15 Maddede Dubai

15 maddeyi okumaya vaktiniz yoksa, aslında birkaç kelimeyle özetlenebilir bir şehir Dubai: Zenginlik, alışveriş, zenginlik, vergisizlik, zenginlik, petrol, zenginlik, gökdelenler, zenginlik. Evet, Dubai aşırı zengin bir şehir ve hakkında bilinen ya da göreceğiniz her şey bu zenginlikle ilgili.

şehirnotları_dubai

Öncelikle, hayatımda gördüğüm, sanırım en güvenli şehir. Hırsızlık, taciz vs gibi vakalar olmuyor. Hem zaten herkes zengin hem de çok ağır cezalar var.

şehirnotları_dubai

Sahili ve sahil yolları çok güzel; ancak köpeğiniz varsa, sakın onunla gitmeyin. Her yerde hayvan gezdirmenin yasak olduğuna dair tabelalar var. Gökdelenlerin arasındaki küçük çimlerde köpeklerini gezdiren insanlar görüp üzülüyorsunuz. Tabi bunun yanında, plajda develerin olması çok normal bir şey. Bodrum, Çeşme plajlarında olduğu gibi parasını verip deveyle gezme geleneği, bizi Dubai’de de karşılıyor.

şehirnotları_dubai

“Sevgilimle gidip romantik bir tatil yapalım” diyorsanız da Dubai doğru adres olmaz. Yine her yerde öpüşmeyin, fazla samimi olmayın tabelaları var. Yakınlaşınca polisin yanınıza gelip size uyarma ihtimali var. Çocuklara kötü örnek olunmasını istemiyorlarmış.

şehirnotları_dubai

Dubai’de işsizlik oranı: Yok öyle bir şey. Uzun sure işsiz kalırsanız, sınır dışı ediliyorsunuz. Emirati olmak, doğuştan zengin ve şanslı olmak demek. Eğer orda bir iş kuracaksınız, ya yeterli sayıda Emirati çalıştırmanız ya da hisselerinizin belli bir bölümünü bir Emirati’ye vermeniz gerekiyor. Bu nedenle, 20 yaşına gelen bir Emirati’nin çoktan birkaç şirketi olmuş oluyor.

Deniz kenarında çok güzel restoranlar var, ancak hiçbirinde alkol yok. Barlar sadece ulusal otellerde. O da iç mekanlarda ya da teraslarda.

şehirnotları_dubai

Her yer dev gökdelenlerle dolu. İnsan gerçekten görgüsüzlüğü hissediyor. O kadar çok paraları var ki, doymamışlar, basmışlar üst üste katları. Her şeyin en büyüğü, en çok’u, en uzun’u onlarda. Dünyanın en uzun binası, dünyanın en büyük AVM’si, dünyanın en büyük akvaryumu; gibi gibi.

Şehir çok temiz. İnşaat alanları ya da tadilat çalışmaları kesinlikle rahatsız edici değil. Temizliğe ve düzene çok önem veriyorlar.

şehirnotları_dubai

Yollar çok uzun ve karışık olabiliyor. Araba kiralamaktansa, taksi ya da taksi gibi kiraladığınız daha lüks araçlar çok daha uygun.

Yollar uzun, ama dümdüz ve nasıl oluyorsa, dümdüz yollarda sürekli kaza oluyor. Taksici, bize kaza yapanların daha çok Suudi’ler olduğunu anlattı, onun yalancısıyım. Ancak AVM’ye giderken yolda 3 kaza görmeniz normal.

Teknoloji alışverişinde kesinlikle kardasınız, ancak giyim konusunda inanılmaz bir ucuzluk yok.

iPhone’nun kendisinden pahalı kılıf görmeniz olağan bir şey, şaşırmayın.

şehirnotları_dubai

Herkes çok kibar ve yardımsever. Sormakta çekinmeyin.

Dubai Şeyh’inin yüzünü her yerde göreceksiniz. Telefon kılıflarında, bardak altlıklarında, anahtarlıklarda…

şehirnotları_dubai

Jumeirah Beach’te yürürken arka arkaya Ferrari, BMW, Lamborgini görmeniz çok normal bir şey; hatta bazen arabaların içinde evcilleştirilmiş kaplanların olmasına bile alışacaksınız.

şehirnotları_dubai

şehirnotları_dubai

 

Yazar: Yeşer Sarıyıldız
madambrownie.com

 

Diğer Makaleler

Keşfet

Kafa Dinlemelik Butik Oteller Listesi

Yaz gelince evde durmak hepimiz için daha zor hale gelmeye başladı. Kimimiz çoktan şehri...

Korona döneminde seyahate çıkarken bunları çantanızdan eksik etmeyin!

Korona günlerinde hepimizin ortak sorusu seyahat etmek güvenli mi? Risk elbette her zaman var...

HES kodu SMS ile nasıl alınır? HES kodu ne...

Şehirler arası yolculuklarında vatandaşların risk taşıyıp taşımadığı öğrenilmesi için HES kodu uygulaması geliştirildi. Sağlık...

Şehirler ve Ünlü Yemekleri

Hangi şehrin hangi yemeği meşhur? Sizin için minik bir şehir lezzet haritası hazırladık. Haydi birlikte...

Karantina Günlerinde Evinizde Otururken Gezebileceğiniz Müzeler

Evde geçirdiğimiz karantina günlerinde birçok marka, kurum bizler için dijital hizmetler sunmaya başladı. Bunlardan...

Kapıya Kadar Teslimat Yapan Gıda Firmaları

Koronavirüs sebebiyle yaşadığımız karantina günlerini çabuk atlatmak için evde kalmak en sağlıklı çözüm. Biz...

Popüler Konular

Yorumlar

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz