Kapadokya Gezi Rehberi – Gizemli Diyara Yolculuk

Bugüne kadar gitmediğime pişman olduğum yerlerden biri oldu Kapadokya. Neden gitmedim, nasıl fırsat yaratmadım hiçbir fikrim yok gerçekten. Ama adımımı atar atmaz keşke bu büyüleyici manzarayı daha önce görseymişim dedim…
Böyle özendirici bir girişten sonra, burasının neden bu kadar büyüleyici -yani benim için öyle- olduğundan biraz bahsedeyim. Öncelikle bir yerin sizi etkileme oranı, kesinlikle beklentilerinizle çok doğru orantılı. Ben bir deniz, kum, güneş insanıyım. Dolayısıyla deniz olmayan yerde var olan yerleşimlerden pek haz edemedim bugüne kadar. En sevdiğim deniz olmayan şehir Eskişehir’dir, onda da Porsuk ve öğrenci şehri olmasının etkisi büyük muhtemelen.

Ama konu Kapadokya’ya gelince durum biraz farklı oldu. Öncelikle tarihle, eski mekanlarla ve mekanların hafızalarıyla aram iyidir. Yerleşimin M.Ö. 3000 yılına dayandığı bir yer de beni oldukça etkiledi haliyle… Ama konu onun da ötesinde, Nevşehir’e girip Ürgüp bölgesine yaklaşırken, kayaların yarattığı o pembemsi büyülü görüntü oldu. Bu görüntü öyle büyülü ki, vaktiyle yaşayanların da (inananlar için) insan üstü varlıklar olma ihtimali nedir diye sorgulatmadı desem yalan olur. Bu bölgenin bilinmeyeni bilineninden daha çok zaten. Ama kayıtlara göre bu oluşumlar taa 60 milyon yıl öncesinde, Erciyes, Güllü ve Hasan Dağları’nın aktif volkanlarken püskürttükleri lavlarla oluşmuş. Yıllarca doğanın buradaki etkisi, peri bacalarını ve Üçhisar Kalesi gibi diğer büyülü yapıları oluşturmuş. Bugünlere de böylesine etkileyici, böylesine büyüleyici bir atmosfer bırakmış.

Kapadokya’ya nasıl gidilir?

Kapadokya Nevşehir bölgesinde yer alıyor. Nevşehir Kayseri’ye araçla yaklaşık 1 saat mesafede. Kayseri Erkilet Havalimanı’na inip, oradan araba kiralayarak 1 saatte Kapadokya’ya ulaşabilirsiniz.
Ayrıca Nevşehir’de de Nevşehir Kapadokya Havalimanı yer alıyor. Burası daha az kullanılan bir havalimanı olmakla birlikte, Kapadokya’ya ortalama yarım saat mesafede bulunuyor. Yarım saat kazanmak isterseniz, burası da alternatif bir yol olabilir. Ama araç kiralama konusunda Kayseri’de daha çok alternatif bulabilirsiniz.
Eğer tur ile seyahat etmeyi seviyorsanız, popüler bir lokasyon olduğu için Kapadokya’ya giden çok fazla tur alternatifi de bulabilirsiniz.

Keşfe başlarken öneriler

Kapadokya’da gezilecek yerler temelde 6 bölüme ayrılabilir. Ürgüp, Göreme, Üçhisar, Çavuşin, Ortahisar ve Avanos. Rotanızı çizerken gezeceğiniz lokasyonları da bu bölümlere göre ayırabilirsiniz.
Bu bölgelerin arası araçla birbirine 15-20 dakika mesafede. Dolayısıyla kendi aracınızla ya da turla gitmiyorsanız araç kiralamanızı öneririz.
Ayağınızda rahat bir yürüyüş ayakkabısı olmasına özel gösterin. Özellikle vadileri gezerken taş, toprak zeminlerde uzun yürüyüşler yapmaya hazırlıklı olun.

Kapadokya’da Nerelere Gidilir?

Göreme Milli Parkı
Burası Göreme’de gezebileceğiniz en geniş ören yerlerinden biri. Dünyada eşi benzeri görülmeyen jeomorfolojik yapıların (lav ve tüflerin yağış ve rüzgarlarla aşınmasıyla oluşmuş yapılar) tarih boyunca farklı yerleşim ve uygarlıklar tarafından kullanıldığını burada görebilirsiniz. Bölgede 360 adet kilise var. Bunlardan en meşhuru ve günümüze en sağlam olarak geleni Tokalı Kilisesi. Tokalı Kilisesi park alanının dışında yer alsa da, aldığınız giriş biletiyle buraya da girebiliyorsunuz. Eğer arabayla gidiyorsanız, bu bölgede araçlarınızı park edebileceğiniz otopark alanı da mevcut. Giriş 55 TL. Görmeden dönmeyin deriz.

Üç Güzeller

Fotoğraflarda gördüğümüz Peri Bacası formlarının en net şekilde görülebildiği yer burası. Üç adet yan yana inci gibi dizilmiş peri bacalarını tepeden görüp, harika kareler yakalayabilirsiniz. Giriş ücretsiz.

Zelve Ören Yeri
Avanos Göreme yolu üzerinde bir milli park bölgesi. Geniş bir vadi üzerinde kurulu koskoca bir yerleşim bölgesi var yine burada. Kiliseler, evler, güvercinlikler ve hatta bir camiinin de bulunduğu Zelve’de uzun bir yürüyüş yaparak tüm vadiyi gezebilirsiniz. Değişik atmosferi, insanı etkileyen duygusu olan vadilerden biri. Milli park olduğu için giriş ücretli, 18 TL.

Devrent Vadisi

Devrent Vadisi

Deve figürüne benzeyen o meşhur yapı burada bulunuyor. Burası Zelve Ören Yeri’nde giderken yolunuzun üstünde. Geçerken uğrayıp bir fotoğraf çekebilirsiniz.

Paşabağları

Paşabağları

Avanos-Göreme yolu üzerinde Zelve’ye doğru giderken, önce Paşabağları’na uğrayabilirsiniz. Paşabağı, Zelve ve Devrent birbirine çok yakın konumda bulunuyor. Gezerken rotanızı bu şekilde çizebilirsiniz. Yine geniş bir vadi alanında, tarihler öncesinde kullanılmış bir yerleşim yeriyle karşılaşıyorsunuz. Çok huzurlu bir atmosferi var. Gezinize kuş sesleri eşlik ederse şaşırmayın. Söylenene göre vaktiyle keşişler burada inzivaya çekiliyormuş. Buraya geldiğinizde keşişlerin neden burada inzivaya çekildiğini daha iyi anlayabilirsiniz. Ören yerine giriş ücretsiz. Gittiğinizde buranın hemen girişinde yer alan hediyelik eşya standlarına da bir göz atın. Özellikle oniks taşından yapılmış eşyalar oldukça kaliteli ve güzeldi. İncelemeye değer.

Üçhisar Kalesi

Üçhisar bölgesini tepeden gören, uzaktan baktığınızda burası neresi acaba diye merakları cezbeden etkileyici bir yer. Yine benzer jeomorfolojik yapılar bu sefer devasa bir kale alanı oluşturmuş. Burası M.Ö. 17. yüzyılda rahiplerin ve keşişlerin çalışmaları için manastır ve kilise olarak kullanılmış. İçeride mahzenler ve mezar olduğu tahmin edilen hücreler de bulunuyor. Kapadokya’yı balona binmek dışında, bu kaleye çıkarak da tepeden izleyebilirsiniz.

O Ağacın Altı
Kapadokya bölgesinde üstü nazar boncuklu ağaçlar son dönemin ikonik karelerinden biri oldu. “O ağaç” da bu manzarayı görebileceğiniz yerlerden biri. Üstelik tüm vadiye tepeden bakıyor. O bölgede oturup çayınızı kahvenizi içebileceğiniz işletmeler de var. Çay bahçesi kıvamındaki mekanlardan beklentiniz çok yüksek olmasın ama manzara güzel.

Aşıklar Vadisi
Bağlıdere Vadisi olarak da bilinen bu yer, genellikle balon turlarında tepeden görünen bir bölge. Araçla girişi biraz zor olduğu için tur şirketlerinin çok uğradığı bir yer değil. Ama siz Kapadokya’yı bireysel olarak geziyorsanız, rotanıza muhakkak ekleyin. Peri Bacaları’nın farklı formlarını bu bölgede görebilir ve üzüm bağları ve meyve ağaçları eşliğinde harika bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Ihlara Vadisi
Aksaray İlçesi sınırları içinde olan bu vadi, Ihlara Köyü’nde başlayıp Selime’de son buluyor. Melendiz Çayı’nın şırıltısı eşliğinde gezebileceğiniz 6 km’lik bir yürüyüş yoluna sahip vadi, dik yamaçlar ve bol bol merdivenlerle çevrili durumda. Gidince gizli bir cennete mi ulaştım acaba dedirten atmosferiyle Ihlara, bu bölgede görülmesi gereken yerlerden.

Güvercinlik Vadisi
Rengarenk balonları gökyüzünde keyifle süzülürken izleyebileceğiniz yerlerden biri de Güvercinlik Vadisi. Konaklama amacıyla da tercih edebilirsiniz bu bölgeyi. Hem Peri Bacalarını hem de balonları aynı kadrajda yakalayabileceğiniz bir açı sunar size. Kapadokya’nın en güzel yerlerinden biri olan Güvercinlik Vadisi, adını gerçekten de güvercinlerden alır. Rivayete göre 9. yüzyılda burada başlayan güvercin yetiştiriciliği, buraya ismini de vermiştir. Bölge halkı üzüm yetişirmede güvercin gübresinin faydalı olduğunu keşfeder ve burada yüzyıllarca güvercin yetiştiriciliği yapılır. Bugün hala gezerken kayadan oyma güvercin yuvalarını etrafta görmeniz mümkün.

Kapadokya Yeraltı Şehirleri
Toplam 25.000 km’lik bir alanı kaplayan Kapadokya’da tüm köylerin ve kasabaların altında yeraltı şehirleri de olduğu düşünülüyor. Bugüne kadar 36 tanesi keşfedilmiş, 150 – 200 civarında yeraltı şehri olduğu söyleniyor. Nasıl yapıldığı konusunda hala gizemini koruyan şehirler, vaktiyle bölge halkının dümanlardan, kuşatmalardan kendilerini korumak için gizlendiği yerler olmuş. Bugün ise yeraltındaki bu gizemli dünyayı merak eden turistlerle buluşuyor. Eğer müze kartınız varsa, tüm yer altı şehirlerini ücretsiz gezebilirsiniz.
Yeraltı şehirlerine girmeyi düşünüyorsanız öncelikle buraya bir uyarı bırakalım. Kapalı alanlarda fazla duramayanlar, klostrofobi, panik atak gibi durumları olanlar buralara gitmeden önce iki kez düşünsünler. Yerin altında olma hissi bu tarz hassasiyetleri olan kişiler için tetikleyici olabilir.
Şimdi keşfe çıkabilirsiniz. 

Derinkuyu Yeraltı Şehri
Yeraltı şehirleri arasında en popüler olanı burası. Yerin altında sekiz kattan oluşan bu bölgede, zamanında 50.000 kişi bir arada yaşıyormuş. İlk yaşamın Asurlarla başladığı düşünülen bu şehre Derinkuyu denmesinin sebebi ise, içinde gerçekten kuyuların yer alması. Bu kuyular yerin 60 metre aşağısına inerek doğal bir havaladırma görevi görüyormuş. Nevşehir merkezine 30 km (yaklaşık 1 saat) mesafede bulunan bu yeraltı şehrini rotanıza eklemenizi öneririz.
Giriş 25 TL

Özkonak Yeraltı Şehri
Burası Avanos’a 14 km mesafede bulunan bir yer altı şehri. Vaktiyle 70.000 kişi için yaşam alanı oluşturduğu söyleniyor. İçinde Hititlere ait bir kartal heykeli bulunuyor. Bu sebeple temelinin Hititler tarafından atıldığı düşünülüyor.
Giriş 10 TL

Mazı Yeraltı Şehri
1995 yılında tesadüfen bir çoban tarafından bulunmuş bir yeraltı şehri burası. 8 katlı ve 6000 kişi için yaşam alanı oluşturan bu şehir, Ürgüp’e 18 km mesafede bulunuyor. Diğer yeraltı şehirlerinden farkı içerisinde gösterişli bir kilise bulunması. Ayrıca çatı kısmında da mezarlar yer alıyor.
Giriş 25 TL

Kaymaklı Yeraltı Şehri
Sekiz katlı ve 5000 kişi kapasiteli bu yeraltı şehrinin bugün sadece dört katı gezilebiliyor. Nevşehir’e 21 km mesafedeki bu şehrin, Derinkuyu ile bir tünel bağlantısı olduğu da biliniyor. 10 km uzunluğundaki bu tünel, saldırılar olduğunda halkı korumak için yapılmış. Deirkuyu gibi burası da ziyaretçisi bol olan yeraltı şehirlerinden.
Giriş 30 TL

Tatlarin Yeraltı Şehri
Burası Nevşehir’in Acıgöl ilçesine 10 km mesafede bulunuyor. Tatlarin’in 2 katı ziyarete açık, giriş ücretsiz. Diğer yeraltı şehirlerine göre daha geniş, kilisesi ve kiler kısmının olması buranın bir manastır olabileceğinin işaretini veriyor.

Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler
Geniş vadilerde ATV kullanabilirsiniz.
Balona binebilirsiniz.
Avanos bölgesinde meşhur testi kebabını tadabilirsiniz.
Şarap tadımı yapabilirsiniz.

Önceki İçerikSokak sokak Lizbon
Sonraki İçerikPrag Gezi Rehberi

Diğer Makaleler

Keşfet

Şehirler ve Ünlü Yemekleri

Hangi şehrin hangi yemeği meşhur? Sizin için minik bir şehir lezzet haritası hazırladık. Haydi birlikte...

Karantina Günlerinde Evinizde Otururken Gezebileceğiniz Müzeler

Evde geçirdiğimiz karantina günlerinde birçok marka, kurum bizler için dijital hizmetler sunmaya başladı. Bunlardan...

Kapıya Kadar Teslimat Yapan Gıda Firmaları

Koronavirüs sebebiyle yaşadığımız karantina günlerini çabuk atlatmak için evde kalmak en sağlıklı çözüm. Biz...

Karantina Günlerinde Ne Okuyalım?

  Hayatımızda bir kez daha bu kadar çok kendimize ayıracak zamanımız olmayacak belki... Bu kadar...

Karantina Günlerinde Ne İzleyelim?

Bol bol boş vaktimizin olduğu şu günlerde evde kalmanın keyifli yönlerini keşfetmemiz gerek. Onlardan...

Korona Günlerinde Sosyal Medya İletişimi: Eğlence ve Turizm Sektörü...

Korona virüsü sebebiyle yaşadığımız bu karantina günlerinde hiç kuşkusuz ki sosyal medyanın hayatımızdaki yeri...

Popüler Konular

Yorumlar

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz