Kısa Kısa Notlarla “Bodrum Bodrum”

Yaz gelince tatilcilerin gözde mekanlarından Bodrum’a rağbet artıyor haliyle. Siz de seçiminizi klasikten yana kullanıyorsanız ve güneye inmişken Bodrum’a uğramadan dönmem diyorsanız önerilerimize bir göz gezdirin. Bu yaz en rahatından bir karavan kiralayıp, Bodrum koylarında gezinmek fena fikir değil diye düşünüyoruz. Siz ne dersiniz?

Nereleri görmeli?

şehirnotları-bodrum

 

Tatilde rotanızı Bodrum’a çevirdiyseniz, deniz kum güneş keyfi yapmadan dönmek olmaz. Bodrum’un cennet koylarını keşfetmek, plajlarında tatilin tadına varmak gerek. Size önerimiz Bodrum’a en yakın plaj olan Ortakent. Burası tatilcilerin en gözde duraklarından. Şehir merkezine uzaklığı 10 km. olan plajda su kayağından yelkene birçok su sporu yapma şansı da bulabilirsiniz. Aracınızla buraya Bodrum – Turgutreis yolu üzerinden ulaşabilirsiniz. Bir başka alternatif ise Bitez ve Göcek arasında kalan, tekne turlarının vazgeçilmez durağı Akvaryum koyu. Burası da harika bir denize ve doğaya sahip. Aracınız ile Bitez yolu üzerinden Akvaryum’a ulaşabilirsiniz. Tüm koyları bir arada gezmek için ise tekne turuna çıkmayı deneyebilirsiniz.

Ne tatmalı?

şehirnotları-bodrum2

 

Ege mutfağı deyince akla ilk gelen balık ve bol meze oluyor haliyle. Bodrum’un en eski balık lokantası Körfez’de balık yiyebilirsiniz. Esnaf lokantası Sakallı Köfteci ise bir başka Bodrum klasiği. Buraya güzel bir akşam yemeği ya da eğlenceli bir gece sonunda işkembe çorbası içmek için uğramanızı öneririz. Ve tabi bir de Bitez Mantıcısı’nda mantı ve çiğ börek yemeden dönmeyin deriz.

Nereleri keşfetmeli?

şehirnotları-bodrum3

 

Hayatının son yıllarını Bodrum’da geçiren Zeki Müren’in evi, 2000 yılından beri müze olarak ziyaret edilebiliyor. Sanat güneşimize bir saygı duruşu niteliğinde korunan evde, onun kıyafetlerini, çizimlerini, ödüllerini, mektuplarını ve özel eşyalarını görmek mümkün. Bodrum’a gittiğinizde muhakkak uğramanızı önereceğimiz özel noktalardan biri burası. Zeki Müren Müzesi’nin olduğu cadde sanatçının adıyla anılıyor.

Bodrum Gümüşlük’ün olmazsa olmaz aktivitesi Tavşan Adası gezisi. Buraya gittiğinizde denizin içinden yürüyerek adaya ulaşmak ve adanın tepesinden manzarayı izlemek oldukça keyifli. Adaya ulaşmak için yarısı yıkılmış bir geçidin üzerinden geçiyorsunuz. Burası Helenler Dönemi’nde Kral Mousolos’un sevgilisi Artemisya için yaptırdığı bir geçitmiş. İkisi birlikte bu geçit üzerinden adaya yürür, adada tavşanları besler ve gün batımını izlerlermiş. Bu enteresan hikayeyi siz de yeniden canlandırabilir, hem gün batımını izleyip hem de adada tek tük rastlayacağınız tavşanları besleyebilirsiniz.
Ve tabi unutmadan; Bodrum’a gitmişken mandalina bahçelerinde gezinmemek olmaz. Etrafta dolaşırken karşınıza birçok bahçe çıkacaktır mutlaka. Bol bol fotoğraf çektirmek ve bu harika atmosferi solumak eminiz tüm tatilcilere çok iyi gelecektir.

Ne almalı?

şehirnotları-bodrum4

 

Bodrum’un çarşısından ve akşamüstü açılan tezgahlarından birçok hediyelik eşya almak mümkün. Bodrum’a özgü figürler, takılar, el boyaması batik işi giysiler sık sık görebileceğiniz alternatifler arasında. Ayrıca dünyaca ünlü Bodrum sandaleti de buraya gitmişken alınabilecek güzel hediyelerden biri.

 

Summary
Article Name
Kısa Kısa Notlarla "Bodrum Bodrum"
Description
Yaz gelince tatilcilerin gözde mekanlarından Bodrum'a rağbet artıyor haliyle. Siz de seçiminizi klasikten yana kullanıyorsanız ve güneye inmişken Bodrum'a uğramadan dönmem diyorsanız önerilerimize bir göz gezdirin.
Author

No Comments Yet.

Leave a comment