Baharı Selamlayalım Kuzguncuk’a Doğru…

Mart ayıyla birlikte bahar kapıdan göründü. Son birkaç soğuk haftayı da atlattık mı, baharın mis kokusunu içimize çekme vakti geldi demektir. İstanbul’un hikayesi olan semtlerinden Kuzguncuk, bahar aylarında gitmekten keyif aldığım yerlerden biri. Tarihi fırınından acıbademli kurabiyesini almak, sokaklarında yürüyüp fotoğraf çekmek, Atatürk Orman Çiftliği’nin ürünlerini satan küçük dükkanından ballı dondurma alıp yemek keyiflerin en güzeli oluyor o günlerde. Bu ay itibariyle hazırlayacağım İstanbul’un tarihi semtleri yazı dizisine o sebeple Kuzguncuk ile başlamayı tercih ettim. Bu yazı ile birlikte bahara hazırlanalım ve güneşli günlerin hayalini kuralım istedim.

şehirnotları_kuzguncuk

Üsküdar’a yürüme mesafesinde, İstanbul’da artık pek rastlayamadığımız bakımlı, iki katlı ahşap evleriyle bir kasabayı andıran, esnafın ve yöre halkının birbirini tanıdığı sevimli bir semt Kuzguncuk. Bana kalırsa orayı özel kılan şey, tarihi evlerinin yıkılmamış ve eski insanlarının hala orayı terk etmemiş olması. İnsanlar ve yapılar kültüre ve tarihi dokuya sahip çıkan en önemli etkenler ne de olsa. Son zamanlarda bölgenin atmosferini bozmayacak şekilde tasarlanan dükkanlar ve restoranlar da Kuzguncuk’u yeni bir cazibe merkezi haline getirdi.

şehirnotları_kuzguncuk

Size önerim Kuzguncuk’ta yürüyerek ya da var ise bisiklet veya motorsiklet ile dolaşmanız. Araba ile gittiğinizde park problemi yaşama ihtimaliniz yüksek. Buraya toplu taşıma ulaşmak için boğaz hatları vapurunu ya da Üsküdar yönüne giden otobüsleri kullanabilirsiniz. Üsküdar’dan hemen sonraki durak Kuzguncuk.

şehirnotları_kuzguncuk

Çocukluk Günlerinden Kalan Özlem; Kuzguncuk Bostanı

şehirnotları_kuzguncuk

Fotoğraf: plusmanual.com

Ben çocukken şehrin içinde mahallelerde, ara sokaklarda yer alan bostanları hatırlıyorum. Oralarda hem oynamak hem de taze sebze meyve bulmak mümkün olurdu. Bugünlerde maalesef çoğunun yerini koca koca binalar almış olsa da, bir tanesi hala Kuzguncuk’ta duruyor neyse ki. Hafta sonu oraya gittiğinizde oyun oynayan çocukları, aileleri görmeniz mümkün. Siz de doğayı özlediğinizde oraya uğrayabilir, şehrin ortasında huzurlu birkaç saat geçirebilirsiniz… Sahipsiz olduğunu ümit ederek bostanda bir sürü ceviz ağacı olduğunu da söyleyebilirim. 🙂

Yemek Molası Kuzguncuk Balıkçısı

şehirnotları_kuzguncuk

Deniz mahsullerini hem yöresel hem de dünya tatlarıyla mönüsünde buluşturmuş bir yer burası. Geleneksel balık yemeklerinden dünya ülkelerinin tanınmış deniz mahsulü tatlarına kadar geniş bir seçki sunuyor. Deniz mahsullü paelladan, Karadeniz mezgite uzanan çok farklı alternatifler menüde mevcut. Semtin en ünlü sokağı olan Perihan Abla’nın hemen girişinde yer alan Kuzguncuk Balıkçısı 11.00 – 22.00 saatleri arasında açık. Dolu dolu bir sofra, iki kişi için ortalama 70 TL.

 

Denize Nazır Kuzguncuk Çınaraltı Çaybahçesi

şehirnotları_kuzguncuk

Fotoğraf: backupdunyasi.com

Kuzguncuk’ta kahvaltı yapmak için en iyi duraklardan biri. Havalar ısınınca manzara ve deniz havası eşliğinde hafta sonu kahve ve kahvaltı keyfinizi burada yapın derim. Kuzguncuk sokaklarında uzun uzun yürüdükten sonra dinlenmek için de gelebilirsiniz.

 

Canınız Türk İşi Çekerse Metet Döner

şehirnotları_kuzguncuk

 

Burayı daha önce birkaç kez daha önerdim ve gördüğünüz gibi Kuzguncuk deyince burayı yazmadan geçemiyorum. Közde döner yapıyorlar ve gerçekten çok lezzetli. Porsiyonlar 15 TL civarında. Giderseniz mutlaka güveçte getirdikleri manda yoğurdunu da deneyin.

Sahilde İsmet Baba Restoranşehirnotları_kuzguncuk

 

Canınız taze balık çektiyse uğrayabileceğiniz bir başka durak da İsmet Baba. Sahilde Kuzguncuk İskelesi’nin yanında hizmet veren İsmet Baba, mezeleri ve atmosferiyle dillere destan mekanlardan biri. 1951’den beri üç kuşaktır işletilen mekan Boğaz’ın en iyi restoranlarından biri olarak da nam salmış durumda. Bence gündüz güzel bir Kuzguncuk yürüyüşünün ardından, akşamı İsmet Baba’da kalamarlı mezeli bir sofrada kapatabilirsiniz.

 

Kurabiye Canavarları İçin Yunus Emre Odun Ekmek Fırını

şehirnotları_kuzguncuk

Çok güzel acıbadem kurabiyesi yapıyor burası. Ayrıca badem ezmeli kurabiyesi de dillere destan. Buradan nevaleyi alıp, Kuzguncuk sokaklarının tepesine tırmandıktan sonra manzara eşliğinde kurabiyeleri yemek benim favori Kuzguncuk aktivitelerimden.

 

Katkısız Atatürk Orman Çiftliği Ürünleri

şehirnotları_kuzguncuk

 

Atatürk Orman Çiftliği ürünlerinin Kuzguncuk’ta bir satış mağazası var. Atatürk 1937 yılında yazdığı feragat mektubunda “Atatürk Orman Çiftliği hilesiz ve nefis gıda ürünleri üretmekle görevlidir.” diye belirtmiş… Bugünlerde hilesiz ürün bulmak neredeyse imkansıza yakınken, buradaki lezzetleri mutlaka denemenizi öneririm. Dükkanda süt ve süt ürünleri ağırlıkta. Salça, badem ezmesi, reçel çeşitleri de bulabilecekleriniz arasında. Yoğurtları çok güzel. Ballı dondurmasını yediğinizde ise, yoğun tadından ürünlerin gerçekten katkısız olduğunu anlamanız mümkün.

 

Anne Yemekleri İçin Betty Blue

şehirnotları_kuzguncukFotoğraf: photostorms.blogspot.comAdını Betty Blue filminden alan mekan, Kuzguncuk sakinlerinin uğrak yerlerinden. Kelimenin tam anlamıyla lezzetli anne yemekleri yapan bir işletmecisi var. Sanki bir kafeye değil de, birinin evine misafirliğe gitmiş gibi hissediyorsunuz burada kendinizi. Ben bir kez ev köftesinden yemiştim, oldukça lezzetliydi. Menüsünde zeytinyağlıları, balık çeşitleri, makarnaları ve muhallebileri de çok meşhur. Hatta yazarken canım çekti, ilk fırsatta tekrar gideceğim. 🙂

Tatlı Molası; Lebosi Çikolata Atölyesi

 

şehirnotları_kuzguncukFotoğraf: fulyagenc.comNarlı, muzlu, zencefilli, ballı, kavunlu gibi enteresan çikolata çeşitleri yapan bir atölye burası. Fiyatları bir parça abartılı diye düşünüyorum ama değişik tatları denemeyi sevenlere önerebilirim.

Bir Çay İçmeye Pajarito

şehirnotları_kuzguncukFotoğraf: olmazisler.com

Kahvaltısı, makarnası ve sandviçleri pek tutan bir mekan burası. Yemek menüsü günlük olarak değişiyor. Bunlar dışında bir çaylarını ya da kahvelerini içmek için de uğrayabilirsiniz. Menülerindeki nostaljik Ankara Gazozu’nu pek severim.

Yazar: Gizem Telci

Kaynak: geziko.com/blog

Summary
Article Name
Baharı Selamlayalım Kuzguncuk'a Doğru...
Description
Mart ayıyla birlikte bahar kapıdan göründü. Son birkaç soğuk haftayı da atlattık mı, baharın mis kokusunu içimize çekme vakti geldi demektir. İstanbul'un hikayesi olan semtlerinden Kuzguncuk, bahar aylarında gitmekten keyif aldığım yerlerden biri.
Author

No Comments Yet.

Leave a comment