Güneye inelim dedirten Dalaman kıyıları

şehirnotları-dalaman

Yaz tatili rotalarının vazgeçilmezlerinden biri de Dalaman. Dalyan’dan Göcek’e, Akyaka’dan Fethiye’ye Türkiye’nin birbirinden çekici sahil şeritlerine ulaşabileceğiniz en ideal noktalardan biri burası. Dilerseniz araç kiralayıp ya da havalimanından kalkan servislere binip, tatil yörelerinin çoğuna buradan gidebilirsiniz.

Nereleri görmeli?

şehirnotları-dalaman

Türkiye’nin en uzun kumsalı olma özelliğine sahip Patara Antik Kenti, buraya geldiğinizde görmeden dönmemeniz yerlerden. Burası ayrıca caretta caretta’lara ev sahipliği yapmasıyla da meşhur. Hem denize girebilir hem de kazıları devam eden antik kentte tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Patara Dalaman arası araba ile yaklaşık 2 saatlik mesafede.
Bu bölgede muhakkak görmeniz gereken ikinci yer ise Saklıkent. 200 bin yıl kadar önce gerçekleşen bir çökme sonucu oluşan bir kanyon burası. Yaz aylarında sular çekildiğinde dev kayalar arasındaki olukta yürüyerek parkuru tamamlamak oldukça enteresan bir deneyim. Yolun sonunda ise sizi minik bir şelale karşılıyor. Dikkat edin suyu buz gibi. Ayrıca yanınızda bilekten bağlı sandalet ya da yürüyüş ayakkabısı götürmenizi öneririz. Çünkü zemin genellikle ıslak ve yer yer su yükseldiği için yolculuk zorlu olabiliyor. Saklıkent Dalaman arası mesafe 1 – 1 buçuk saat civarında.
Gelelim Türkiye’nin kamp cennetine… Kelebekler Vadisi’ni görmek isterseniz buraya deniz yoluyla ya da zorlu bir vadi yoluyla ulaşabiliyorsunuz. Doğal sit olanı olan bu vadide kamp kurabilir, şelaleyi görmek için tepeye tırmanabilir, bahar aylarında kelebeklerin canlanışına tanıklık edebilirsiniz. Dalaman’dan 1 – 1 buçuk saat arası araba yolculuğuyla Ölüdeniz’e geldikten sonra, teknelerle Kelebekler Vadisi’ne geçebiliyorsunuz.
Son olarak Fethiye Likya Yolu üzerindeki Kaya Mezarları’nı da gitmişken görün deriz.

Ne tatmalı?

şehirnotları-dalaman2

Ege kıyılarına gitmişken tabi ki bol bol balık ve deniz mahsulü yemek gerekir. Mavi yengeç özellikle Kaş, Kalkan kıyılarında en tercih edilen lezzet. Nadir bulunan bir tür olduğu için genellikle lüks bir ve pahalı bir yengeç olarak bilinse de, bu civarlarda sık olarak avlandığı için uygun fiyata yiyebilirsiniz. Koylardaki pek çok balık lokantasında mavi yengeç bulmanız mümkün.
Yöreye özgü bir yemek de sılcan yoğurtlaması. Bölgenin en önemli mezelerinden olan bu lezzet haşlanıp yoğurtlu sarımsaklı ya da yumurta ile kavrulup servis ediliyor. Sılcan otunun gaz giderici, idrar sökücü gibi özellikleri olduğu da söyleniyor.

Nereleri keşfetmeli?

şehirnotları-dalaman3

Ölüdeniz’deki bir beach bar olan Help’in ilginç kokteylleri, doyurucu porsiyonları, etleri, burgerleri, pizzaları denizden sonra yorgun düşmüş vücudunuza gerçekten çok iyi gelecek. Mekanda haftanın bazı akşamları canlı müzik yapan bir grup da çıkıyor. Daha çok dönem müzikleri, 60lar, 70ler çalıyorlar. Buranın bir özelliği de her koltuğunun arkasında bir Hollywood yıldızının ismi olması. Gittiğinizde Drew Barrymore mu olmak isterseniz yoksa Sean Penn mi bir düşünün bakalım. 
Keşfinizi bekleyen bir diğer adres ise Kayaköy. Kayaköy, Fethiye’ye 15-20 dakika uzaklıkta terkedilmiş bir Rum Köyü. Mübadele yıllarından kalma taş evler, hayalet şehri andıran görüntüsüyle yerli yerinde duruyor. Maalesef hepsinin çatıları çalınmış, aralarından bir tanesi günümüze kadar sağlam kalmış. Bu evin içini ve tepedeki kiliseyi gezebiliyorsunuz. Gezintiden sonra biraz dinlenmek için Kayaköy’ün eteklerine kurulmuş, çok güzel sac böreği ve kahvaltı veren Poseidon’a gidebilirsiniz.

Ne almalı?

şehirnotları-dalaman4

Kalkan, Kaş, Fethiye, Marmaris ve Datça’nın da merkezleri hediyelik eşya dükkanlarıyla dolu. El dokuması halılar, el oyması ahşap ürünler, gümüş takılar burada alabileceğiniz hediyelikler arasında. Ayrıca Datça’nın ürünü olan nurlu bademin mutlaka tadına bakın ve hediyelik olarak da almayı düşünün deriz. Gerçekten çok lezzetli.

 

Summary
Article Name
Güneye inelim dedirten Dalaman kıyıları
Description
Yaz tatili rotalarının vazgeçilmezlerinden biri de Dalaman. Dalyan’dan Göcek’e, Akyaka’dan Fethiye’ye Türkiye’nin birbirinden çekici sahil şeritlerine ulaşabileceğiniz en ideal noktalardan biri burası.
Author

No Comments Yet.

Leave a comment