Mimari ve Tarih Bir Arada: Barselona Şehir Rehberi

Sokakları, mimari eserleri ve tarihi dokusuyla Akdeniz’in önemli şehirlerinden birisi olan Barselona’yı yakından tanımaya ne dersiniz?

Barselona Nerede?

Adını çok duydum, spor kulüpleriyle de ünlü ama Barselona nerede tam bilmiyorum diyorsanız İber yarımadasında yer alan İspanya’nın kuzeydoğu sınırına yakın olan Barselona, Fransa sınırına oldukça yakın bir şehir. İspanya’nın siyasi olarak hareketli bölgelerinden biri olan ve bağımsızlığını isteyen Katalonya bölgesinin en önemli şehri ve başkenti.

Barselona Hakkında Bilgi

 • Barselona, Katalonya bölgesinde yer alan bir şehir. Bu yüzden şehirde yalnızca İspanyolca değil, aynı zamanda Katalanca da konuşuluyor. Ama korkmayın Barselona dil konusunda gelişmiş bir şehir, İngilizce olarak da rahat rahat iletişim kurabilirsiniz.
 • Barselona saat farkı konusunda kış saati uygulamasında Türkiye’nin iki saat gerisinde kalıyor. Yaz saati uygulaması döneminde ise saat farkı bire iniyor. Barselona’da saat kaç? dediğinizde dönemine göre Türkiye saatinden bir veya iki saat çıkarmanız gerekecek.
 • Barselona para birimi olarak Euro kullanıyor. Şehir, ortalama fiyatlarıyla uygun bir gezi rotası olma özelliğiyle önemli bir avantaja sahip. Ücretli müzelerin yanında ücretsiz müzeler ve görülmesi gereken açık hava eserleri de bulunuyor. Yemek tercihlerinizi ise şehir sakinlerinin gittiği yerlere göre seçerseniz beklenmedik fiyatlarla karşılaşmazsınız.
 • Barselona, Türkiye’den pek çok noktadan aktarmalı bir şekilde ulaşılabilecek bir şehir. Yalnızca İstanbul Barselona uçak bileti aktarmasız bir yolculuk sunuyor. Ankara, İzmir, Dalaman, Antalya, Bodrum, Konya, Denizli, Gaziantep, Denizli ve Kayseri’den aktarmalı bir şekilde Barselona uçak bileti alabilirsiniz. İstanbul Barselona uçuşu genel olarak ortalama 3 saat 45 dakika sürüyor.
 • Barselona merkez, konaklama ücretleri konusunda pek ucuz seçenekler sunmuyor. Barselona otel tercihinizi biraz şehrin dışında, örneğin Gracia bölgesinde yaparsanız daha uygun fiyata otel veya hostel bulabilirsiniz.

Barselona Hava Durumu

Barselona hava durumu, Türkiye’de batı ve güney kıyılarına benzer bir yapıya sahip. Akdeniz iklimine sahip olan Barselona, güneşli ve sıcak günlerin sayısının yüksek olduğu bir kent. Barselona seyahatinizi sonbahar ortası ve sonu veya bahar başı ve ortası gibi yapmanızı öneririm. Gezmeye en elverişli dönemler bu tarihler oluyor.

Barselona’da Ulaşım

Barselona şehir planı bakımından tepeden bakıldığında karşısına geçip sanat eseri gibi izleyebileceğiniz bir kent. Düzenli bloklar, yollar ve açık hava müzesi gibi sokaklarıyla Barselona, yürünmesi keyifli şehirlerden biri. Kent, ızgara planı uygulanarak dizayn edilmiş.

Ayrıca, önceden T-10 olan T-Casual kartı ile metro ve otobüslere binebilirsiniz. Gezilecek yerlerin birçoğunun birbirine yakın olması sebebiyle Barselona’da ulaşım oldukça rahat.

Barselona Tarihi

Barselona, oldukça eskilere dayanan bir tarihe sahip. İspanya’dan daha eskilere uzanan Barselona tarihinin milattan önce 3. yüzyıla, Kartacalar’a kadar uzandığı biliniyor. Şehrin adı da, Kartacalı Barkaslar’dan (Barca) geliyor. Barca ailesine mensup, oldukça ünlü birini tanıyorsunuz aslında: Hannibal! Hayır, Kuzuların Sessizliği filminde bahsedilen Hannibal Lecter değil, dünya tarihinin en büyük komutanlarından birisi sayılan ve Roma’yla savaşan General Hannibal. Daha sonraları Romalıların, İspanyolların, Endülüs Emevilerinin önemli şehirlerinden biri olan Barselona, en son Katalanların başkenti haline geldi.

Barselona’da Gezilecek Yerler

Barselona, tarihi ve mimarisiyle ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunuyor. Hazırsanız Barselona turu için listemize başlayalım!

Antoni Gaudi ismini daha önce duymuşsunuzdur, Barselona’yı Barselona yapan mimardır kendileri. Kimilerine göre gelmiş geçmiş en başarılı mimarlar arasında. Barselona’nın her köşesinden ondan bir parça görürsünüz. En büyüğü ve en görkemlisi ise yaşarken (aslında hala) tamamlayamadığı eseri La Sagrada Familia bazilikası.

 • Barselona denince ilk gelen yapı, La Sagrada Familia yani Kutsal Aile. Bazilika, 1882 yılında, 138 sene, önce inşa edilmeye başlandı ve hala tamamlanamadı. İnşaata başlandığında ekipte yer almayan Gaudi, bir sene sonra projenin başına getirildi. Gotik ve art nouveau tarzlarını benimseyen Gaudi, Barselona’yı ziyaret edenlere görkemli bir karşılama yapmak istediğini söyledi ve tamamlandığında dünyanın en yüksek kilisesi olacak La Sagrada Familia’yı yapmak için çalışmaya başladı. Fakat 1926’da tramvay kazasında hayatını kaybetti. Ölümünden sonra inşaat zaman zaman aksaklıklar yaşadı. İnşaatın 2026’da yani Gaudi’nin ölümünün 100. yılında tamamlanması için çalışmalar devam ediyor. 2026 seyahat planımıza Barselona’yı şimdiden ekleyin deriz. Bu arada bazilikanın bir başka ilki daha var. Kendisi, inşaatı sürerken restorasyona giren ilk yapı.
 • Barselona, meydanlarıyla ünlü bir kent. Dinlenme, buluşma ve sanat eserlerini incelemek için birebir olan meydanların en önemlileri Plaça de Catalunya ve Plaça d’Espanya. Yani Katalonya Meydanı ve İspanya Meydanı. Bu meydanlarda heykeller, dinlenme yerleri ve çeşitli sanat eserleri yer alıyor.
 • Barselona şehir planı uzun caddelerin düzenli bir şekilde yer alması ile oluşuyor. Bu caddelerden en ünlüsü, hatta ünlüleri ise La Rambla. Birçok kişi La Rambla’nın beş bölümden oluştuğu için çoğul olarak Las Ramblas olması gerektiğini ifade ediyor. Mağazaların, kafelerin, bir arada olduğu La Rambla veya Las Ramblas, oldukça kalabalık olmasıyla da meşhur. Yankesicilik ve hırsızlık olaylarının çok olduğu bilinen La Rambla’dan geçerken çantanıza ve eşyalarınıza dikkat etmeniz gerektiğini söyleyeyim..
 • Katalonya Meydanı’ndan La Rambla ile bağlandığınız noktada bir başka Barselona sembolü sizi karşılayacak: Mirador de Colom, Kristof Kolomb heykeli. Coğrafi Keşifler sırasında İspanya Kraliçesi Isabella’dan maddi destek alan Kolomb, seyirden dönerken Barselona’ya yanaşır. Rivayete göre Kolomb heykelinin şu an bulunduğu nokta, kraliçenin onu karşıladığı nokta. Heykelde Kolomb’un eliyle işaret ettiği yer ise keşfettiği fakat büyük bir keşif yaptığının farkında olmadığı Amerika kıtası. Kolomb heykelinde bulunan asansörle yukarı çıkıp şehre tepeden bakma fırsatını kaçırmayın derim.
 • Arada başka eserlerden bahsettikten sonra Gaudi’ye geri dönelim. lkiyle başlayalım: Park Güell. Gaudi’nin liderliğinde hazırlanılan parkta, birbirinden farklı renkte, şekilde ve yapıdaki kırık seramik ve cam parçalarının birleştirilmesi tekniği kullanılmış. Parkta uzunluğuyla ve kıvrımlı yapısıyla dikkat çeken bank, yorulan ziyaretçiler için hem dinlenme hem de manzarayı seyretmek için güzel bir seçenek sunuyor. Parkta, mozaik ve seramik parçalarından oluşan bir ejderha çeşmesi, yılan gibi ikonik ve doğayı anlatan heykeller yer alıyor. Ayrıca Gaudi Müzesi de parkın içinde yer alıyor.
 • Gaudi’nin Barselona’da ziyaret edilmesi gereken diğer iki yapısı, ikonik evleri. Bu evler, mimarlık tarihinin en önemli evleri arasında yer alıyor. Birincisi Casa Mila. Tepesindeki yapılar, Kapadokya’daki peribacalarını andıran ev, okyanus dalgalanması ve üstündeki yosunları tasvir ediyor.
 • Bir diğer ev ise Casa Batllo, Kemiklerin Evi. Gaudi’nin tasarım zekası ve yaratıcılığı sayesinde, önceden klasik ve düz bir bina olan yapıyı, bir sanat eserine dönüştürmesi sayesinde ziyaret edilmesi gereken bina, ismini camlarındaki kemik ve eklem tasvirlerinden alıyor. Park Güell’deki gibi seramik parçalarıyla dış cephesi kaplanan binanın tepesinde dik ve pullu bir sürüngen ya da ejderhanın sırtı yansıtılmış. Bu eserle ilgili Gaudi’nin Monet’in Sudaki Nilüferler eserinden ilham aldığı söylenir.
 • Barselona tarihi için olduğu kadar mimarisi için de Roma’nın önemi bir hayli yüksek. Barri Gotic, Gotik Mahallesi, Roma döneminden kalan şehrin duvarları ve ortaçağ kalıntılarının bulunduğu bir bölge. Labirent tarzı dar sokakları, eski yapıları sayesinde kendinizi bir anda başka bir dünyada hissedeceğiniz Barri Gotic’te zaman yolculuğu yapmanızı tavsiye ederim.
 • Dünya üzerinde Picasso’nun en çok eserinin sergilendiği iki müzeden biri olan Picasso Müzesi de Barselona’da görülmesi gerekenler listesinde önemli bir yerde. Kübizmin en önemli ismi Picasso yaşarken açılan ve onun da açılışına katıldığı müze, ünlü İspanyol sanatçının pek çok eserine ev sahipliği yapıyor. Ziyaret etmeniz gereken bir diğer sanatçı müzesi de kübizm ve gerçeküstücülük tarzlarının önemli ismi Joan Miro Müzesi.
 • Futbol hayranlarının yazının başından beri beklediği o bölüme geldik: Camp Nou, yani Barcelona Futbol Kulübü’nün mabedi. Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci büyük stadyumu Camp Nou, yıldız Barcelona transferi oyuncuların sahneye çıktığı büyülü bir yer. Stadın girişindeki Barcelona FC Müzesi’ni ziyaret edip kupaları ve önemli anılara ait eserleri inceleyebilirsiniz. Kim bilir, belki seyahatiniz bir Barcelona maçına denk gelir ve bu büyülü anlara canlı şahit olma şansı yakalarsınız.

Barselona’da Alışveriş

Mercat de la Boqueria, Barselona’nın en büyük pazarı. Taze meyve, balık ve yemek yerleriyle ünlü pazarı gezmek, Barselona’da yapılması gerekenler arasında. Adres: La Rambla, 91, 08001 Barcelona.

Barselona’da, Zara, Bershka ve diğer Inditex grubunun büyük mağazaları bulunuyor. Zaman zaman indirime giren İspanyol markalarından alışveriş yapmak, seyahatinizin karlı kısımlarından birisi olabilir.

Barselona Yemekleri

Barselona, İspanya mutfağının en önemli yemekleri arasında yer alan tapas, paellanın yıldız olduğu menülere sahip. Özellikle Bodaga Biarritz’i ziyaret edip vejeteryan çeşitlerinin de bulunduğu tapası mutlaka deneyimlemelisiniz. Tapas aslında tek bir yemek değil. Paylaşılarak yenilen İspanyol mezelerinin toplu ismi. Atıştırmalık ve genel olarak ekmekle tüketilen tapas; Barcelonalılar’ın da sıklıkla, arkadaşlarıyla takılırken tükettikleri bir llezzet. Restoran, Las Ramblas’a yakın bir konumda ve fiyat/performans başarısıyla öne çıkıyor. Adres: Carrer del Vidre, 8, 08002 Barcelona.

Barselona yemek kültürü için önemli bir diğer yemek de paella. Pirinç ve çeşitli deniz malzemelerinden oluşan paellanın etli, tavuklu ve sebzeli seçenekleri de bulunuyor. Barselona’da paellayı denemeniz gereken yer ise Colom. Paellanın en iyi yapıldığı olarak bilinen restoran, tapas çeşitleriyle de damağınızda mutluluk dalgaları yaratacak. Restoran, Barri Gotic ve Las Ramblas arasında yer alıyor.
Adres: Carrer dels Escudellers, 33, 08002 Barcelona.

Sandviç sevenlerdenseniz İspanya’nın ünlü bocadillo’sunu denemelisiniz. İçine pek çok malzeme konulabilen bocadillo’nun en çok tercih edilenlerinden birisi bocadillo de pollo, yani tavuklu sandviç. Bildiğimiz sandviçlere benzeyen bu lezzet için İspanyollar farklı bir sandviç olduğunu belirtiyor. Barcelona’nın en çok tercih edilen yerel fast-food ürünü bocadillo için Barcelonalıların ve turistlerin gözde mekanı ise Bó de B. Kapısında her an sıra olan bu mekanı gördüğünüzde küçüklüğü ve şirinliğiyle sizi şaşırtabilir.
Adres: Carrer de la Fusteria, 12.esquina, Carrer de la Mercè, 35, 08002 Barcelona

Gazpacho, denemeniz gereken bir diğer Barcelona lezzeti. Ülkemizde de gazpaço çorbası olarak bilinen Endülüs yemeği gazpacho, bir soğuk çorba çeşidi. Sıcak günlerde serinletici bir çorba olan gazpacho, çiğ karışık sebzelerden yapılıyor. Barcelona’da denemek isterseniz pek çok tapasçıda bulabilirsiniz. Bana kalırsa en iyisi Cera 23’teydi. Adres: Carrer de la Cera, 23, 08001 Barcelona.

Barselona’ya gelmişken sangria içmeden dönmek olmaz. Taze meyveler ve kırmızı veya beyaz şarabın muhteşem uyumuyla içimi keyifli ve enfes bir lezzet yaratan sangria, mutlaka Barselona’da denemeniz gereken bir içki. Cerveseria Catalana, başarılı tapası ve sangriasıyla uğramanız gereken restoranlardan birisi. Restoran & bar, şehrin kuzeyinde, Exiampe bölgesinde yer alıyor. Adres: Carrer de Mallorca, 236, 08008 Barcelona.

Diğer Makaleler

Keşfet

Türkiye’nin En Güzel Glamping Alanları

Glamping Nedir? Glamping; kelime anlamı olarak glamorous (büyüleyici) ve camping (kamp yapmak) kelimelerinin birleşiminden meydana...

Kafa Dinlemelik Butik Oteller Listesi

Yaz gelince evde durmak hepimiz için daha zor hale gelmeye başladı. Kimimiz çoktan şehri...

Korona döneminde seyahate çıkarken bunları çantanızdan eksik etmeyin!

Korona günlerinde hepimizin ortak sorusu seyahat etmek güvenli mi? Risk elbette her zaman var...

HES kodu SMS ile nasıl alınır? HES kodu ne...

Şehirler arası yolculuklarında vatandaşların risk taşıyıp taşımadığı öğrenilmesi için HES kodu uygulaması geliştirildi. Sağlık...

Şehirler ve Ünlü Yemekleri

Hangi şehrin hangi yemeği meşhur? Sizin için minik bir şehir lezzet haritası hazırladık. Haydi birlikte...

Karantina Günlerinde Evinizde Otururken Gezebileceğiniz Müzeler

Evde geçirdiğimiz karantina günlerinde birçok marka, kurum bizler için dijital hizmetler sunmaya başladı. Bunlardan...

Popüler Konular

Yorumlar

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz