Bir Masal Diyarı: Kapadokya

İç Anadolu’da suyun olmadığı yerde de güzellik  olurmuş dedirten masal diyarındaki keşiflerimi paylaşacağım. Peki neresi burası ? Peri Bacaları ile süslü Kapadokya Bölgesi’nden bahsediyorum. Kapadokya Bölgesi ağırlıklı olarak Nevşehir ili sınırları içerisinde bulunuyor.  Ankara’dan sadece üç buçuk saat süren bir yolculukla bölgeye ulaşabilirsiniz. Ankara’da olanlar veya benim gibi Ankara’dan Nevşehir’e ulaşanlar için haftasonunuzu bu masal diyarında geçirerek değerlendirebilirsiniz. Rotasınız bu şekilde olursa yolculuğunuzda Tuz Gölü’nü ve hatta hava açıksa  Hasan ve Erciyes Dağları’nı görme imkanınız olacak.

şehirnotları_kapadokya

 Fotoğraf: Berk Günsev

Nevşehir’den Ürgüp’e doğru yol alırken Göreme Uçhisar yol ayrımına  girdiğiniz takdirde sizi Uçhisar  Kalesi karşılayacak. Rotamızın ilk ve en yüksek noktası olan kaleyi gezip zirveden muhteşem vadiyi fotoğraflayabilirsiniz. Şansınız varsa ve erken saatlerde orada bulunursanız balonları izleme fırsatınız olabilir. Benim bulunduğum günlerde hava koşulları müsaade etmediğinden havada bir tek balon bile göremedim siz siz olun havanın güzel olduğu zamanlarda bölgeyi ziyaret edin. Kaleden çıkıp Ürgüp yolunda ilelerlediğimizde Güvercinlik Vadisi’ni göreceksiniz. 4 km’lik bu vadide yürüyüş yapmadan dönemeyin.

kapadokya_şehirnotları1

Sıradaki önerim ise Balkon Restaurant. Yemekleri, manzarası ve personeli ile tereddüt etmeden gidebilirsiniz. Restaurantın tüm yemekleri harika ancak çeltik kebabı ve testi kebabı hem yöreye özgü hem de mekanın bu yemeklerde iddaalı oluşuyla denemenizi tavsiye ederim. İki kişi için yemeğe içecek hariç 76 tl ücret ödedik. Manzara ve hizmete göre değerdi. Sıradaki rotamız ise Ürgüp... Meşhur Asmalı Konak’ın bulunduğu, şarapların fabrika satış mağazalarının olduğu taş yapılarla donatılmış ve tarihten bu yana önemli bir merkez olmuş güzeller güzeli ilçe...

Konaklamanızı burada yapmayı  tercih edebilirsiniz çünkü turistik merkez olduğu ve doğal güzelliklere yakınlığı sebebiyle diğer ilçelerden daha fazla konaklama seçeneği mevcut. Geceliği 1000tl’lik otelden tutunda 50tl’ye kadar olan odalar mevcut. Ürgün Inn Cave Otel, personeli , ortamı ve sunulan hizmete göre fiyatları ile gitmenizi önereceğim bir yer. İki kişi gecelik 150-180tl arası kalabilirsiniz. Tek kişilik oldaları mevcut ve fiyatlar 80-90tl arasında değişebiliyor.

kapadokya_şehirnotları3

 

Ürgüp’e gelmişken bu coğrafyada yetişen üzümlerden yapılan şarapları tatmak ve satın almak isterseniz size en iyilerinden biri olan Turasan Şarap Evi’ne uğramanızı öneririm. Hem şarap tadımı yapabilir hem de beğendiğiniz şarabı satın alabilirsiniz. Fiyatlar türüne göre değişmekle birlikte 25tl’den başlıyor. Marka uluslararası yarışmalarda dereceye girmiş ödüllü bir marka olduğu için epey ilgi görmekte.

şehirnotları_kapadokya4

Ve şimdi Göreme’ye doğru uzanalım. Göreme’de açık hava müzesini gezin, masal diyarını bol bol fotoğraflayın. Yol üzerinde ST. Basileos Klisesi var. Peri bacalarının içine yapılan bu tarz bir yapıyı başka yerde göremeyeceğiniz için gezmenizi tavsiye ederim. Küçük bir yapı, iki bölümden oluşuyor. Burada geçireceğinizden zamandan fazlasını girişteki hediyelik eşya bölümünde geçireceksiniz emin olun. Binbir çeşit seramikten yapılma ürünler başınızı döndürecek.  Aksesuarlar, ev dekorasyon eşyaları, magnetler, saatler ve daha birçok ürünü imalathanesi de görerek satın alma şansınız var.

 

şehirnotları_kapadokya5

 

Göreme’de yemek molası vermek isterseniz My Mother’s Restaurant’ı tercih etmelisiniz. Hoş, sıcak ve samimi bir yer. Fiyatlar Balkon Restaurant’a yakın.
Kişi başı doyurucu bir yemek 40-50tl civarında.

Daha sonra Göreme’ye 8 km uzaklıktaki Zelve Açıkhava Müzesini gezip girişte bulunan küçük kafelerin birinde bu güzel doğaya karşı bir kahve veya çay içebilirsiniz.

şehirnotları_kapadokya6

Avanos ilçesi ise çömlek yapımı ile ün salmış. Seramik müzesini gezip çömlek yapımını deneyebilirsiniz. Bu ilçede çok fazla kalma imkanımız olmadığı için yeraltı şehirlerine doğru yola devam ettik. Kuzey tarafında 20km uzağında Özkonak Kasabası ve yeraltı şehri var. Burada yeraltı şehirlerini keşfedip gizemli bir yolculuk yapabilirsiniz. Giriş ücreti 10 tl olmakla beraber hala yeraltı şehirlerini tam olarak ortaya çıkarmak için çalışmalar devam etmektedir. Bunlara ek olarak güneyde Derinkuyu İlçesi’nde ve merkeze bağlı Kaymaklı Belde’sinde yeraltı şehirleride bulunmakta. Tercihinizi bu iki yerden yana da kullanabilirsiniz.

şehirnotları_kapadokya7

Yazı ve fotoğraf: Öznur Çevik

 

 

 

Summary
Article Name
Bir Masal Diyarı: Kapadokya
Description
Kapadokya'da ulaşım, konaklama, restoran önerileri için tıklayın.
Author

No Comments Yet.

Leave a comment