Geleneksel Kıbrıs Yemekleri için Archway Restoran

Archway geleneksel Kıbrıs mutfağının en iyi örneklerini tadabileceğiniz nadir restoranlardan biri. Geleneksel Kıbrıs mutfağı da ne? Kıbrıs’ın kendine has yemekleri mi var diyorsunuz muhtemelen. Buraya gidene kadar ben de bilmiyordum açıkçası ama Kıbrıs’ın kendine has, pek güzel lezzetleri varmış.

image

image

image

Menüde ızgara balık çeşitlerden Akdeniz mezelerine, Kıbrıs’ın olmazsa olmazı ızgara hellimden şeftali kebabına uzun bir liste karşınıza çıkıyor. Dilerseniz hepsinden tatmak için, bizim tabirimizle “ortaya karışık” yaptırabiliyorsunuz. Beni en çok etkileyen yemeklerden biri soğan kebabı olmuştu. Yemeğin hikayesi savaş yıllarına dayanıyormuş. Kıtlık zamanında yiyecek bulamayan askerler kömürde soğanı közleyerek böyle bir yemek icat etmiş. Böyle etkileyici bir hikaye sonunda ortaya çıkan bu yemek, Kıbrıs’ın geleneksel lezzetleri arasına girmiş haliyle.

image

Girne’nin Zeytinlik köyünde yer alan mekan merkeze 15 dakika uzaklıkta. İki kişi 150 – 200 TL arasında ödeyip güzel bir akşam yemeği yiyerek kalkabilirsiniz masadan.

image

Ayrıca restoranın manzarasına da değinmeden geçemeyeceğim. Bir taraf deniz, bir taraf orman… Adayı harika bir konumdan seyretmek isteyenlere önerilir.

Yazar: Gizem Telci @bohemisko

Summary
Article Name
Geleneksel Kıbrıs Yemekleri
Description
Geleneksel Kıbrıs mutfağı da ne? Kıbrıs’ın kendine has yemekleri mi var diyorsunuz muhtemelen.
Author

0 Responses

  1. […] Kıbrıs yemekleri gecesi yapmak isterseniz, mutlaka Archway Restoran’a uğrayın. Kıbrıslılar da adetmiş, sen doydum diyene kadar yemek servis etmeye devam […]

Leave a comment