İstanbul’un Hamamları

Bir İstanbul klasiği olarak hamam sefası yapmayı sevmeyen yoktur. Bir de bu gidilen tarihi bir hamamsa keyfi bir başka olur… Özellikle iliklerimize kadar ısınmak istediğimiz şu soğuk kış günlerinde keyifli bir hamam sefası için, şehirde birçok alternatif var. Çoğu da hayatı boyunca 400’den fazla yapıya imzasını atan Mimar Sinan’a ait… Haydi keşfe çıkın!

 

Cağaloğlu Hamamı

İstanbul’un en büyük ve en popüler hamamlarından Cağaloğlu Hamamı, sadece Türkiye’de değil dünyada da çok ünlü. İstanbul’a her gelen Hollywood yıldızı muhakkak bir uğramış bu hamama. Girişte bugüne kadar ziyaret eden ünlülerin çerçevelenmiş siyah beyaz fotoğraflarını görebiliyorsunuz. Burası aynı zamanda New York Times’ın ölmeden önce görülmesi gereken 100 yer listesinde yer alıyor.

Hamam 1741 yılında I. Mahmut tarafından yaptırılmış. Cağaloğlu’nda Yerebatan Sarnıcı’na çok yakın konumda yer alıyor. Kabataş – Cevizlibağ tranvay hattını kullanarak bu bölgeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Adres: Alemdar, Cağaloğlu Hamamı Sok, No: 34, Fatih – İstanbul

Çemberlitaş Hamamı

Mimar Sinan’ın İstanbul’daki bir başka harikası Çemberlitaş… 1584 yılında III. Murad’ın annesi Nurbanu Sultan tarafından yaptırılmış. İstanbul’un çok turistik yerlerinden Çemberlitaş bölgesinde bulunuyor. Günümüzde hala aktif olarak hem kadın hem de erkek bölümüyle hizmet veren hamam, ağırlıklı olarak turistler tarafından tercih ediliyor. İstanbul’da turist olmaya karar verdiğiniz bir gün, burada bir hamam sefası planlayabilirsiniz.

Adres: Mollafenari, Vezirhan Cad., No:8, Fatih – İstanbul

Tarihi Çeşme Hamamı

Günümüzde The Galata İstanbul Hotel olarak hizmet veren Tarihi Baltazzi Han binasının hamam kısmı burası. 1720 yılı sonlarında Lale Devri’nde Kaptan-ı Derya Kaymak Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış. 2017 yılında orjinal dokusu korunarak restora edilmiş. Hamamın biri küçük, diğeri büyük iki adet salonu ve hamam sonrası dinlenmek için keyifli bir dinlenme alanı bulunuyor. Keyifli bir atmosferi var. Dilerseniz kese köpük ve ekstra masaj hizmeti de alabiliyorsunuz. Karaköy Bankalar Caddesi üzerinde yer alan Tarihi Çeşme Hamamı, gelin kınası gibi özel etkinlikler için de kullanılıyor.

Adres: Azapkapı, Bankalar Cad., No:21, Beyoğlu – İstanbul

Kılıçali Paşa Hamamı

Tophane’de Kılıçali Paşa Camii’nin hemen arka kısmında yer alan Kılıçali Paşa Hamamı, İstanbul’da en sevdiğim tarihi hamamlardan. Osmanlı donanmasının güçlü komutanlarından Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa tarafından, Mimar Sinan’a yaptırılmış en güzel yapılardan biri burası. Hamam 1578-1583 tarihleri arasında inşa edilmiş, geçtiğimiz yıllarda ise uzun bir restorasyon dönemi geçirdi. Şimdi geçmiş  günlerde olduğu gibi, gün ışığını geçiren büyük kubbeleri ve etkileyici mimarisiyle hizmet vermeye devam ediyor. Tophane bölgesine yolunuz düştüğünde bu binayı görmek için bile olsa uğrayın derim. Galataport inşaatı sebebiyle biraz gürültü içinde kalmış olsa da, o bölgede zaman geçirmek hala keyifli.

Adres: Kemankeş Kara Mustafa, Hamam Sok., No:1, Beyoğlu – İstanbul

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Burası da İstanbul’un en özel tarihi hamamarından biri. Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan tarafından, 16. yüzyılda inşa ettirilmiş. Yine bir Mimar Sinan şaheseri olan bu hamam, Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii arasında yer alıyor. Hamamın kadın ve erkek kısımları ayrı, aynı zamanda soğukluk, ılıklık ve sıcaklık olmak üzere üç bölümü bulunuyor.

Adres: Cankurtaran, Ayasofya Meydanı, No:2, Fatih – İstanbul

Tarihi Galatasaray Hamamı

Tarihi Galatasaray Hamamı Beyoğlu’nda Galatasaray Lisesi’nin hemen bitişiğinde bulunuyor. Sultan II. Beyazıt tarafından külliye ile birlikte inşa ettirilen hamam, bir rivayete göre o dönemin önemli zatlarından Gül Baba’nın isteği üzerine yaptırılıyor. O bölgede kulübesi bulunan Gül Baba, Sultan Beyazıt’ın benden ne dilersin sorusu üzerine buraya yüzyıllar boyu hükmedecek bir mektep ve hamam yaptırılmasını istiyor. Bunun üzerine 1481 yılında Galatasaray Lisesi ve Hamamı inşa ediliyor. Gül Baba’nın yatırı da söylenene göre hala bu bölgede yer alıyormuş.

Beyoğlu’nun ünlü hamamı Tarihi Galatasaray Hamamı, günümüzde hala hizmet veriyor. Turistik olarak çok bilinmese de, kadın ve erkek bölümleriyle bölgede yaşayanlar tarafından tercih ediliyor.

Adres: Kuloğlu, Turnacıbaşı Cad. No:8, Beyoğlu – İstanbul

Mihrimah Sultan Hamamı

Muhteşem Yüzyıl’dan çok iyi tanıdığımız, Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan adına yaptırılmış bir hamam burası. Eserin sahibi yine Mimar Sinan. Edirnekapı’da bulunan ve Mihrimah Sultan Cami Külliyesi’nin bir bölümü olan tarihi Mihrimah Sultan Hamamı, tarihi kaynaklara göre, 1562-1565 yıllarında çifte hamam biçiminde, klasik dönemde yaygın olan bir plan şemasında Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş.

Günümüzde kadın ve erkek ayrı olarak hizmet veren hamamda; kuru masaj, kese, köpüklü masaj hizmetleri bulunuyor. Ayrıca hamam sonrası özel alanda dinlenme imkanı da sunuyor. Hamamda gelin hamamı, kına geceleri gibi etkinlikler de düzenleniyor.

Adres: Karagümrük, Fevzipaşa Cad., No:333, Fatih – İstanbul

Süleymaniye Hamamı

Mimar Sinan’ın kalfalık eserim dediği bir hamam burası. 1557 yılında Beyazıt’ta inşa edilmiş. Sultan Süleyman’ın defalarca ziyaret ettiği, her geldiğinde de hamamın hep aynı köşesini kullandığı biliniyor. Günümüzde turistik olarak hizmet veriyor. Süleymaniye’de dökmeci atölyelerine yakın bir konumda konumlandığı için, Dökmeci Hamamı olarak da biliniyor.

Adres: Süleymaniye, Fetva Yokuşu, No:41, Fatih – İstanbul

Diğer Makaleler

Keşfet

Türkiye’nin En Güzel Glamping Alanları

Glamping Nedir? Glamping; kelime anlamı olarak glamorous (büyüleyici) ve camping (kamp yapmak) kelimelerinin birleşiminden meydana...

Kafa Dinlemelik Butik Oteller Listesi

Yaz gelince evde durmak hepimiz için daha zor hale gelmeye başladı. Kimimiz çoktan şehri...

Korona döneminde seyahate çıkarken bunları çantanızdan eksik etmeyin!

Korona günlerinde hepimizin ortak sorusu seyahat etmek güvenli mi? Risk elbette her zaman var...

HES kodu SMS ile nasıl alınır? HES kodu ne...

Şehirler arası yolculuklarında vatandaşların risk taşıyıp taşımadığı öğrenilmesi için HES kodu uygulaması geliştirildi. Sağlık...

Şehirler ve Ünlü Yemekleri

Hangi şehrin hangi yemeği meşhur? Sizin için minik bir şehir lezzet haritası hazırladık. Haydi birlikte...

Karantina Günlerinde Evinizde Otururken Gezebileceğiniz Müzeler

Evde geçirdiğimiz karantina günlerinde birçok marka, kurum bizler için dijital hizmetler sunmaya başladı. Bunlardan...

Popüler Konular

Yorumlar

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz