik otel bulmanız mümkün.

Ne tatmalı?

şehirnotları-ayvalik3

Damla sakızlı kahve ve dondurma bu civarın en meşhur lezzetleri. Taş Kahve’de her ikisini de bulmanız mümkün. Ama burası dışında hemen hemen her yerde karşınıza çıkacaktır damla sakızından yapılmış ürünler…

Tabi ki zeytin ve zeytin ürünleri, yöresel bitkilerden hazırlanmış baharatlar, reçeller Ayvalık’ın olmazsa olmazları arasında. Adatepe zeytinyağı fabrikasına giderseniz, envai çeşit ürünü burada bulabilirsiniz.

 

Nereleri keşfetmeli?

şehirnotları-ayvalik4

Ayvalık’ın sokakları, dükkanları, sahilleri çoğuna göre en önce keşfedilmesi gereken yerler olmakla birlikte, tarihe ilgi duyanlar için kilise ve camileri de çok önem taşıyor. 1850 civarlarında Agai İanni Kilisesi olarak inşa edilen Saatli Cami ve II. Dünya Savaşı yıllarında çanı yerinden çıkartılarak halkı uyarmak için kullanılan Taksiyarhis Kilisesi görmeniz gerekenler arasında. Kiliseden çıkartılan bu çanın, sonraları dünyanın en büyük çanı olduğu keşfedilmiş. Bugün çan Berlin’deki Bergama Müzesi’nde sergileniyor.

Ayvalık’ın türlü ıncık cıncık bulabileceğiniz bir bit pazarı var. Deniz kenarından çarşıya doğru yürüdüğünüzde karşınıza çıkacaktır Ayvalık Bit Pazarı. Özellikle ikinci el eşyalara ve el yapımı ürünlere meraklıysanız burada gezinmenizi öneririz.

 

Ne almalı?

şehirnotları-ayvalık6

Tüm Ege’de olduğu gibi Ayvalık’ta da zeytin ve zeytinyağının en kalitelisini, uygun fiyata alabilirsiniz. Bu civarların bir diğer meşhur ürünü damla sakızı olduğu için, pakette damla sakızlı kahveler birçok yerde satılıyor. Buradan dönüşte hediye olarak sevdiklerinize paket paket kahve götürebilirsiniz.

Summary
Article Name
Ayvalık Tatili İçin İpuçları
Description
Yaz sıcaklarında kendinizi Ege’nin serin sularına atmak ya da nostaljik sokaklarda gezinti yapmak istediğinizde, akla gelen ilk yerlerden biri de Ayvalık oluyor haliyle.
Author

No Comments Yet.

Leave a comment