Kadıköy’de Esnaf Balıkçısı

“Denizden babam çıksa yerim” insanları vardır ya, işte ben o profile doğrudan uyan insanlardan biriyim. Her türlü deniz mahsulünü tereddüt etmeden yerim, yalnızca taze olsun yeter. Bir de tabi mümkünse yerinde olsun.

İstanbul’da yaşıyorsanız dondurulmuş deniz ürünlerinden ötesine geçmek mümkün olmaz her zaman. Hatta bazen gittiğiniz balık restoranlarında bile dondurulmuş karides, kalamar servis ettiklerini görebilirsiniz. Onca para ödediğiniz sofralardan hüsranla kalkabilirsiniz.

image

İşinin hakkını vererek yapanlar da var elbet. Mesela Kadıköy’deki Balıkçı Lokantası. Burası tam bir esnaf lokantası. İçeride ve kapı girişinde dizilmiş toplam 15-20 masasında hizmet veriyor.

Balık çorbası, karides güveci, kalamarı ve balık kokoreci tek kelimeyle efsane. Karidesi taze alıp, kendileri ayıklıyorlarmış. Lezzetinden tazeliğini anlayabiliyorsunuz zaten. Balık kokoreci ise çok çok hafif. Kokoreci güveçte servis ediyorlar, arasına koydukları ahtapot ve üzerindeki taze maydanoz lezzeti körüklemiş. En başta acılı ezmeyle birlikte getirdikleri patlıcanlı mezesi de çok iyi. Mutlaka deneyin derim.

image
image

Yemeğin sonunda ise çok hoş bir tatlı ikramları var. Bildiğimiz kemal paşa tatlısını muz eşliğinde servis ediyorlar. Akıllara gelmeyen güzel bir keşif olmuş bana göre. Fiyatlar ise bu kalitedeki lezzetler için oldukça uygun. İki kişi tıka basa yiyip, 75 TL hesap ödeyerek kalktık.

Kadıköy Rasimpaşa’daki Balıkçı Lokantası’na yolunuz düşerse uğrayın. Şık bir akşam mekanı değil ama, salaş ve keyifli bir alternatif olarak düşünülebilir. Telefon: 0216 346 4014

Yazar: Gizem Telci @bohemisko

Summary
Article Name
Kadıköy'de Esnaf Balıkçısı
Description
"Denizden babam çıksa yerim" insanları vardır ya, işte ben o profile doğrudan uyan insanlardan biriyim. Her türlü deniz mahsulünü tereddüt etmeden yerim, yalnızca taze olsun yeter. Bir de tabi mümkünse yerinde olsun.
Author

No Comments Yet.

Leave a comment