Kırklareli’nde Bir Balıkçı Köyü: İğneada

Balıkçı köylerini sever misiniz? Sakin duruşu, upuzun sahilleri, özellikle sonbahar günlerinde hafif hüzünlü atmosferiyle iyi gelir insanın ruhuna.

image

İğneada da Trakya’nın Karadeniz’e kıyısı olan bir balıkçı köyü. Söylendiğine göre 33 km kadar bir sahili var. Hepsini yürümedim tabi ama gördüğüm kadarı da söylenenlere inanmama yetti. İğneada’da Karadeniz balıklarını taze olarak bulabilirsiniz. Ama benim favorim, arabada yapılan sucuk ekmek. Sahilin hemen paralelindeki yolda, sucuk ekmek arabaları var. Oradan yiyeceğinizi alıp, sahil boyunca yürüdünüz mü keyfinize diyecek olmaz.

image

İğneada yakınlarında bir de Demirköy var. Burada Fatih Sultan Mehmet döneminden kalma bir demir dökümhanesinin tarihi kalıntıları bulundu yakın zamanda. Söylenene göre İstanbul’un fethinde kullanılan toplar burada üretilmiş. Köyün adı da buradan geliyormuş.

Arkeolojiyle aranız iyiyse burayı da ziyaret edebilirsiniz.

image

Ve son olarak; buralara kadar gitmişken yine Kırklareli ilçesi sınırlarındaki Dupnisa mağarasını da görmenizi öneririm. Enteresan bir deneyim… Bulgaristan sınırına yaklaşık yarım saat mesafede olsa da, onca yolu gitmeye değer.

Yazar: Gizem Telci @bohemisko

Summary
Article Name
Kırklareli'nde Bir Balıkçı Köyü: İğneada
Description
Balıkçı köylerini sever misiniz? Sakin duruşu, upuzun sahilleri, özellikle sonbahar günlerinde hafif hüzünlü atmosferiyle iyi gelir insanın ruhuna.
Author

1 Response

  1. […] son durağı ise Kıyıköy oldu. Bilenler bilir, bu civarda Kıyıköy ve İğneada sık turist çeken […]

    • admin

      Haklısınız 🙂 Bir karışıklık olmuş, düzelttik…

Leave a comment