Eskişehir’de ne yapılır?

Üzerine söylenen güzel sözlere, örnek şehir, mutlaka görülmeli gibi söylemlere gidip gördüğünüzde hak vereceğiniz nadir kentlerden biri Eskişehir. Tramvayı, cadde boyunca göreceğiniz heykelleri, Porsuk çayı, gondol sefası, renkli sokakları ile şehrin atmosferini yaşadığınızda sizde adeta bir Avrupa şehrindeymişsiniz hissi uyandıracaktır. İstanbul ve Ankara’dakiler için hızlı tren seçeneği sayesinde ulaşım artık çok kolay. Hafta sonu il dışı alternatifi için ideal rotalardan biri. Görmeden geçmeyin.

eskişehir-şehirnotları

Eskişehir’de ne var? sorusuna Ne yok ki? sorusuyla cevap verecek kadar dolu dolu bir şehir. Adının eski olduğu yanıltmasın modern şehircilik anlayışı ile gelişen ve diğer şehirlere örnek olacak nitelikte yenilikler yapan parklarından köprülerine, tiyatrosundan müzelerine her alanda sizi doyuracak bir şehir.  Eskişehir’e gelmişken ne yenir? Çiğ börek cevabı elbette kaçınılmaz. Birçok yerde bulabileceğiniz çiğböreği yerinde yemek en güzeli olacağı için önereceğim tek adres var: Papağan çiğ börek salonu. Şehir merkezinden yürüyerek ulaşabileceğiniz mesafede. Porsiyonda 5adet var. Fazlasıyla doyurucu ve fiyatı sadece 10tl.

şehirnotları-eskişehir

 

Tek şubesi var ve küçük bir yer olduğu için genellikle sıra beklemek zorunda kalıyorusunuz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda şaşırmayın. Çiğ börek dışında unlu mamul satan yerlerde ve fırınlarda bulabileceğiniz haşhaşlı ekmek, farklı bir lezzet olarak aklınızda olsun. Sıcak sıcak bulduğunuzda ne kadar yediğinizin farkına varamayacaksınız. Fiyatı 3-5tl arasında. Gözleme satan yerlerde haşhaşlı gözleme olarak yemeniz mümkün. Yeni tatlara açıksanız gözlemeyi bir de böyle deneyin.

şehirnotları-eskişehir2

 

Bunun dışında yemek için il dışına kadar nam salmış iki yerden bahsedeceğim. İlki ızgarada pişmiş kırmızı veya beyaz et sevenler için Ciğerci Ahmet. Masa adeta donatılıyor. İçecek, içli köfte, salata, ezme ve seçtiğiniz ızgara kişi başı 20tl. Fiyatına göre hem çok uygun hem de fazlasıyla doyurucu. Otantik bir mekân olan bu yerde çalışanlar yöresel kıyafet ile sunum yapıyorlar ayrıca duvarlarda çokça eskiden kullanılan birçok antika eserleri göreceksiniz. Adresi merkezde Sivrihisar caddesinde bulunuyor ve açılmak üzere olan ikinci şubesi ile iyi hizmet verdiğini kanıtlamış durumda. İkinci yer ise Gurme Ayten Usta Butik Restoran.
Bu yer ise hem kahvaltı hem yemek hizmeti sunmakta. Bursa Yolu 5km üzerinde olması sebebiyle ulaşım için araç olması şart. Çömlekte kuru fasulye, çerkez mantısı, serpme kahvaltısı oldukça meşhur. Fiyat olarak Eskişehir’e göre pahalı olsa da yolunuz düşerse denemeye değer. Kahvaltı kişi başı 25tl diğer yemekler ise 20tl’den başlıyor.

Ve sıra geldi tatlı için önerime… Sundukları hizmet ve ürün kadar mekânın kendisi de harika. İncir Waffle Eskişehir’e yaklaşık bir sene önce açılmış sıcak, samimi ve tatlı mı tatlı bir mekân. Dışarıdan farklı yüzüyle kendini belli edip adeta size davetiye çıkartan, içeri girince âşık olacağınız rengârenk dekoruyla sizi mutlu edebilecek bir yer. Üniversite Caddesi üzerinde bulunan İncir Waffle’da fiyatlar seçeceğiniz çeşide göre 12-15tl arasında değişmekte.

şehirnotları-eskişehir

şehirnotları-eskişehir

Eskişehir’de gidilecek ve görülecek yerler arasında Odunpazarı Evleri, Cam Sanatları Müzesi ve yapım atölyesi, Lületaşı Müzesi, Balmumu Heykeller Müzesi, Karikatür Müzesi, Kurşunlu Külliyesi var. Bu saydıklarım sadece birbirine yürüyüş mesafesi uzaklığında olduğu için sıraladım. Elbette bunlarla sınırlı değil bu güzel şehir. Odunpazarı evleri arasında dolanırken hem tarihi evlerin yeniden yaşamına tanık oluyor hem de karşınıza çıkan dükkânlarda bulunan el işçiliği ile yapılmış birçok yaratıcı ürünü satın alma şansı buluyorsunuz. Hediyelik müthiş seçenekler ile sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

şehirnotları-eskişehir

şehirnotları-eskişehir

 

Balmumu heykeller müzesi için küçük bir not : Müzeye giriş için yetişkin 3tl öğrenci 1.5tl gibi cüzi bir miktar ödedikten sonra beş bölümden oluşan müzeyi gezme imkanı bulabilirsiniz. Müzede yerli yabancı devlet adamları, sanatçılar, sporcular ünlü simalar ve gazetecilerden oluşan 160 adet balmumu heykeli bulunmakta. Balmumu heykelleri ile fotoğraf çektirmek serbest. Ayrıca müzenin gelirleri kız çocukları ve engelli çocukların eğitimi için kullanılmakta. Bu bakımdan ziyaret etmenizi ısrarla rica öneririm.

şehirnotları-eskişehir

 

Son olarak Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı’nda görülmesi gereken Masal Şatosu’nu Su Altı Dünyası’nı ve Uzay Evi’ni ziyaret edebilirsiniz. Girişler ücretli. Belirli aralıklarla belirli sayıda ziyaretçi aldıkları için özellikle hafta sonu tur gruplarının yoğun ilgisi sebebiyle biletler kalmayabilir.

şehirnotları-eskişehir

Bir iki günlük bile olsa Eskişehir’i keşfetmeye gidin. Emin olun bir daha mutlaka gitmek isteyeceksiniz. Kış mevsimi çok sert geçtiği için size tavsiyem gideceğiniz zamanı bahar aylarına denk getirmeniz.

Yazı ve fotoğraflar: Öznur Çevik

 

 

 

 

 

Summary
Article Name
Eskişehir'de ne yapılır?
Description
Eskişehir gezilecek yerler listesini sizin için derledik. Üzerine söylenen güzel sözlere, örnek şehir, mutlaka görülmeli gibi söylemlere gidip gördüğünüzde hak vereceğiniz nadir kentlerden biri Eskişehir...
Author

No Comments Yet.

Leave a comment