Muş’a Gideceklere Öneriler

mus_şehirnotları

Doğu Anadolu’nun tarihi ve yöresel güzellikler bakımından zengin olan ili Muş’a yolunuz mu düştü? Önerilerimize göz atmadan yola çıkmayın.

Nereleri görmeli?

mus-şehirnotları

14. yüzyılın ikinci yarısında yapıldığı düşünülen Ulu Camii, bir Selçuklu yapısı olan Hacı Şeref Camii, 18. yüzyıl başlarında şehrin valisi Alaaddin Bey tarafından yaptırılmış olan Alaaddin Bey Camii ve Yukarı Yongalı köyünde yer alan Çanlı Kilise şehirdeki önemli tarihi ibadet yerleri arasındadır.
Şehirde Urartular döneminden kalan ve bugün ören yeri olarak korunan çeşitli yerleşim yerleri de bulunmaktadır. Dolabaş Höyüğü ve Bostankale Höyüğü arkeolojik kazılarda bulunan önemli tarihi bölgelerdir. Türklerin Anadolu’ya giriş kapısı olarak bilinen Malazgirt Kalesi de, Muş’un Malazgirt ilçesinde bulunmaktadır.

Ne tatmalı?

Bulgur, kıyma ve cevizle yapılan Muş köftesi, bu ilimizin en meşhur yemeğidir. Bunun dışında lahana yapraklarıyla sarılan hez dolması, nohut, buğday ve et ile yapılan keşkek, lahana ile yapılan çorti de bu yöreye özgü lezzetler arasındadır.

Nereleri keşfetmeli?

muş-şehirnotları

Muş kış sporlarına uygun bir iklime sahip bir ilimiz. Bu özelliği turistik açıdan yavaş yavaş değer kazanmaya başladı. Kayak sporuna meraklıysanız, şehir gezisinin yanında bu tarz aktivitelerle de gezinizi sürdürebilirsiniz.
Muş’a 10 km uzaklıkta olan ve Murat Nehri üzerinde bulunan Muratpaşa Köprüsü de Muş’un başka bir güzelliğidir. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, bu bölgeyi özellikle güzel kareler yakalamak için değerlendirebilirsiniz.

Ne almalı?

Bu yöreye özgü olan cağ salamurası ve Muş balı buradan alabileceğiniz gıda maddeleri arasında geliyor. Ayrıca halıcılık, kilimcilik, boncuk işlemeciliği, oyacılık, çuval, çadır dokumacılığı bu yörede gelişmiştir.

 

 

Summary
Article Name
Muş'a Gideceklere Öneriler
Description
Doğu Anadolu’nun tarihi ve yöresel güzellikler bakımından zengin olan ili Muş’a yolunuz mu düştü? Önerilerimize göz atmadan yola çıkmayın.
Author

No Comments Yet.

Leave a comment