Durup hiçbir şey yapmak istemediğinizde, Narlı’ya gidin

Herkesin tatil algısı başkadır. Kimisi koştur koştur oradan oraya keşif halinde olmayı sever, kimisi grupça eğlenmeyi, kimise de tek başına upuzun yollar gitmeyi… Tatil deyince bizim aklımıza uzun zamandır koştur koştur gezilen şehir planları geliyordu. Ta ki 9 yıl aradan sonra tekrar Narlı’ya gidene kadar.

şehirnotları-narlı

Geçtiğimiz hafta sık sık huzur fotoğrafları paylaştığım ve aslına bakarsanız hiçbir şey yapmadığım Narlı ile ilgili birçok soru gelmişti sizden. Birçok kişi Altınoluk’taki Narlı ile karıştırdı, İstanbul’a çok daha yakın olduğunu öğrenince şaşıranlar oldu. Ben de merakları daha fazla uyandırmadan, detayları sizlerle paylaşmak istedim

Narlı, Kapıdağ yarımadası’nın hemen arkasında tatlı bir balıkçı köyü. Ben çocukken hemen hemen her yıl gittiğimiz, son yıllarda da pek yolumun düşmediği bu köy, nereden baksanız 1990’lardan beri aynı. Oranın müdavimleri de bu bakir ve nostaljik halini seviyor zaten köyün. Köye Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Bursa civarlarından çok gelen oluyor. 2000 yılı başlarında ise İstanbul Arnavut göçmeni nüfusu  neredeyse tavan yapmıştı burada, neredeyse küçük bir Makedonya haline gelmişti diyebilirim.

şehirnotları-narlı3

Narlı’ya gitmek istediğinizde en pratik yol İDO ile Bandırma’ya geçmek. Oradan da araba, taksi ya da dolmuşlarla yaklaşık yarım saatte köye varabilirsiniz. Eskiden bu süre bir saati aşabiliyordu ama yollar eskisine göre çok daha düzgün olduğu için artık çok daha hızlı varabilirsiniz.

Yol boyunca devam eden Kapıdağ Yarımadası’nın her koyunda bir yerleşim karşılar sizi. Bandırma’dan sonra Erdek, ardından Ocaklar ve Narlı… Devam ettikçe deniz daha da güzelleşir. Narlı’nın devamındaki Doğanlar, İlhanlar ve Ormanlı Köyleri de oldukça iyidir. Buraya gittiğinizde sakın kalacak otel filan aramayın. Birkaç otel bulabilirsiniz ama bu bölgelerde pansiyonculuk esastır. Sizin için konforlu olabilecek bir ev kiralayın ve yazlıkçılık oynamaya başlayın. İnanın bu nostaljik ruh hali size iyi gelecek.

şehirnotları-narlı2

Son olarak buraya gidince ne yapılır, ne yenilir, içilir diye merak ediyorsanız size birkaç öneri:

  • Öncelikle doğanın ve denizin tadını çıkarın, mümkünse bir tekne kiralayın ve koyları gezin.
  • İlginiz varsa yoga, meditasyon haline bürünün, yoksa bol bol yürüyüş yapın, dağ yolunda yürüyün.
  • Sabah erken kalkıp çay bahçesinde poğaça & limonata yiyin ve sabah gelen balıkçılardan taze balık alın.
  • Akşamları değişik birşey yemek isterseniz Erdek’e gidin. Çünkü Narlı’da bir iki ufak işletme dışında pek restoran yok. Belki buranın en eskilerinden olan “Hüseyinçe”yi deneyebilirsiniz. Balıkları güzel.
  • Erdek’te iskender yemek için Durak, mantı, çiğ börek ve güzel zeytinyağlılar için Özlem Mantı’yı deneyin.
  • Perşembe günleri kurulan köylü pazarını gezin. Harika sebze meyveler alabilirsiniz.
  • Ağustos sonunda gidiyorsanız, yol kenarlarındaki ağaçlardan böğürtlen, incir ve nar toplayın.

 

 

Summary
Article Name
Durup hiçbir şey yapmak istemediğinizde, Narlı’ya gidin
Description
Narlı, Kapıdağ yarımadası’nın hemen arkasında, Erdek Belediyesi'ne bağlı tatlı bir balıkçı köyü.
Author

No Comments Yet.

Leave a comment