Amerika vizesi nasıl alınır?

amerika-şehirnotları

New York, Los Angeles, Miami veya San Francisco… Birçok gezginin rüyalarını süsleyen Amerika Birleşik Devletleri’nin en popüler şehirlerine seyahat etmek istiyorsanız ilk yapmanız gerekenlerden biri ülkeye giriş için vize almak. ABD vizesi almak genellikle ziyaretçileri zorlayan bir konu olarak bilinse de bazı ipuçlarına dikkat ederek vizenizi daha rahat bir şekilde alabilirsiniz.  Türkiye’de uçak bileti karşılaştırma denince akla ilk gelen sitelerden olan En uygun’un seyahat uzmanları nelere dikkat etmeniz gerektiğini sıraladı:

Başvuru için gerekli evraklar

Amerika vizesi almak için ilk yapmanız gereken vize başvurusu sırasında istenen evrakları ve tam ve eksiksiz bir şekilde toplamak. Sonrasında Ankara’daki ABD Büyükelçiliği’ne veya İstanbul ve Adana’da bulunan Amerikan Konsolosluğu’na başvurunuzu yapabilirsiniz. Vize başvurusunun ilk adımlarından biri olan DS-160 formunu vize görüşmesinden en az üç gün önce online olarak doldurmalısınız. Eğer vize almak için aracı kurumlardan yardım alıyorsanız formu doldururken de yine bu yerlerden destek alabilirsiniz. Fotoğrafınız ise son 6 ay içinde tüm yüzü kaplayacak şekilde ve beyaz fonda çekilmiş olmalı. Fotoğraf çektirmeden önce Amerika vizesi için çektirdiğinizi belirterek fotoğrafınızın doğru boyut ve özelliklerde olmasını sağlayabilirsiniz.

Rezervasyon detaylarını ekleyin  

Başvuru yaparken teslim ettiğiniz evraklar arasına eğer varsa sahip olduğunuz gayrimenkullerin tapularının fotokopilerini ve diğer gelir belgelerinizi ekleyin. Amerika Birleşik Devletleri’nde kalacağınız otele ait rezervasyon detaylarını belgelemeniz de bu anlamda işinize yarayacaktır. Tüm bunların dışında işe başlangıç tarihlerinizi gösteren sigorta kayıtları ve son mezun olduğunuz okuldan aldığınız diploma veya mezuniyet belgesini de evraklar arasına eklemenizde yarar var.

new york-şehirnotları

En az 5 yıl geçerli pasaportla başvurun   

Eğer Amerika vizenizi daha kolay almak isterseniz ülkenizle olan ailesel ve ekonomik bağınızı ispatlamanız gerekiyor. Bunun için çalıştığınız firmadan yazı alabilir, aile üyelerine ait işinize yarayabilecek evrakları başvurunuza ekleyebilirsiniz. Amerika vizesi alırken zorlanmamak için ayrıca pasaportunuzun geçerlilik süresi en az 5 yıl olmalı. Eğer pasaportunuzun geçerlilik süresi 1 yıl veya daha azsa önce pasaport sürenizi uzatmalı ve sonrasında vize başvurunuzu yapmalısınız.

Schengen vizesi avantaj   

Daha kolay vize almanızı sağlayacak unsurlardan biri de pasaportunuzda Schengen vizesi olması. Eğer daha önce aldığınız bir Schengen vizeniz varsa Amerika vizenizin onaylanması da daha kolay olacaktır. Tüm bunlara ek olarak hesabınızda bir miktar para bulundurmanız ve konsolosluğa diğer belgelerinizle birlikte hesabınızda bulunan parayı belgeleyen dekontları teslim etmeniz vize başvurusu sırasında elinizi güçlendirecektir.

Bir organizasyona bilet alın

Eğer Amerika Birleşik Devletleri’ne belirli bir etkinlik, fuar veya organizasyon için gitmiyorsanız bile ülkede gerçekleşen bu tür etkinlikleden birine bilet almanız ve belirli tarihlerde düzenlenen bu organizasyona katılmak için başvuru yapmanız vize almanızı kolaylaştıracaktır.

Sorulara kesin ve net yanıt verin

Vize görüşmesi sırasında belgelerinizi tam ve eksiksiz bir şekilde konsolosluk görevlilerine teslim etmenizin dışında ülkeyi ziyaret etme nedeninizle ilgili sorulan sorulara tam ve kesin yanıtlar vermeniz ABD vizenizi çok daha kolay bir şekilde almanıza yardımcı olacaktır.

Pasaportunuzda bulunan vizeler önemli

Eğer daha önce İran, Suriye ve Irak gibi şüphe uyandırabilecek ülkelere giriş yaptıysanız Amerika vizesi almanız daha zor olabilir. Bu ülkelerden herhangi birine ait giriş çıkış damgaları pasaportunuzda bulunuyorsa buralara ziyaret amacınızı da görüşme sırasında belirtmenizde yarar var.

Vizenin geçerlilik süresi

Amerika vizesi genellikle 10 yıllık olarak verilir. Ancak bu durum ülkede 10 yıl boyunca kesintisiz bir şekilde kalabileceğiniz anlamına gelmiyor. Genellikle ülkede kalmak için 6 ay süre veriliyor ve bu sürenin sonunda tekrardan giriş-çıkış yapmanız gerekiyor.

Diğer Makaleler

Keşfet

Türkiye’nin En Güzel Glamping Alanları

Glamping Nedir? Glamping; kelime anlamı olarak glamorous (büyüleyici) ve camping (kamp yapmak) kelimelerinin birleşiminden meydana...

Kafa Dinlemelik Butik Oteller Listesi

Yaz gelince evde durmak hepimiz için daha zor hale gelmeye başladı. Kimimiz çoktan şehri...

Korona döneminde seyahate çıkarken bunları çantanızdan eksik etmeyin!

Korona günlerinde hepimizin ortak sorusu seyahat etmek güvenli mi? Risk elbette her zaman var...

HES kodu SMS ile nasıl alınır? HES kodu ne...

Şehirler arası yolculuklarında vatandaşların risk taşıyıp taşımadığı öğrenilmesi için HES kodu uygulaması geliştirildi. Sağlık...

Şehirler ve Ünlü Yemekleri

Hangi şehrin hangi yemeği meşhur? Sizin için minik bir şehir lezzet haritası hazırladık. Haydi birlikte...

Karantina Günlerinde Evinizde Otururken Gezebileceğiniz Müzeler

Evde geçirdiğimiz karantina günlerinde birçok marka, kurum bizler için dijital hizmetler sunmaya başladı. Bunlardan...

Popüler Konular

Yorumlar

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz