Lonely Planet 2020’nin en iyi seyahat rotalarını açıkladı!

2020’nin favori ülkeleri

1-Bhutan

Severek takip ettiğimiz seyahat rehberi Lonely Planet, 2020 yılının favori destinasyonlarını açıkladı. Lonely Planet’e göre 2020 yılında görülmesi gerek ülkelerin başında Bhutan geliyor.

Bhutan Krallığı

Bhutan Krallığı yemyeşil doğasıyla doğa tutkunlarının mutlaka görmesi gereken bir yer. Doğu Himalayalarda yer alan bu küçük ülke, batısında ve güneyinde Hindistan, kuzeyinde Çin ile komşu. 20. yüzyıl ortalarına kadar dışa kapalı yaşamış olan bu ülke, haliyle geleneklerini de hiç bozulmadan günümüze kadar taşımış. Öyle ki tüm kültürel zenginliklerin korunması için, ülkeye alınan turist sayısına bile dikkat ediyorlar. Ülkeye giriş çıkışlar devlet kontrolünde yapılıyor.

Bhutan’a giderseniz günübirlik turlara katılarak Himalaya gezisi yapmayı unutmayın. Eylül sonunda giderseniz, Bhutan’ın en önemli dini kutlaması olan ve yılda bir kez düzenlenen Thimphu Tshechu Festivali’ne de katılabilirsiniz. Festival bu yıl 26-28 Eylül tarihlerinde kutlanıyor.

2-İngiltere

Seyahatinizi kıyı şeridinde geçirmek isterseniz, Lonely Planet İngiltere kıyılarını öneriyor. Önümüzdeki sene İngiltere, ülkenin kıyı bölgelerini turistlere daha ilgi çekici hale getirecek olan England Coast Past (İngiltere Sahil Yolu) projesini lanse edecek. Proje tamamlandığında yolun uzunluğu 2795 mil (4500 km) olacak. Kendi türünde en uzun sahil yoluna sahip olan bu rota, ülkeyi deniz kenarında dolaşarak gezmek isteyenler için ideal.

3-Kuzey Makedonya

Balkanların kalbinin attığı ülke Makedonya, yakın zamanda isim konusunda Yunanistan ile yaşadığı anlaşmazlıkla gündeme gelmişti. Halbuki doğal güzellikleriyle de gündeme gelmeyi hak ediyor. Eğer güzel yemeklere ve doğaya meraklıysanız, Ohrid Gölü ve Matka Kanyonu cazibesiyle sizi kendine hayran bırakabilir.

 

2020’nin favori şehirleri

Şehirleri sokak sokak keşfetmek sizin için ideal bir seyahat planıysa, 2020’nin favori şehirlerine bir göz atabilirsiniz.

İlk sırada Salzburg, Avusturya…

Avusturya’nın Almanya sınırında yer alan Salzburg şehri, Mozart’ın doğduğu yer olarak da biliniyor ve turistlerin ilgisini çekiyor. Aynı zamanda yeme-içme kültürü, festivalleri ve gece hayatıyla da turist çeken bir şehir. Son zamanlarda çok popüler olan Hallstatt Köyü’ne de çok yakın mesafede yer alıyor.

Hallstatt, Avusturya

İkinci sırada Washington D.C., Amerika

Amerika’nın başkenti, Beyaz Saray’ın yer aldığı şehir Lonely Planet’in 2020 şehirleri arasında ikinci sırada. Büroktarik bir şehir olması sebebiyle, turistler için ne kadar ilgi çekici olacağı tartışılır. Ama bu sene, kadınlara seçme seçilme hakkının verilişinin 100. yılını kutlayacaklarmış.

Üçüncü sırada Kahire, Mısır…

Mısır’ın başkenti Kahire için firavunların şehri de denebilir. Mısır piramitlerini görmek için önce Kahire’ye gidebilir, oradan piramitleri keşfe çıkabilirsiniz. Bu yıl Büyük Mısır Müzesi de açılıyor. Uzun zamandır açılması beklenen müzeyi görmek için de harika bir fırsat.

Diğer Makaleler

Keşfet

Yeldeğirmeni’nin Sevilen Mekanları

Canımız, sevgili mahallemiz Yeldeğirmeni, son yılların en ilgi çeken tarihi semtlerinden biri. Orijinal yapısını...

İstanbul’un Popüler Üçüncü Dalga Kahvecileri

Kahve tutkunları bu yazı sizin için gelsin... Güne kahve içmeden başlayamayanlar için alternatif çok. İşte...

İstanbul’un Sevilen Müzeleri

İstanbul'un sevilen müzeleri deyince aklımıza hemen gelen isimler Topkapı Sarayı, Arkeoloji Müzesi, Rahmi Koç Müzesi......

Lonely Planet 2020’nin en iyi seyahat rotalarını açıkladı!

2020’nin favori ülkeleri 1-Bhutan Severek takip ettiğimiz seyahat rehberi Lonely Planet, 2020 yılının favori destinasyonlarını açıkladı....

AnadoluJet, Sabiha Gökçen’den 28 uçuş ile dünyaya açılacak

Türk Hava Yollarının (THY) düşük maliyetli hava yolu markası AnadoluJet, 29 Mart'tan itibaren İstanbul Sabiha Gökçen...

2020 Resmi Tatil Günleri

2020'ye yeni başladığımız şu günlerde akılda tek bir soru var. Bu yıl kaç gün...

Popüler Konular

Yorumlar

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz