Yakın Kaçamak: Yalova Rehberi

şehirnotları-yalova

Marmara Bölgesi’nin en çok turist çeken yerlerinden biri de Yalova. Araç kiralayarak buraya Kocaeli ve Bursa karayolları üzerinden ulaşmanız mümkün. İstanbul’dan gelenler için ise arabalı vapur seferleri oldukça pratik. Özellikle orta yaş ve üstü kişilerin, ailece rahatlamak ve şifa bulmak için de tercih ettiği bir doğal kaynaklar merkezi burası.

Nereleri görmeli?

şehirnotları-yalova2

Yalova deyince aklımıza ilk gelen ister istemez kaplıcalar oluyor. Doğal sıcak su kaynaklarında şifa bulmak, rahatlamak için her sezon binlerce turist Yalova’ya gidiyor. Armutlu ve Termal – Yalova Kaplıcaları, bu bölgenin en meşhurları. Armutlu oldukça tarihi bir bölge, 6. yüzyıldan beri burada sıcak su kaynakları olduğu söyleniyor. Hatta mitolojiye göre, yeraltı tanrısı Hades bu bölgede yaşamış. Tarih bir yana, kaplıcaların cilt, dolaşım, kalp, bağırsak, romatizma gibi hastalıklara iyi geldiği herkesçe biliniyor. Termal – Yalova ise Türkiye’nin en düzenli ve çok turist çeken kaplıcası. Yalova merkezden Termal’e araba ile 20 dakikada ulaşmak mümkün.
Yalova’nın görülmesi gereken önemli yerleri ise Yürüyen Köşk, Kara Kilise ve Açık Hava Müzesi. Yürüyen Köşk, Yalova Atatürk Müzesi olarak da biliniyor. Bu köşkün bir hikayesi var. Atatürk, Yalova’da heybetinden çok etkilendiği bir çınar ağacının gölgesine köşk yaptırır. Sonrasında ağacın dalları köşkün camına çarptığı için ağacın kesilmesi konusu gündeme gelir. Atatürk ise köşkü raylar üzerinde kaydırılarak yerinin değiştirilmesi önerir ve böylelikle köşkün yeri değiştirilir. Köşk bugün müze olarak gezilebiliyor.
Kara Kilise’nin ise Bizans Dönemi’nden kaldığı tahmin ediliyor. Yalova’nın Çiftlikköy ilçesinde, sahil sitesinin içindeki parkta kilisenin kalıntılarını görmek mümkün.
Yalova’nın tarihi eserlerine dair kapsamlı bir gezi yapmak isterseniz, Açık Hava Müzesi çok uygun bir adres. Müzede Yalova’da yapılan kazılardan çıkan ve Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemi’ne ait olan tarihi eserler görülebilir.
Fotoğraf: Faik Özgür Demirkılıç

Ne tatmalı?

Yalova, tarih boyunca çok farklı yörelerden göç alan bir bölgede yer aldığı için, mutfağı da bu yöresel çeşitlilikle birlikte zenginleşmiş. Kara lahana yemeği, unla yapılan çorbası papara, kırmızı biberli yumurtası çirbuli, haşlanmış lahana yaprağı kökü pavli, kestane yemeği çubiyiş gayi buranın en meşhur yemekleri arasında. Ayrıca bir hamur tatlısı olan silohto, cevizli hamur tatlısı meçavçevi, bir sütlü tatlı olan papa da deneyebileceğiniz yöresel lezzetler arasında.

Nereleri keşfetmeli?

şehirnotları-yalova3

Yalova Kent Ormanları’nın içinde yer alan Erikli Şelalesi, Yalova’da kaplıcalar dışında bir başka görülesi doğal güzellik. Şelalenin döküldüğü noktayı tepeden izleyerek harika bir manzaraya tanık olabilirsiniz. Termal bölgesindeki Sudüşen Şelalesi de, Yalova’da görebileceğiniz bir başka doğa harikası. Burası günübirlik geziler ve piknik gibi haftasonu aktiviteleri için de uygun.
Doğaya ve botanik bilimine meraklı olanlar için bir başka keşif noktası ise Karaca Arboretumu. Gül bahçeleri, bonsai çeşitleri ve yaklaşık 5000 çeşit odunsu bitkinin bulunduğu alanda gezinmek oldukça keyifli.

Ne almalı?

Yalova’da ipek dokumacılığı çok meşhur. İpek dokuma halılar, kilimler burada bulabileceğiniz kıymetli hediyelikler arasında. Ayrıca yöreye özgü Çınarcık işi iğne oyası işlemeler ve çiniler de bulabilirsiniz burada.

 

Diğer Makaleler

Keşfet

Şehirler ve Ünlü Yemekleri

Hangi şehrin hangi yemeği meşhur? Sizin için minik bir şehir lezzet haritası hazırladık. Haydi birlikte...

Karantina Günlerinde Evinizde Otururken Gezebileceğiniz Müzeler

Evde geçirdiğimiz karantina günlerinde birçok marka, kurum bizler için dijital hizmetler sunmaya başladı. Bunlardan...

Kapıya Kadar Teslimat Yapan Gıda Firmaları

Koronavirüs sebebiyle yaşadığımız karantina günlerini çabuk atlatmak için evde kalmak en sağlıklı çözüm. Biz...

Karantina Günlerinde Ne Okuyalım?

  Hayatımızda bir kez daha bu kadar çok kendimize ayıracak zamanımız olmayacak belki... Bu kadar...

Karantina Günlerinde Ne İzleyelim?

Bol bol boş vaktimizin olduğu şu günlerde evde kalmanın keyifli yönlerini keşfetmemiz gerek. Onlardan...

Korona Günlerinde Sosyal Medya İletişimi: Eğlence ve Turizm Sektörü...

Korona virüsü sebebiyle yaşadığımız bu karantina günlerinde hiç kuşkusuz ki sosyal medyanın hayatımızdaki yeri...

Popüler Konular

Yorumlar

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz