Türkiye’nin Doğusundaki Güzellik: Van

Doğu  Anadolu Bölgesi  deyince akla ilk gelen şehirlerdendir Van.  Kaçımız gidip görmüştür tam olarak bilemeyiz ama şehrin doğal güzelliği , kahvaltısı ve yemek kültürünü tatmak için  listenize Van’ı mutlaka ekleyin.

şehirnotları_van

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya gibi birçok şehirden direkt uçuş  mevcut. Haftasonu hava değişimi hatta günübirlik bir kaçamak için bile ideal bir seçenek… Gidilmesini tavsiye ettiğim en güzel zaman Mayıs ayı. Uzun ve sert bir kışın ardından baharın tam anlamıyla Van’a gelmiş olmasıyla birlikte ağaçlar çiçeklenerek adeta görsel bir şölen yaşatıyor. Oluşumu bakımından Van Gölü olarak bildiğimiz fakat buradaki halkın deniz olarak tabir ettiği Van Gölü eşsiz güzellikte. Çoğu zaman Van Gölü’nde mavinin birçok tonunu aynı anda görebiliyorsunuz.

şehirnotları_van

 

Van kahvaltısınanı duymayan yoktur. Şehirin kedisi kadar meşhur kahvaltısının temel besini otlu peyniri. Bunun yanı sıra kahvaltıda murtuğa, kavut , cacık, bal, kaymak , tereyağı, kavurmalı yumurta, menemen , ceviz reçeli , çörek ve alışık olduğumuz kahvaltılık ürünler bulunmakta. Hepsini tek tek tatmayı ihmal etmeyin. En iyi Van Kahvaltısı “Sütçü Fevzi” ve “Sütçü Kenan” kahvaltı salonlarıdır.  Buranın en köklü kahvaltıcılarından olan bu iki yer Cumhuriyet Caddesi’nde hizmet vermekte. Fiyatlara gelince kahvaltı için fazla olduğunu düşünebilirsiniz fakat kahvaltıda doğal kaymak, tereyağı, karakovan balı, kavurmalı yumurta gibi yiyecekler olduğu için kişi başı 25-30 tl civarında. Eğer süt seviyorsanız kahvaltıya başlamadan ballı süt içebilirsiniz. Ayrıca kahvaltının olmazsa olmazı çörek. Çok özel ve köklü bir fırının adresini vereceğim. Çörek dedin mi  akla ilk gelen ve etrafındaki esnaftan tutun özellikle işe giderken herkesin uğrak yeri olan Küçük Yıldız Pide Fırını’nın çöreği ve pidesini es geçmeyin . Kapalı sebze pazarı no 13’te sıcacık çörekler ve pideler sizi bekliyor.

Bu  güzellikleri gezip gördükten sonra akşam yemeği için doyurucu bir yemeği haketmiş oluyoruz. İskele Caddesinde Martı Restaurant & Cafe ‘yi öneririm. Van Gölü kıyısında iskele boyunca yürüyüş yaptıktan sonra buraya oturup hem yemeğinizi yer üstüne semaverde gelen çayınızı Van Kalesi manzarasına karşı içebilirsiniz. Mekan alkolsüzdür. Çalışanların balık tavsiyesine uyarak her türlü deniz veya tatlı su balığı yiyebilirsiniz. Göl’de yaşayan tek tür olan İnci Kefali’nin avlanma yasağı (15Nisan-15Temmuz) olmadığı zamana denk gelirseniz tatmadan dönmeyin.Fiyatlar balık çeşitlerine bağlı olarak 15-30tl olarak değişmekte. Balık dışında pizza ve pide seçenekler de mevcut. Semaverde çay ise tekli yada 2-4 kişilik ve daha büyük gruplar için büyük semaver olarak seçenekler halinde sunulmakta.

şehirnotları_van

Ve akşam oldu yemek yendi kalacak yer önemli. Sektörde henüz yeni olsada mutlaka uğramanızı tavsiye ettiğim bir yerden bahsedeceğim. Mir’o Mara Butik Otel & Lounge Bar Edremit sahil yolunda Van Gölü’nün müthiş günbatımı manzarasıyla seyir zevki yaşatıyor.

şehirnotları_vanMayıs , Haziran aylarında gündüz bahçesinin keyfini çıkarıp akşam ise günbatımını izlemek için bar kısmında yer kapmanızı tavsiye ederim.  Alkollü alkolsüz içecek ve yemek seçenekleri ile mutlaka gidip görmelisiniz. Fotoğraflar keşke orada olsam hissi uyandırıyor değil mi ? Fiyatlar gecelik  tek kişilik110 üç kişilik odalar 230 olarak değişiyor. Bar kısmında ücretler bir nebze pahalı gelebilir ancak ortamın nezih ve sakin oluşu geçirilen zamana ve verilen ücrete değer.

şehirnotları_van

 

Yazı ve fotoğraf: Öznur Çevik

 

Summary
Article Name
Türkiye'nin Doğusundaki Güzellik: Van
Description
Doğu Anadolu Bölgesi deyince akla ilk gelen şehirlerdendir Van. Kaçımız gidip görmüştür tam olarak bilemeyiz ama şehrin doğal güzelliği , kahvaltısı ve yemek kültürünü tatmak için listenize Van’ı mutlaka ekleyin.
Author

No Comments Yet.

Leave a comment