Günübirlik Adana Çıkarması

Yemek için en fazla ne kadar uzağa gidilebilir? Bu sorunun cevabı benim için her zaman çok net oldu. Midemi şenlendirecek kalitede bir yemekse eğer, dünyanın öbür ucuna bile gidilebilir. Bu mottoda yaşayan bir insan olarak en büyük hayallerimi hep güzel yemekleri olan, yeni yerler keşfetmek süsledi. Ya da keşfedilmiş ama benim henüz gidemediğim şehirlere, mekanlara baskınlar yapmak.

Türkiye’de yaşamanın nadir olarak mutluluk verdiği anlar bunlar. Neler mi? Mesela iskender kebap için Bursa’ya, cağ için Erzurum’a, künefe için Hatay’a gidilen anlar.

Biz de bu anlardan birini yaşamak için geçen ay Adana’ya doğru yola çıktık. Sabah 11’de kalktı uçağımız, ortalama 1,5 saat süren bir yolculuktan sonra sıcacık Adana’ya vardık. Akşam 8 uçağıyla döneceğimiz için fazla vaktimiz yoktu ama şimdi düşündükçe iyi ki böyle olmuş diyorum, zira daha fazla kalıp, biraz daha yeseydik gözümüzü hastanede açabilirdik.

şehirnotları_adana

İlk durağımız eski sebze halinin içindeki Kebapçı Mesut oldu. Salaş bir görüntüsü var, bu sizi sakın aldatmasın. Duvarlarındaki ünlülerin olduğu fotoğraflardan mekanın ne kadar çok tercih edildiğini anlayabilirsiniz. Şimdiye kadar yediğim en lezzetli kebap olduğunu çok net söyleyebilirim. İstanbul’da da çok sevdiğim bir kebapçım olmasına rağmen, Adana’dan geldiğimden beri kebap yiyemiyorum. Adana’da ete dair her şey koyun etinden yapılıyor. Koyun etini ağzına sürmeyen bir insan olarak beni kesinlikle rahatsız etmedi. Ağzınıza attığınız anda dağılan bir etten bahsediyorum, hayal edemiyorsanız fotoğrafı size yardımcı olabilir belki. 🙂 Kebap siparişiniz ortaya yeşillikleri, mezeleriyle geliyor. Gayet doyurucu. Fiyatlar makul, sahipler güleryüzlü. Mutlaka gidin.

şehirnotları_adana

Baraj gölü demişken; Seyhan Gölü’nün kenarında, yamaç üzerine kurulu Tahta Masa’ya uğrayıp, bir çay, kahve içmeden geçmeyin. Gördüğüm en güzel manzaralardan biriydi.

Şehir turundan sonra davetli olduğumuz eve gittik. Benim için film asıl burada koptu desem yeridir. Hayatında en çok sevdiği yemek içli köfte olan biriyim ve ev yapımı, Adana usulü içli köfte yemeye gidiyorum. Şu anda o anı hayal etmek bile güzel. Yine koyun etinden yapılan kıymayla hazırlanmış, haşlama içli köfteler o kadar güzeldi ki 6 tane yediğimi saklayacak değilim.

şehirnotları_adana

Ev sahiplerimiz inanılmaz özenli, çok misafirperver insanlardı ve bizi mükemmel lezzetlerle buluşturdular. İçli köfte dışında bir diğer lezzet ise benim daha önce tatmadığım mumbar (kimi yerlerde bumbar olarak da kullanılıyor) dolmasıydı. Bu güzide yemek için çok fazla yorum yapamıyorum çünkü yine tatmadım. Belki görüntüsü belki de kokusu kendisiyle aramda sıcak bir bağ kurmamı engelledi. Merak edenler için mumbar; kuzu ya da koyun bağırsağının kıymalı, bulgurlu, pirinçli harç ile doldurulmasından oluşan bir dolma türü. Adana’ya kadar gelip meşhur halka tatlısı yemeden olmaz dedik ve uçağımızın kalkmasına dakikalar kala soluğu tatlıcıda aldık. Her köşe başında mutlaka denk geleceğiniz bu lezzeti tatmadan dönmeyin derim.

şehirnotları_adana

Adana’ya gideceklere özellikle tavsiyemdir; araba kiralayın ve yanınızda şehri bilen birileri olsun. Biz arabayla neredeyse bütün şehri dolaştık. Tahminimden çok daha büyük, çok daha yeşil ve modern bir şehirle karşılaştım. Adana’da gördüğüm büyük şehir parkına bakarken aklıma İstanbul geldi, hüzünlenmedim diyemem.

şehirnotları_adana

Şehirde dolaşırken ağaçlardan sarkan turunçlar, Atatürk’ün Adana’ya geldiğine kaldığı ev, İncirlik Üssü ve çevresindeki ilginç yaşam, Seyhan baraj gölünün mükemmel rengi, Çukurova Üniversitesi’nin devasa kampüsü görülmesi gerekenler.

Not: Nisan ayında Adana’da Portakal Çiçeği Festivali oluyor. Harekete geçmenizin tam zamanı! 🙂

Yazar: Burçak Külcü

Summary
Article Name
Günübirlik Adana Çıkarması
Description
Yemek için en fazla ne kadar uzağa gidilebilir? Bu sorunun cevabı benim için her zaman çok net oldu. Midemi şenlendirecek kalitede bir yemekse eğer, dünyanın öbür ucuna bile gidilebilir.
Author

No Comments Yet.

Leave a comment