Çanakkale Gezisine Çıkmadan Bilmeniz Gerekenler

Tarihi ve doğal güzellikler açısından zengin bir şehir Çanakkale. Denize girilebilecek çok güzel yerleri de var, tarihe tanıklık edebileceğiniz yürek burkan yerleri de… Şehri hakkını vererek gezmeniz için aracınızla gitmeniz ya da araç kiralamanız gerekir. Çünkü birbirinden uzak mesafedeki noktalarda, mutlaka gidilmesi gereken harika duraklar var.

çanakkalelimanı-şehirnotları

 

Nereleri görmeli?

çanakkale-şehirnotları

Cumhuriyet tarihinde çok önemli rol olan Çanakkale’de elbette ki ilk görülmesi gereken yerler Anzak Koyu, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı ve Şehitler Anıtı oluyor. Çanakkale Savaşı’nın merkezi olan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı ve şehitliği özel aracınızla gittiğinizde rehber desteği alarak gezebilirsiniz. Ayrıca buraya sık sık otobüsle turlar da kalkıyor. Dilerseniz rehber eşliğinde toplu gezi turlarıyla da bu tarihi bölgeyi gezebilirsiniz. Ardından Çanakkale Kordon Boyu’nda bir yürüyüş yapabilir ve Truva filminde kullanılan tahta atı ve Truva şehrinin bir maketini görebilirsiniz. Ya da dilerseniz bu şehrin gerçeğini, yani 9 şehrin birbiri üzerine kurulduğu, medeniyetler beşiği olarak kabul edilen Truva Antik Kenti Ören Yeri’ni ziyaret edebilirsiniz. Eğer tarihi daha derinden hissetmek isterseniz, Gelibolu Savaşları’ndan günümüze ulaşan parçaların, askeri üniformaların, yazıların sergilendiği Deniz Müzesi’ni, Truva, Asos ve Troas Bölgeleri’nde yapılan kazılarda çıkan antik kalıntıların sergilendiği Çanakkale Arkeoloji Müzesi’ni görebilirsiniz.

Buraya kadar gitmişken, Çanakkale Savaşları’nda halk türküsüne konu olan meşhur Aynalı Çarşı’nın da bulunduğu Tarihi Çarşı Caddesi’nde gezinmeyi unutmayın.

Peynir helvasını tatmadan dönmeyin!

peynir helvası-şehirnotları

Çanakkale’yle özdeşleşmiş bir lezzet olan peynir helvasını tatmadan dönmeyin. Ayrıca Ege sularında çok çıkan sardalyanın en güzelini de Çanakkale’de yemeniz mümkün.

Burası aynı zamanda börekleriyle de ünlü. Kaymaklı lorlu biber böreği, kabaklı saroz böreği ve Gelibolu böreği bunlardan en bilinenleri. Eğer Bozcaada’ya giderseniz, buranın da meşhur patlıcanlı böreğini ve Papatya Pastanesi’nin dondurmasını da deneyebilirsiniz.

 

Keşif noktaları…

 bozcaada-şehirnotları (2)

Çanakkale’ye gitmişken mutlaka yolunuzu Kaz Dağları’na düşürün ve nefis çam kokulu ormanları arasında bir yürüyüş yapın, Ege Denizi’ni panoramik olarak seyredebileceğiniz Zeus Altarı’na çıkın. Hatta bunu sabah saatlerinde yaparsanız, öncesinde civar köylerde harika bir kahvaltı yapmayı unutmayın. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde Adatepe Zeytinyağı müzesi var. Burada eski taş zeytin değirmenlerinin nasıl çalıştığını, zeytinin işlenmesi sırasında kullanılan aletleri görebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Zeytin ve zeytin ürünlerinin yanında, karışık Adatepe baharatları da bulabilirsiniz.

Ayrıca Çanakkale’den hem Bozcaada’ya hem de Gökçeada’ya arabalı vapurla geçmek mümkün. Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada, 3-4 günlük deniz tatilleri için ideal. Burada Zeytinliköy, Dereköy gibi çok güzel eski Rum köyleri var. Zeytinliköy’e giderseniz Panayot Usta’nın meşhur damla sakızlı muhallebisinden yemeyi unutmayın. Dereköy’de ise tarihi taş evleri ve çamaşırhaneyi görebilirsiniz. Gökçeada’da konaklama için merkeze yakın olan Kaleköy’ü ya da plajlara yakın olan Şirinköy’ü tercih edebilirsiniz.

Adalar tercihinizi Bozcaada’dan yaparsanız, burada 1-2 konaklama yeterli olacaktır. Bozcaada’da Polente Feneri’ni görmek, rüzgar gülleri eşliğinde günbatımını izlemek yapabileceğiniz klasikler arasında.

Çanakkale’den geçebileceğiniz bir başka rota ise Asos. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı, M.Ö. 1000’li yıllarda yerleşimin başladığı bir köy burası. Burada kentin en yüksek noktasındaki Atina Tapınağı’na gitmenizi ve Behramkale Çarşısı’nı gezmenizi öneririz. Konaklama için ise Kadırga Koyu civarındaki otel ve pansiyonlara bakabilirsiniz.

Alışveriş önerileri:

şarap-şehirnotları

Bozcaada’ya giderseniz Talay ve Çamlıbağ Şarapları’nın satış noktalarında tadım yapabilir ve şarap alabilirsiniz. Özellikle rose şarabı tavsiye edilir. Bir de bu civarların meşhur kahvaltılık Ezine peynirinden alabilirsiniz.

Summary
Article Name
Çanakkale Gezisine Çıkmadan Bilmeniz Gerekenler
Description
Tarihi ve doğal güzellikler açısından zengin bir şehir Çanakkale. Denize girilebilecek çok güzel yerleri de var, tarihe tanıklık edebileceğiniz yürek burkan yerleri de…
Author

No Comments Yet.

Leave a comment