Gel Pişi Pişi

O cumartesi sabahı sınavımız olmasaydı ve yolumuz Beşiktaş’a düşmeseydi birazdan size bahsedeceğim güzel mekanı belki de hiç keşfedemeyecektik. Dışarıda kahvaltı yapacaksam tercihim genellikle Hisar tarafındaki mekanlardan yana olur ama artık daha yakınlardaki bu mekan tercih sebebi. Belki siz de yeni yılın ilk kahvaltısını Pişi’de yapmak istersiniz, kim bilir?

şehirnotları_pişi

Mekanımız Beşiktaş Çarşı’da kahvaltıcılar sokağında, büyük sayılamayacak ebatlarda. Biz bu soğukta 20 dakika sıra bekledik, içeride oturabilmek için. Oturduğumuzda ise dışarı bakma gafletine düştük ve kuyruğun inanılmaz derecede uzadığını gördük. Neyse ki şanslıydık, sıcak çaylarımızı yudumladığımız bir ana denk gelmişti.

Kulaktan kulağa yayılarak ünlenen bir yer Pişi. Adından da anlaşılacağı gibi pişisiyle meşhur. Pişi dediğimiz şeyse bizlere zaten çok tanıdık, tek fark dışarıda yemeye alışkın olmayışımız.

Ekmek hamurunun kızartılmasıyla elde edilen pişiye farklı yorumlar getirmişler. Peynirli, sucuklu, salamlı ve çikolatalım çeşitleri var. Biz peynirlisini denedik, bayıldık. Çikolatalısı hakkında da efsanevi yorumlar okuduk, bir sonrakinde denemeye niyetliyiz.

şehirnotları_pişi

3 çeşit kahvaltı seçeneği mevcut:

İlki kahvaltı 1 adında. Beyaz peynirden örgü peynire, salamdan dana jambona, acukadan kurutulmuş domatese çok çeşitli kahvaltılıklar var. Bu tek kişilik tabak. İkincisi kahvaltı 2 dedikleri, 2 kişilik serpme kahvaltı. Ayrı tabaklar halinde servis alınan, ilkine göre çeşidi az ama bal kaymak bir artısı olan alternatif.

Bir de pişi tabağı dedikleri, 3 sade pişiden ve domates, salatalık, peynir, kuru domates ve acukadan oluşan seçenek. Adıyla müsemma, ayıca satılan pişi tabakları da var. 5 pişiden oluşuyor ve siz hangi çeşit isterseniz fiyatı ona göre şekilleniyor. Biz iki kişi; 1 adet kahvaltı 1, 1 adet kahvaltı 2 ve 5 peynirli pişiden oluşan ayrı pişi tabağı söyledik. Karnımız da gözümüz de gayet doydu, hatta bayram etti. Acuka ve zeytinyağı + sarımsak ile tatlandırılmış kurutulmuş domates inanılmaz lezzetliydi; atlamayın. Fiyatlar kesinlikle çok makul, Beşiktaş’ın öğrenci semti olmasının avantajları cebimize yansıyor.

şehirnotları_pişi

Bence 2 handikapı var Pişi’nin: Kahvaltı tabaklarına sadece ilk çayın dahil olması, daha sonra içeceğiniz çaylar için ücret ödemek durumundasınız. İkincisi mekan küçük olduğu ve sırada çok insan beklediği için uzun uzadıya keyif yapamıyorsunuz. Ye, çık modu hakim.

Bunlara da nazar boncuğu diyoruz ve tekrar gitmenin planlarını yapmaya başlıyoruz hemen. 🙂

Yazar: Burçak Külcü

Diğer Makaleler

Keşfet

Yeldeğirmeni’nin Sevilen Mekanları

Canımız, sevgili mahallemiz Yeldeğirmeni, son yılların en ilgi çeken tarihi semtlerinden biri. Orijinal yapısını...

İstanbul’un Popüler Üçüncü Dalga Kahvecileri

Kahve tutkunları bu yazı sizin için gelsin... Güne kahve içmeden başlayamayanlar için alternatif çok. İşte...

İstanbul’un Sevilen Müzeleri

İstanbul'un sevilen müzeleri deyince aklımıza hemen gelen isimler Topkapı Sarayı, Arkeoloji Müzesi, Rahmi Koç Müzesi......

Lonely Planet 2020’nin en iyi seyahat rotalarını açıkladı!

2020’nin favori ülkeleri 1-Bhutan Severek takip ettiğimiz seyahat rehberi Lonely Planet, 2020 yılının favori destinasyonlarını açıkladı....

AnadoluJet, Sabiha Gökçen’den 28 uçuş ile dünyaya açılacak

Türk Hava Yollarının (THY) düşük maliyetli hava yolu markası AnadoluJet, 29 Mart'tan itibaren İstanbul Sabiha Gökçen...

2020 Resmi Tatil Günleri

2020'ye yeni başladığımız şu günlerde akılda tek bir soru var. Bu yıl kaç gün...

Popüler Konular

Yorumlar

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz