Bir Porsiyon Sağlık: Plus Kitchen

Sağlığımızdan ödün vermeden adımımızı evden dışarı atma vakti sizce de artık gelmedi mi? Dışarı çıkarken çantanızda hep biraz kuruyemiş, muz ya da bir kavanozda yemek taşıyan biriyseniz artık ülkemize sağlıklı yemek kültürünün yavaş yavaş yeşermeye başladığını bilmek eminim size de iyi hissettirecek.

şehirnotları_pluskitchen

Plus Kitchen beni birçok anlamda oldukça heyecanlandıran, sağlıklı yaşam fikrine yatırım yapan, çevreci felsefesiyle ve her hangi bir konseptin alıntısı olmayan kendine özgü tarzıyla beni mutlu eden bir mekan oldu. Her şeyden önce çevreye duyarlı olması, poşet dahil plastik malzeme kullanılmaması, geri dönüşümün mekanın her alanında kullanıldığı Avrupa’da sağlıklı beslenme anlamında rastlayabileceğiniz mekanlardan birinin havasında olmasıyla dikkatleri üzerine çekmiş. Geleni gideni de çocuklu ailelerle beraber oldukça fazla.

şehirnotları_pluskitchen

Genelde gayet iyi giden beslenme düzenimiz dışarıda yemek yemek durumunda anında sekteye uğrar, üstüne kötü hissettirebilir. Çünkü fast food restoranları her yerde ve başka seçenek çoğu zaman seyrek oluyor. Burada bir tek kabak tatlısında şeker kullanmışlar, diğer tatlılarda agave şurubu kullanılıyor. Avrupa’da gördüğüm ve hayran kaldığım bir sistem burada da uygulanmış. Mekanda hiç kapalı dolap yok, sadece raflar var, her şey gözlerinizin önünde.  Yiyecekler günlük hazırlanıyor ve Beykoz’da bir çiftlikten geliyor. Cam kavanozlarda oldukça sağlıklı salatalar, sebzeler, dürümler, çorbalar ve tatlılar var. Çorbalarda krema kullanılmamış, porsiyon kontrolü ve kalori hesabı yapılmış, üzerine yazılmış. İçecek olarak özellikle zencefilli ve fesleğenli şekersiz limonatayı önerebilirim.

şehirnotları_pluskitchen

Plus Kitchen’da sözde olmayan bir felsefe var; çocuklar cam kavanozlara tohum ekip isimlerini yazıp tarih atarak her geldiklerinde büyümelerini izleyebiliyorlar. Şimdilerde bir çocuğun bir restorana gidip sağlıklı ve rafine şekersiz yemek yemesi, toprağı eline alıp bir domates fidesi ekmesi oldukça dişe dokunur bir durum. Ayrıca tadımlıklar ve ikramlıkların olması, etrafta gülümseyerek yardımcı olan çalışanların olması da mekanın adını parlatıyor.

şehirnotları_pluskitchen

En çok eleştiri aldıkları konu ise; doğal yaşamı savunmasına rağmen Avm ve Plazalarda yer alarak bu beton dünyayı desteklemeleri olarak görünüyor. Bu konuyu şahsen şube müdürüne sorduğumda, durumun sebebinin ülkeye girdiklerinde asıl ilgilenecek olan kitlenin beyaz yakalı olduğu öngörüsüyle hareket etmeleri olarak açıkladı. Benim asıl ilgilendiğim konu ise nerede, nasıl olduğundan çok çanağa bir sağlıklı yaşam ve geri dönüşüm tohumunun sonunda ekilmiş olduğu, çocukların rafine şeker zehrinden arındırılmış mekanda tatlı olarak chia tohumlu puding yiyebileceği fikri.

şehirnotları_pluskitchen

Yemek yedikten sonra bilgisayarını açıp çalışabileceğin bu mekandan ayrılırken yemek yediğin cam saklama kaplarını geri dönüşümlü bir kumaş parçasını Furoshiki denilen bir katlama yöntemiyle çıkın haline getirip sararak sana hediye ediyorlar. Böylece ertesi gün sen de öğle yemeğini dökülmeyeceği güvencesiyle yanında götürebiliyor, torbayı da açıp sofra bezi yapabiliyorsun.

Plus Kitchen Zorlu Center, Trump Cadde ve Maslak No: 1‘de ziyaretinize açık.

Yazar: Deniz Toprakkaya
Blog: denizinizi.com

 

Diğer Makaleler

Keşfet

Türkiye’nin En Güzel Glamping Alanları

Glamping Nedir? Glamping; kelime anlamı olarak glamorous (büyüleyici) ve camping (kamp yapmak) kelimelerinin birleşiminden meydana...

Kafa Dinlemelik Butik Oteller Listesi

Yaz gelince evde durmak hepimiz için daha zor hale gelmeye başladı. Kimimiz çoktan şehri...

Korona döneminde seyahate çıkarken bunları çantanızdan eksik etmeyin!

Korona günlerinde hepimizin ortak sorusu seyahat etmek güvenli mi? Risk elbette her zaman var...

HES kodu SMS ile nasıl alınır? HES kodu ne...

Şehirler arası yolculuklarında vatandaşların risk taşıyıp taşımadığı öğrenilmesi için HES kodu uygulaması geliştirildi. Sağlık...

Şehirler ve Ünlü Yemekleri

Hangi şehrin hangi yemeği meşhur? Sizin için minik bir şehir lezzet haritası hazırladık. Haydi birlikte...

Karantina Günlerinde Evinizde Otururken Gezebileceğiniz Müzeler

Evde geçirdiğimiz karantina günlerinde birçok marka, kurum bizler için dijital hizmetler sunmaya başladı. Bunlardan...

Popüler Konular

Yorumlar

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz