Yolu Bursa’ya Düşenlere Öneriler

Bursa tarihi değerlerimiz açısından çok zengin bir şehir. Malum Osmanlı’nın ilk başkenti burası. Dolayısıyla o günlerden günümüze korunan tarihi eserler şehrin birçok noktasında karşımıza çıkıyor. Önce şehrin içindeki tarihi bölgeleri gezip, sonra da araç kiralayarak turistik ilçelere doğru yola çıkabilirsiniz. Unutmadan, buranın Hacivat ve Karagöz’ün memleketi olduğunu da söyleyelim.

Nereleri görmeli?

şehirnotları-bursa

 

Türk İslam eserlerinin en kıymetlileri arasında sayılan Ulu Camii bunlardan en önemlisi. Evliya Çelebi’nin Bursa’nın Ayasofyası olarak adlandırdığı camii, hat sanatının değerli örneklerini sergiliyor. Bir rivayete göre ise, Hacivat ve Karagöz de bu caminin yapımı sırasında çalışan işçiler arasındaymış. İznik Çini sanatının mimariye yansıdığı en nadide örneklerden biri olan Yeşil Türbe de burada görebileceğiniz önemli yapılar arasında. Bursa’nın sembolü haline gelmiş olan bu türbeyi şehrin her yerinden görmek mümkün.
Size zamanda yolculuk yaptıran Tophane bölgesi de uğramanız gereken yerlerden. Girişinde Osman ve Orhan Gazi türbelerinin bulunduğu ve günümüzde yangın gözetleme amacıyla kullanılan Tophane Saat Kulesi, Osmanlı’nın Bursa’ya giriş yaptığı Saltanat Kapısı ve surlar bu bölgede bulunuyor. Cuma günleri bu kapıda, mehter marşı eşliğinde ışık gösterileri yapılıyor.

Bu kadar gezinin ardından dinlenmek isterseniz, tarihte ipek böceği kozalarının satıldığı, günümüzde ise çarşıya çıkan her Bursalının soluklanmak için uğradığı Kozahan’da bir çay molası verebilirsiniz.

Ne tatmalı?

şehirnotları-bursa

Bursa’nın nam salmış lezzetleri İskender Kebap ve kestane şekeri. Başka illerde de tadabileceğiniz bu lezzetleri, gitmişken yerinde de yemenizi öneririz. Bursa’nın İskenderden sonra en meşhur lezzeti ise Pideli köfte. Bursa’nın merkezindeki nostaljik tramvayıyla meşhur Cumhuriyet Caddesi’nde, en iyi Pideli Köfte yapan yerleri bulabilirsiniz.

Nereleri keşfetmeli?

şehirnotları-bursa4

 

Bursa’da araba kiralayarak, 30-40 dakika mesafedeki turistik bölgeleri keşfedebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi Mudanya. Deniz havası alabileceğiniz şirin bir tatil beldesi burası. Kordon boyunca yürüdüğünüzde, sıra sıra dizilmiş birçok balık restoranı görebilirsiniz. Ayrıca Mudanya Limanı, tarihi tren istasyonu, Girit Mahallesi ve Mudanya Mütarekesi’nin yapıldığı Mudanya Mütareke Evi Müzesi’ni gezebilirsiniz.
Mudanya’nın Trilye beldesi de mutlaka gitmeniz gereken yerlerden. Bir dönem aynı adlı dizinin burada çekilmesiyle adı Melekler Adası olarak da bilinen Trilye, sokaklarında kaybolmak isteyeceğiniz çok sevimli bir yer. Bir Ege köyü havasında, sakin, huzurlu, doğayla iç içe sokakları var. Kapı önlerinde oturan teyzeleriyle sohbet edebilir, zeytin ve zeytinyağı alışverişinizi buradan yapabilirsiniz.
Özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler için önerimiz ise Cumalıkızık. Yaklaşık 1300’lü yıllarda kurulan bu mahallede tarihi doku çok iyi korunmuş durumda. Osmanlı mimarisinin örneklerini görebileceğiniz taş, kerpiç, ahşap evler ve dar sokakların uyumu, harika fotoğraf karelerine dönüşebiliyor. Haziran ayında giderseniz, burada her yıl yapılan ahududu şenliğine katılabilirsiniz.

Ne almalı?

şehirnotları-bursa5

 

Koza Han ya da İpek Han’a uğrarsanız, Bursa’nın meşhur ipek dokuma şallarını buradan alabilirsiniz. Kapalı Çarşı’da ise Bursa havlusu bulabilirsiniz. Ayrıca kestane, kestane şekeri, ezmesi, reçeli ve karyoka gibi ürünlerini hemen hemen her yerde bulmanız mümkün.

 

Summary
Article Name
Yolu Bursa'ya Düşenlere Öneriler
Description
Bursa tarihi değerlerimiz açısından çok zengin bir şehir. Malum Osmanlı'nın ilk başkenti burası. Dolayısıyla o günlerden günümüze korunan tarihi eserler şehrin birçok noktasında karşımıza çıkıyor.
Author

No Comments Yet.

Leave a comment