İstanbul buram buram kahve koktu, iyi de oldu!

Geçtiğimiz hafta sonu İstanbul, festivallerin bir ilkine daha ev sahipliği yaptı; İstanbul Coffee Festival. Son zamanlarda sık sık bir yenisi açılan üçüncü dalga kahvecilerden önemli bir kısmının yer aldığı festivalde hayatımıza yeni yeni giren cold brew, sifon gibi terimler, kahve kültürüyle ilgili bilmediğimiz ve yeni yeni keşfettiğimiz birçok şey açıklığa kavuştu.

image

Şimdi sizlere festivalle ilgili izlenimlerimi aktarmak istiyorum. Öncelikle iyi ki böyle bir festival yapıldı diyorum. Gittiğimde de gördüm ki, uzun zamandır yeni bir hobi ve faaliyet alanı haline geline kahvecilik işi, hatırı sayılır bir takipçi kitlesi oluşturmuş kendine. Dolayısıyla kahveyle ve yeni demleme teknikleriyle ilgili birçok şeyi işin uzmanlarından dinlemek hepimize çok iyi geldi eminim.

şehirnotları_kahvefestival

Birçok stantta farklı uygulamalar, workshoplar ve sunumlar yapılıyordu. Ben Old Java’nın standında cold brew hazırlama aşamalarına tanıklık etme şansı buldum. Farklı bir teknikle, içeride soğuk havayı muhafaza ederek çalıştıklarını vurguladılar. Ortaya çıkan sonuç oldukça iyiydi. Moc İstanbul ise harika bir chai tea latte ile büyüledi beni. İçeriğinde normalden farklı olarak süt ve baharat oranı daha yüksekti sanırım. İçimi yumuşak ve biraz şekerli ama oldukça lezzetli bir içecek çıkarmışlardı ortaya.

image

Sıra geldi en sevdiklerimden biri olan SAHİ İstanbul’a. Lokum ustaları, her zamanki gibi lezzetli narlı ve kaymaklı lokumlarını hazırlayıp servis ediyordu. İstanbul’un eski dolmuşlarından esinlenerek hazırlanan çikolata paketleri ise buram buram nostalji yayıyordu etrafa. Ayrıca üst kattaki Safrani’nin Safranbolu lokumları da oldukça iyiydi. Son olarak Coffee Manifesto’nun içeriğinde pekmez de olan filtre kahvesini tattık. Sert içimli kahve sevenlerin denemesi gereken bir lezzet diye düşünüyorum.

image

İstanbul Coffee Festival oldukça hepimiz için iyi bir deneyimdi. Ve hatta olması da iyi oldu, böyle bir ihtiyacımız olduğunu fark ettik. 🙂

Seneye festivalin ikincisi mutlaka düzenlensin ve bu tarz başarılı etkinlikler daha sık yapılsın diyoruz…

Yazar: Gizem Telci @bohemisko

Summary
Article Name
İstanbul buram buram kahve koktu, iyi de oldu!
Description
Geçtiğimiz hafta sonu İstanbul, festivallerin bir ilkine daha ev sahipliği yaptı; İstanbul Coffee Festival. Son zamanlarda sık sık bir yenisi açılan üçüncü dalga kahvecilerden önemli bir kısmının yer aldığı festivalde hayatımıza yeni yeni giren cold brew, sifon gibi terimler, kahve kültürüyle ilgili bilmediğimiz ve yeni yeni keşfettiğimiz birçok şey açıklığa kavuştu
Author

No Comments Yet.

Leave a comment