Türkiye’nin Tek Kedi Kasabası Açıldı!

Arada sosyal medyada kedilerle ilgili ne yazık ki üzücü haberler okusak da halkımız genel olarak bu konularda oldukça duyarlı. Kedi maması bırakılan duraklar, kedilere özel kulübeler, kış aylarında onları koruma çabası… Güzel insanlar kediler ve diğer sokak hayvanları için oldukça duyarlı. Ama kedi kasabası kurulduğunu bilmiyorduk. Gaia Dergi’den Gamzegül Kızılcık‘ın haberi sayesinde oldukça mutlu olduk:

şehirnotları-kedikasabası

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin iki yıllık çalışması sonucunda oluşturulan “Kedi Kasabası”nda hasta kediler tedavi ediliyor. Kısırlaştırılan kedilerin rahat bir ortamda yaşamasına yardım eden çalışma dahilinde şu an kasaba sakini 50 kedi bulunuyor.

şehirnotları-kedikasabası2

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi, belediyeye ait hayvan barınağı içerisindeki 10 dönüm ormanlık alanda, sokaktan toplanan ve özellikle hasta kedilerin bakımının yapılabilmesi için Kedi Kasabası adlı bir tesis oluşturdu. Tesiste, sokak kedilerinin tekli ve çoklu yaşam alanlarındaki bungalov evlerin yanı sıra otantik köprü ve yürüyüş yolları bulunuyor.

Hayvan Barınağı Sorumlu Yöneticisi ve veteriner hekim Hüseyin Aydın, öncelikle sokaktan getirilen hasta kedileri diğerlerinden ayırarak veteriner hekim gözetiminde tedavi ettiklerini belirtiyor. “Biz burada kedilerin toplu veya tek yaşayabileceği yaşam alanı oluşturduk. Burada kediler sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşamlarını sürdürecekler” diyen Aydın kedilerin kısırlaştırıldıktan sonra kasabaya bırakıldığını söylüyor. Gerektiğinde alanın büyütülebileceğini de ifade eden yönetici, şu an yaklaşık misafir sayısının 50 kedi ve genelinin de hasta ve “garip” kalanlar olduğunu vurguluyor.

şehirnotları-kedikasabası3

 

Tabii her şehirde kedi evlerinden oluşan yaşam alanları bulmak pek mümkün değil. Çeşitli yerleşimlerde değişik kedi evi projeleri mevcut. Fakat çevremizde proje veya böyle bir kasaba fikri yoksa onlara yalnız da yardımcı olabiliriz.

şehirnotları-kedikasabası4

 

şehirnotları-kedikasabası5

 

Bu güzel kasaba için SAMSUN BELEDİYESİ‘ne teşekkür ediyoruz.

Hem evsizler hem de sokak hayvanlarının hayatını kolaylaştıracak her türlü projeyi de buradan duyurmaya çalışacağız!

Kaynak: thegeyik.com

 

 

 

Diğer Makaleler

Keşfet

Türkiye’nin En Güzel Glamping Alanları

Glamping Nedir? Glamping; kelime anlamı olarak glamorous (büyüleyici) ve camping (kamp yapmak) kelimelerinin birleşiminden meydana...

Kafa Dinlemelik Butik Oteller Listesi

Yaz gelince evde durmak hepimiz için daha zor hale gelmeye başladı. Kimimiz çoktan şehri...

Korona döneminde seyahate çıkarken bunları çantanızdan eksik etmeyin!

Korona günlerinde hepimizin ortak sorusu seyahat etmek güvenli mi? Risk elbette her zaman var...

HES kodu SMS ile nasıl alınır? HES kodu ne...

Şehirler arası yolculuklarında vatandaşların risk taşıyıp taşımadığı öğrenilmesi için HES kodu uygulaması geliştirildi. Sağlık...

Şehirler ve Ünlü Yemekleri

Hangi şehrin hangi yemeği meşhur? Sizin için minik bir şehir lezzet haritası hazırladık. Haydi birlikte...

Karantina Günlerinde Evinizde Otururken Gezebileceğiniz Müzeler

Evde geçirdiğimiz karantina günlerinde birçok marka, kurum bizler için dijital hizmetler sunmaya başladı. Bunlardan...

Popüler Konular

Yorumlar

  1. Merhaba! I apologise for writing in English but although I speak some Turkish I’m not able to write very much. I’m a Turkish citizen and lived in the Fethiye (Mugla) area for the last 15 years and what you’ve achieved in Samsun for the street cats is absolutely wonderful, inspirational and a credit to you all!! A number of animal charities operate in our area and they do amazing work raising money to pay for neutering, treatment, feeding programs etc. I take care of around 30 street cats with the help of a local charity and I couldn’t do it without them but despite this there are still many cats and kittens whose lives are very difficult. Conditions have greatly improved over the years with trap, neuter and release programs as well as feeding stations but I feel so much more could be done to improve the quality of their lives especially by providing a safe environment for them to live, away from the street, out of harms way: the dangers of traffic and sadly poisoning. A cat park run by volunteers would offer a wonderful opportunity to educate aswell. Its for this reason I am writing to you. Whilst there is an animal shelter in our area, and the kedi ev is run mostly by dedicated English volunteers, I would welcome any help and advice you could offer in regards to how we could approach our Belediye for a similar project, estimated costs involved etc. I hope you can help and look forward to hearing from you. Many thanks. Kind regards, Claire Ganioglu (0537 916 8351)

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz