Ankara Yolculuğunuz İçin İpuçları

Hafta sonu ya da hafta içi, arabaya atlayıp başkente doğru yola koyulmayı mı planlıyorsunuz? Kısa bir Ankara yolculuğu için ipuçlarımıza kulak verin.

Nereleri görmeli?

şehirnotları-ankara

Gezimize önce tarihi yerlerden başlayalım. Gitmişken görülmesi gereken ilk yerlerden biri Ankara Kalesi. Kale Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alıyor. Tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemekle birlikte, tahmini zaman M.Ö. 2. yüzyıl olarak söyleniyor. Kale Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar zamanını görmüş, şimdi de tarihin izlerini günümüze taşıyor.
Ankara deyince ilk akla gelen yer kuşkusuz Anıtkabir. Bir Ankara gezisinin olmazsa olmazı Anıtkabir ziyareti ilk kez gidenler için özel bir deneyim olabilir. Anıtkabir’in şehrin neredeyse tam ortasında bulunduğunu söyleyebiliriz. Buraya ulaşmak için, Çankaya üzerinden Tandoğan Anıt Caddesi’ne gitmeniz gerekiyor.
Ankara’nın tarihi bir semti de Hamamönü’dür. Burada 19. yüzyıl mimarisine ait evler restore edilip turistik bir gezi alanı haline getirilmiştir. Gittiğinizde burayı da görerek turistik bir Ankara gezisinin en önemli rotalarını tamamlayabilirsiniz. Ayrıca Tarihi Karacabey Hamamı, İstiklal Marşı’nın yazıldığı Mehmet Akif Ersoy parkı ve parkın içerisinde Mehmet Akif Ersoy Müze Evi de bu semtte bulunuyor.

Ne Tatmalı?

şehirnotları-ankara2

Atatürk Orman Çiftliği’nin taze çiftlik dondurması ve kokoreçi oldukça lezzetli. Gittiğinizde hem çiftliği ziyaret edebilir hem de bunların tadına bakabilirsiniz. AOÇ’nin Kuzu Kokoreççisi Gazi Mahallesi’nde yer alıyor. Ankara döneri ve tavası da yine şehirle özdeşleşmiş çok sevilen et yemeklerinden. Atatürk Orman Çiftliği’ndeki Şençam Köftecisi’nden leziz ve kendine has baget ekmeğiyle yapılan dönerin tadına bakın deriz. Ve son olarak esnaf Aspava’daki lokantalar ya da Gençlik Caddesi’ndeki kokoreççiler yine Ankara’nın en iyi yemeklerini yiyebileceğiniz yerlerden.

Nereleri keşfetmeli?

şehirnotları-ankara3

Sanata meraklı kişilerin Ankara ziyaretinde mutlaka uğraması gereken yerlerden biri CerModern. Modern sanatı Ankara’yla buluşturan sanat merkezinde süreli sergilerin dışında sinema atölyesi edebiyat söyleşisi gibi etkinlikler de sık sık oluyor. Yarım gününüzü buraya ayırıp sergileri keşfedebilirsiniz.
Ankara’da Kuğulu Park’a diğer bir alternatif olarak Seğmenler Parkı’nı önerebiliriz. Biraz doğa ile başbaşa vakit geçirme isteğiniz varsa, kimilerine göre Ankara’nın en güzel parkı Seğmenler’e bir uğrayın deriz.
Ankara manzarasını tepeden izlemek isterseniz Marriot Otel’in üst katındaki Skye Vue Lounge & Terrace’ı tavsiye edebiliriz. Bar ve caz kulübü olarak hizmet veren bu mekanda hoş bir müzik eşliğinde günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Ne almalı?

şehirnotları-ankara4

Ankara’dan hediye olarak geleneksel Türk El Sanatları örnekleri, bakır işleme eşyalar, kilimler, antikalar ve hasır ürünler bulmanız mümkün. Hediyelik ürün bulabileceğiniz en kapsamlı adres Çıkrıkçılar Yokuşu ve Saman Pazarı. Burada kenger sakızı olarak da bilinen ve eski bir Anadolu geleneği olan çengel sakızını bulabilirsiniz. Kenger bitkisinin gövdesi kesilince akan süt ile yapılan sakızın başta diş hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği de söylenenler arasında.

Summary
Article Name
Ankara Yolculuğunuz İçin İpuçları
Description
Hafta sonu ya da hafta içi, arabaya atlayıp başkente doğru yola koyulmayı mı planlıyorsunuz? Kısa bir Ankara yolculuğu için ipuçlarımıza kulak verin.
Author

No Comments Yet.

Leave a comment