Cunda’nın meşhur Taş Kahvesi

Bilenler bilir, Cunda deyince akla ilk gelen mekanlardan biri Taş Kahve’dir. Bahar çiçekleri açıp, güneş yüzümüze gülmeye başladı mı, benim de aklıma önce Ayvalık kıyıları sonra da Cunda’nın Taş Kahvesi gelir.

image

Cunda’nın sahil kenarında dizilmiş birçok kahvahanesinden biri taş kahve. Rumlardan kalma bu yer adını tarihi binasından alır. Her ne kadar yazları deniz kıyısındaki masaları tercih etse de insanlar, yüksek tavanları ve taş duvarları sayesinde yaz sıcağında bile oldukça serin olan bu mekanda oturmak oldukça keyiflidir.

Taş Kahve’nin beyaz yüksek duvarları, büyük yeşil vitraylı camları, içeride uçuşan kuşları dönem filmlerinin setlerini andırır. Zaten yakın zamanlarda Kurtuluş Savaşı dönemini anlatan dizilerde ve 70’li yıllarda Fatma Girik, Kadir İnanırlı filmlerde sık sık kullanılmış burası.

image

Damla sakızı ve dibek kahvesi, Ege’nin her yöresinde olduğu gibi, Ayvalık’ta da birçok mönünün baştacı olmuş. Taş Kahve de bu ikisini oldukça iyi yapıyor.

Kahvenin menüsünde, atıştırmalıklar, ayvalık tostu, kahvaltılıklar, çiğ börek gibi alternatifler var. Bir de mutlaka tatmanız gereken damla sakızlı dondurması var.

Biraz nefes almak için bir hafta sonunuzu Cunda’da geçirin derim.

Yazar: Gizem Telci @bohemisko

Summary
Article Name
Cunda'nın meşhur Taş Kahvesi
Description
Bilenler bilir, Cunda deyince akla ilk gelen mekanlardan biri Taş Kahve'dir. Bahar çiçekleri açıp, güneş yüzümüze gülmeye başladı mı, benim de aklıma önce Ayvalık kıyıları sonra da Cunda'nın Taş Kahvesi gelir.
Author

No Comments Yet.

Leave a comment