Bildiğimiz İtalyan, bildiğimiz gibi değil…

Uzun zamandır konuştuğumuz bir konu var. O da İstanbul’da yaşarken yeme içme konusunda ne kadar çok alternatife sahip olduğumuz… Türk mutfağının birçok zengin örneği hemen hemen her yerde karşımıza çıkıyor zaten ama İtalyan, Çin, Fransız mutfağı ya da canımız tapas çektiğinde bir şeyler atıştırabileceğimiz bir tapas restoranı da bulabiliyoruz bu şehirde. Ve tattığımız lezzetler genellikle öyle orjinalinden uzak, alakasız şeyler olmuyor. Örneğin İtalya’da yediğimiz kadar iyi bir burrata peynirini Eataly’de de bulabiliyoruz. Ve bu konuda kesinlikle çok ama çok şanslıyız.

Hayatımızda olduğu için şanslı olduğumuzu düşündüğüm bir restoranı daha tanıştıracağım sizlerle. Adı Beppe Pizzeria. Burası bir İtalya restoranı, pizza, calzone, taze makarna, carpaccio çeşitlerinin en güzellerini yiyebileceğiniz yerlerden birisi. İtalyan mutfağının tipik örnekleri taze malzemelerle başarılı bir şekilde sunuluyor burada. Ama bir artısı daha var buranın, o da sıradışı pizzaları…

şehirnotları-beppe3

Pizzalarını öncelikle vejetaryen, kırmızı et, beyaz et, domuz eti, deniz mahsulleri ve escargot gibi iddialı tercihlerden hoşlananlar için şeklinde ayırıyor menüde. Menüde karşınızda uzayıp giden bir liste buluyorsunuz ve hepsi de iştahınızı açan kombinasyonlar. Sıradışı pizzaların esas özelliği bildiğimiz tipik pizza reçetelerinden uzak olması. Yani bir margharita, bir hawaiian’dan bahsetmiyoruz. (Onlar menüde zaten var bu arada) Bahsettiğimiz şey gidilen bir Mardin seyahatinde, oranın mutfağından ilham alınarak hazırlanmış Mardin köftesinin kuzu kulağı sosuyla birleşmesinden oluşan Mardinella pizza… Şakşuka sosu, kızartılmış kabak parçaları ve pizza peyniriyle hazırlanan Ratatouille pizza… Ya da gerçekten sıradışı olmayı sevenler için yılan balığı ve wasabi sosuyla hazırlanan Unagi pizza…

şehirnotları-beppe2

Tatlı menüsünü karıştırdığınızda karşınıza tiramisu, cheesecake gibi klasikler ve “Mezzaluna con Nutella” gibi Nutella sevenlerin kalbinde taht kuracak çeşitler çıkıyor.

şehirnotları-beppe

İçi Nutella ve peynir dolgulu Mezzaluna con Nutella’yı mutlaka deneyin derim ama porsiyonu oldukça büyük, birkaç kişi paylaşmayı ya da yemek üstüne değil tamamen aç karnına yemeyi düşünebilirsiniz.

şehirnotları-beppe4

Bir de geniş bir şarap menüsü, bu menüde “üretenlerin gözdeleri” başlıklı, şarap üreticilerinin tavsiye ettikleri, en iddialı ürünlerini sundukları bir alan yer alıyor. Özellikle şarap kültürüne meraklı olanların mutlaka uğraması tavsiye edilir.

İki kişi 60-70 TL civarında bi hesapla oldukça doyurucu bir akşam yemeği yiyebilirsiniz Beppe’de. Rezervasyon zorunlu değil ama gitmeden önce rezervasyon yaptırıp hiç masa beklemeden oturma şansınız da var tabi. Şehirde böyle özverili çalışan, yeni bir şeyler üretmek için çaba gösteren, butik işletmeler gerçekten iki elin parmağını geçmez. O yüzden kıymetini bilmek lazım… Siz de kıymet bilmek isterseniz adres; Ferit Tek Sok. No.60/B Moda. 🙂 Yani Moda’daki meşhur Ali Usta’dan devam ederken solda kalıyor. İtalyan mutfağı tutkunlarına duyurulur.

No Comments Yet.

Leave a comment