Yurtdışı seyahatlerinizi kolaylaştıracak 10 ipucu

1. Airbnb Kullanın

image

Yurtdışına çıktığınızda kalacağınız yere değil, daha çok yemeye içmeye ve alışverişe para ayırmak istiyorsanız, airbnb sizin için vazgeçilmez bir kaynak olabilir. Airbnb, dünyanın farklı şehirlerindeki insanların evlerini kiralamak için üye olduğu bir web sitesi. Bütçenize ve beklentilerinize göre evlerin özelliklerini, konumunu, ziyaretçi yorumlarını öğrenebiliyorsunuz, online ödeme yapıp, ev sahibi ile iletişime geçebiliyorsunuz. Siteye kayıtlı çok lüks evler de var, beklentisi çok yüksek olmayanlara cevap verecek türden olanlar da. Konaklayacağınız yeri bu site üzerinden ayarlayarak, günlük 50-100 euro arası kar etme şansınız yüksek.

2. Kendi Gezi Haritanızı Oluşturun

image

Gerek internetteki yayınlar aracılığıyla, gerekse daha önce aynı yere giden arkadaşlarınızın bilgilerinden faydalanarak, kendinize mutlaka bir gezi haritası çıkarın. Eğer bir tur şirketiyle birlikte gitmiyorsanız ve sizi gezdirecek bir rehberiniz yoksa, kendinize önceden oluşturacağınız bir harita seyahati çok daha keyifli hale getirecektir. Böylelikle yurtdışında geçirdiğiniz sınırlı zamanda nereye gitsek acaba diye dolanmak yerine, planlarınızı hayata geçirmekle ilgilenebilirsiniz.

3. Şehri Bir Bilenle Keşfedin

image

Gideceğiniz yerlerde yanınızda bir bilen arkadaşınız olursa ne ala! Ama yoksa bir bilene danışmak en iyisi. Bu sebeple turunuzun ilk günlerinde hop on – off turları kullanarak şehrin genel yapısını görmek, daha sonra uzun uzun gezmek isteyeceğiniz yerleri belirlemek, gezinizi kuşkusuz çok daha verimli hale getirecektir.

4. Epic Deals’a Göz Atın

image

Fırsat sitelerinin karlı teklifleriyle hemen hemen her gün karşılaşıyoruz. Hatta bu siteler üzerinden turlar bile planlıyoruz. Ama bunun bir adım daha ötesine geçebilir, gideceğimiz ülkelerdeki fırsatlardan Epic Deals üzerinden yararlanabiliriz. Epic Deals global bir grup indirim sitesi. Yeme-içme, konaklama, alışveriş, hediyelik, kişisel bakım, mobil gibi birçok farklı kategoride, markaların indirimli satışlarını yapıyor. Özellikle otel alternatifi çok fazla sayıda. Bunların dışında ücretsiz internet sunan oteller listesi gibi faydalı içerikler de bulmanız mümkün. Daha fazlası için buyurun epic.deals’a.

5. Aplikasyonlardan Faydalanın

image

Gitmeden önce mutlaka, offline çalışan şehir rehberi niteliğindeki mobil uygulamaları cep telefonunuza indirin. Mesela Tripadvisor Offline City Guides çok işinize yarayabilir. İnternet datanızdan harcamadan, şehirdeki restoranlar, müzeler, gece hayatı, alışveriş gibi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz. Şehirde toplu taşıma ile seyahat edecekler için ise, metro haritasını ve bulunduğunuz noktadan gideceğiniz yere ulaşmak için gitmeniz gereken durakları gösteren mobil uygulamalar mevcut.

6. Yurtdışı Paketi Almayı Unutmayın

image

Yurtdışına gittiğimizde en büyük dertlerden biri de internet ve telefon görüşmeleri. Hattınıza ve bütçenize uygun bir yurtdışı paketi alıp, onu kullanmanızı öneririm. Tabi wireless olan yerlerde, mevcut interneti kullanmak gibisi yok. 🙂

7. Sigortanızı İyi Araştırın

image

Vize başvurusu sırasında yaptırdığınız seyahat sigortasını ve bunun size sağladığı hizmetleri mutlaka iyi araştırın. Böylelikle başınıza gelecek acil bir durumda gidebileceğiniz en yakın hastaneyi hemen bulabilir ve gönül rahatlığıyla harcama yapabilirsiniz. Şahsen benim Barcelona’da hiç beklemediğim şekilde hastanelik olup, Foursquare’den çılgınca hastane aramışlığım vardır. Özellikle Avrupa’da hastaneler biraz pahalı, sonradan sigortanızın karşılamayacağı bir harcamayı yapmak istemeyebilirsiniz.

8. Lonely Planet Kullanın 

image

Yeme-içmeden otel önerilerine, araba kiralamadan hava durumuna ülke ve şehirler özelinde en kapsamlı ve güncel bilgilere ulaşabilirsiniz Lonely Planet üzerinden. Sitenin basılı ya da dijital pdf olarak edinebileceğiniz şehir rehberleri de mevcut.

9. Uçak Biletini Uyguna Getirin

image

Şirketlerin düzenli olarak yaptığı kampanyaları takip etmenizi öneririm. Ayrıca uçak bileti ararken skyscanner gibi toplu tarama yapan platformları kullanarak da uygun fiyatlı biletleri yakalayabilirsiniz. Ve tabi tatilinizi önceden planlamak bilet fiyatını neredeyse yarı yarıya ucuza almanızı sağlayabilir.

10.  Couchsurfing’i Deneyin

image

Couchsurfing.org seyahate gönül veren ve turistleri evinde ücretsiz olarak misafir etmek isteyenleri buluşturan online bir platform. Dünyanın dört bir yanına seyahat eden insanlar bu sistemi kullanarak kendilerine kalacak yer ya da rehberlik edecek birilerini buluyor, böylelikle bölgenin yerel atmosferini daha yakından yaşama ve çeşitli dostluklar kurma şansına sahip oluyor. Platformun 7 milyon üyesi var, kullanıcı yorumlarına bakılacak olursa güvenli olduğunu da söyleyebiliriz.

Yazar: Gizem Telci @bohemisko

Summary
Article Name
Yurtdışı seyahatlerinizi kolaylaştıracak 10 ipucu
Description
Yurtdışına çıktığınızda kalacağınız yere değil, daha çok yemeye içmeye ve alışverişe para ayırmak istiyorsanız, airbnb sizin için vazgeçilmez bir kaynak olabilir.
Author

No Comments Yet.

Leave a comment