Berlin’de gezebileceğiniz 11 harika yer

şehirnotları_berlin

Berlin her geçen gün artan cazibesi ile birçok gezgini kendine çeken bir şehir. Yılın her mevsimi kalabalık olan Berlin en çok turist çeken şehirlerden biri. Tam bir kültür ve tarih şehri olan Berlin’de tarih sevenleri mutlu edecek oldukça fazla gezecek yer var. Özellikle müzelerin sayısı oldukça çok, müzelere meraklıysanız gezebileceğiniz birçok müze bulunuyor. Özellikle müzeleri gezmeye zaman ayırmanızı öneririz.  Berlin sanatsal ve kültürel aktiviteler açısından oldukça zengin bir şehir. Gezeceğiniz yerlerin listesi uzun ise mutlaka bir müze kart ya da ulaşımda da işinize yarayacak Berlin Kart almanızı öneririz.

Gezginler için iyi bir tatil rehberi olarak güzel bir gezi listesi hazırladık.

1. Brandenburg Kapısı

Brandenburg Kapısı, tam anlamıyla Berlin’in simgesi.Birçok turistin ilk uğrak yeri denebilir. Kapı 1788-1791 yılları arasında yapılmış. Brandenburg Kapısı on iki sütuna, altı giriş kapısına ve altı çıkış kapısına sahip. Kapının üzerinde ise doğuya dönük bir quadriga heykeli bulunur. 1793 yılında Johann Gottfried Schadow tarafından tasarlanan, doğu yönünde şehir merkezini işaret eden Quadriga kapıya yerleştirilmiş.

2. Charlottenburg Sarayı

Saray ve bahçesi Berlin'in en çok turist çeken yerlerinden biri olma özelliği taşıyor. Gezi listenizin ilk sıralarında olması gereken yapılardan biri olan Charlottenburg Sarayı, Berlin’in en büyük sarayı. Saray 17. yüzyıl sonlarında inşa edilmiş ve Charlottenburg semtinde bulunuyor. Günümüzde müze olarak kullanılıyor. Saray'ın bulunduğu alan çevresinde bir belvedere, mozole, tiyatro ve bir köşk bulunuyor.

3. Müzeler Adası

Müzeler Adası, Mitte ilçesinden geçen Spree Nehri'nin üzerinde bulunan küçük bir adanın kuzey kısmında 1 kilometrekarelik alana sahip müzeler kompleksi. Müzeler Adası, 1999'dan beri UNESCO'nun Dünya Mirasları Listesi'nde bulunuyor. Müzeler Adası’nda beş müze bulunuyor.

Müzeler Adası’nda yer alan müzeler:

Altes Museum (Eski Müze): Neo klasik mimari tarz ile tasarlanan bina, Prusya Kraliyet Ailesi sanat koleksiyonunu sergilemek amacıyla 1823 ile 1830 yılları arasında Mimar Karl Friedrich Schinkel tarafından inşa edilmiş. 1966 yılında yapılan restorasyon sonrsında antik eserler bu müzede sergileniyor.

Neues Museum (Yeni Müze): Friedrich August Stüler'in planlarına göre 1859'da tamamlandı. 1939 yılından beri kapalı olan müzede restorasyon çalışmaları Mimar David Chipperfield’in öncülüğünde 2003 tarihinde başladı. Restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra müze 2009 yılında kullanıma açıldı. Müzede antik Mısır Medeniyeti ağırlıklı olmak üzere Antik dönemin eserleri sergileniyor.

Alte Nationalgalerie (Eski Ulusal Galeri): Müze 1876'da tamamlanmış. Müzede banker Joachim H. W. Wagener tarafından bağışlanan 19. yüzyıl sanat eserleri sergileniyor.

Bode Müzesi: Adanın kuzey ucunda bulunan müze, 1904'te açılmıştır ve sonrasında Kaiser-Friedrich-Museum olarak adlandırılmış. 1997'de bakım için kapanan müze 2006 yılında yeniden açılmış. Müzede heykeller, Bizans sanatı, madeni paralar ve madalyalar ve Anadolu'da arkeolojik kazılarda bulunan pek çok eser sergileniyor.

Pergamon Museum (Bergama Müzesi): Berlin'deki Müzeler Adası'nda bulunan beş müzeden biri olan Bergama Müzesi, Alfred Messel tarafından tasarlanmış. Ludwig Hoffmann denetimindeki inşaat 1910'da başlayarak 1930'da tamamlanmış. Bergama Zeus Sunağı, Milet'in Market Kapısı, İştar Kapısı ve Mshatta Alınlığı gibi yapılar ve bu yapılara ait eserler, gerçek yerlerinden ayrıntılı bir şekilde toplanarak bu müzede yeniden birleştirilmiş. Bergama Athena Tapınağı’nın Girişi, Halep Odası, Bergama'dan Athena Heykeli sergilenen diğer eserler. Bergama Müzesi Klasik Antik Çağ Koleksiyonu, Antik Yakın Doğu Müzesi, İslam Sanatı Müzesi olmak üzere üç bölümden oluşuyor.

4. Reichstag (Parlamento Binası)

Berlin’de bulunan en ünlü bina Parlamento Binası’dır. 20 Haziran 1991 tarihinde Berlin’in yeniden Almanya’nın başkenti olması sonrasında Reichstag da yeniden Almanya Federal Meclis binası oldu ve ünlü mimar Norman Foster’in öncülüğünde restore edildi. Bina Nisan 1999’da meclis binası olarak kullanıma açıldı. Ziyarete açık olan ve Norman Foster'ın restorasyonu sırasında eklenen cam kubbe, binanın üzerinde yer alan geniş bir cam bölümdür ve birçok turistin ilgisini çeker. 360 derecelik bir bakış açısına sahip. Aşağı kısmında parlamento ana salonu yer alıyor.

5. Berliner Fernsehturm (Televizyon kulesi)

Şehrin sembolü olarak görülen kule 368 metrelik uzunluğuyla, Almanya'daki en uzun yapı ve şehir merkezinde bulunan bir televizyon kulesi. 1965-1969 yılları arasında inşa edilmiş. Kulenin üst bölümündeki kürenin içinde ziyaretçi alanı ve dönen bir restoran bulunuyor. 30 dakikada bir tam tur atan restoran ziyaretçi alanından birkaç metre yüksekte. Ziyaretçilerin kullanımı için kulede bulunan iki asansör, ziyaretçileri küreye 40 saniyede çıkarabiliyor.

6. Madame Tussauds Müzesi

Bu müze Merkezi Londra’da olan bir müze ve Berlin’deki Madame Tussauds Müzesi bu müzenin Berlin şubesi. Ünlülerin balmumundan yapılma heykellerinin sergilendiği müze turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. Müzedeki balmumu heykeller o kadar gerçekçi ki gezerken kendinizden geçebilir ve müzede bulunan tüm ünlülerin heykellerinin yanında fotoğraf çektirmekten kendinizi alıkoyamayabilirsiniz.

7. Berlin Katedrali

Berlin Katedrali, şehrin en önemli protestan kilisesi. 114 metre yükseklikte olan ve görkemli bir mimariye sahip olan katedralden Berlin manzarası görülebilir.  Bu katedral fiziksel olarak bazı değişiklikler yaşamış olsa da 15. yüzyıldan beri varlığını sürdürmeyi başarmış. Prusya krallarına ve Hohenzollern ailesine ait olan lahitleri görebilirsiniz.

8. Alman Teknoloji Müzesi

Kreuzberg semtinde bulunan bir teknoloji müzesidir. 1982 yılında kurulan müzede, tarihî teknolojik yapıtlar sergileniyor. Çatısında bir bombardıman uçağı bulunuyor. Denizcilik ve enerji üretimiyle ilgili parçaları, bilgisayar parçalarını, el yapımı gemi maketi ve bibloları görebilirsiniz.

9. Berlin Zoolojik Bahçesi

Almanya'daki en eski ulusal hayvanat bahçesi olan Berlin Zoolojik Bahçesi 35 hektar alan kaplıyor ve 1844 yılında açılmış. Dünyadaki en ayrıntılı hayvan türleri bu bahçede yer alıyor.  Dünyaca bilinen Knut, kutup ayısı veya Bao Bao, büyük panda gibi hayvanlar, parkın simgesi haline gelmiş.

10. Alexander Platz

Bu meydan için turistlerin ve gençlerin en önemli buluşma yerlerinden biri denilebilir. Meydan, Brandenburg Kapısı ile Reichstag’ın doğusunda bulunuyor. İlk başta bir hayvan pazarı olarak düşünülen Alexanderplatz, Rus imparatoru I. Aleksandr'ın Berlin'i ziyaret etmesi şerefine 25 Ekim 1805 tarihinde Alexanderplatz olarak adlandırılmış. Alexanderplatz'ın yakınlarında Park Inn Berlin binası ve dünyanın çeşitli şehrilerindeki saatlerini gösteren Weltzeituhr (Dünya saati) bulunuyor.

11. Kreuzberg

Berlin’de Türk nüfusunun en yoğun olduğu yer olan Kreuzberg  “Küçük İstanbul” olarak da adlandırılıyor. Burada Türk restoranları, Türk pazarları, galeriler, alışveriş yerleri ve gece kulüpleri gibi birçok yer bulabilirsiniz.

Kendinize güzel bir gezi rehberi arıyorsanız, seyahat blogları en büyük yardımcınız olabilir. Gezmeyi sevenlerin yeni buluşma noktası hayatsenin.com’a girip dünyanın görülmeye değer yerlerini keşfedebilir, farklı kültürleri tanıyabilirsiniz.

 

Summary
Article Name
Berlin’de gezebileceğiniz 11 harika yer
Description
Berlin her geçen gün artan cazibesi ile birçok gezgini kendine çeken bir şehir. Yılın her mevsimi kalabalık olan Berlin en çok turist çeken şehirlerden biri. Tam bir kültür ve tarih şehri olan Berlin’de tarih sevenleri mutlu edecek oldukça fazla gezecek yer var.
Author

No Comments Yet.

Leave a comment