Grenada Oturum İzni Almak İçin Nasıl Bir Yol İzlemeniz Gerekmektedir?

 Grenada’yı oluşturan 6 küçük ada bulunmaktadır ve ana ada olarak ise Grenada geçmektedir. Büyüklük olarak yaklaşık 344 kilometrekare büyüklüğünde olan bu ada nüfus olarak ise 100.000 üzerinde bir nüfusa sahiplik yapmaktadır. Resmi dili İngilizcedir fakat aynı zamanda Patois dili de kullanılmaktadır. Adada daha çok siyahlar, Avrupalılar ve melezlerin yaşadığına tanık olabilirsiniz.

Grenada’da çalışmak isteyen kişilerin bir çalışma vizesi almaları gerekmektedir. Bu izin belgesini Çalışma Dairelerinden edinebilirsiniz. Ayrıca süresi dolmasına yakın çalışma izninizi dilerseniz bir yıl daha uzatabilirsiniz. Süreyi işvereniniz başlatmalıdır ve işinizin de düzenli olması gerekmektedir. Sizden bazı belgeler istenecektir. Vatandaşlık ve oturum izni için neler gerektiğini öncesinde araştırma yaparak da https://vatandaslik.com.tr/  öğrenebilirsiniz.

İş vizesi almak isteyen kişilerin başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurması gerekmektedir. Daha sonra polis merkezinden polis kayıtlarınızı, eğitim kurumlarından alacağınız beceri belgelerinizi ve dört adet  pasaport fotoğrafınızı da hazırlayarak evraklarınızın içine koymanız gerekmektedir. Bu uygulamalar için size yaklaşık 4-5 haftalık bir süre verilecektir. Bazı durumlarda kişilerden ek belgeler de istenmektedir. Çalışma Bakanlığı tarafından istenecek bu ek belgeleri de gerek duyulduğu taktirde hazırlayarak gerekli yere teslim edebilirsiniz.

İki yıl kadar Grenada’da ikamet eden kişiler dilediği taktirde daimi oturum izni başvurusunda bulunabilirler. Daimi oturum izni için Grenada’da yaşayan bir kişinin referans mektubuna ihtiyacınız olacaktır. Banka Beyannamesi ile birlikte dört adet pasaportlu fotoğrafınız, doğum belgenizin orijinali ve fotokopisini, gideceğiniz tarih ile beraber ziyaret etme nedenlerinizi içeren bir mektup da sunmanız gereken evraklar arasındadır. Ayrıca kişiler gittikleri zaman yapacağı faaliyetleri hazırlayan bir mektup belgelemelidirler. Bu mektupta sürekli ikamet etme amacınızı anlatmanız gerekecektir. Tıbbi açıdan da sağlık durumunuz hakkında bazı testler ve muayene kayıtları istenecektir. Bunlarda göğüs röntgeni, sıtma ile ilgili kan sayımı ve diğer bazı kan testleri olacaktır.

Evcil hayvanı bulunan kişiler hayvanlarını da yanlarında götürmek isteyecektir. Bunun ile ilgili de bazı koşullar karşılandığı taktirde fazla bir zorluk yaşamayacaksınız. Hayvanınızın sağlık aşıları ile ilgili belgeler ve ithalat belgesi sizden istenecek evraklar arasındadır. Baş Veterinerlik Sorumluları taşıma izni ile ilgili belgeleri size verecektir. Giriş noktalarında gerekli kişilere evcil hayvanınızı gösterebilirsiniz.

Grenada’da ya da Karayipler’de yaşamak diğer ülkelerde yaşamaya oranla karşılaştırıldığı zaman maliyet açısından biraz daha pahalı bir yerdir. Buralarda yaşamak için kendinize en uygun yeri araştırmalı ve http://gezilecek.org/ seçmelisiniz. Eğer düşük bir bütçe ile buralara gelerek yaşamayı seçiyorsanız bu konuda bazı sıkıntılar çekebilirsiniz. Ayrıca burada otellerin fiyatları da biraz pahalıdır.

Yüzölçümü bakımında küçük bir olan Grenada vatandaşlık konusunda başvuru yapan yabancılardan genellikle yatırım yapanları tercih etmektedir. Eğer Grenada vatandaşlığı alabilirsin bundan sonraki yaşantınızda diğer vatandaşlar ile farklarınız bulunmayacaktır. Çocuklarınız ya da genç yetişkin olarak giden kişiler eğitim şartlarından rahatlıkla faydalanabilecektir.

 

Diğer Makaleler

Keşfet

Türkiye’nin En Güzel Glamping Alanları

Glamping Nedir? Glamping; kelime anlamı olarak glamorous (büyüleyici) ve camping (kamp yapmak) kelimelerinin birleşiminden meydana...

Kafa Dinlemelik Butik Oteller Listesi

Yaz gelince evde durmak hepimiz için daha zor hale gelmeye başladı. Kimimiz çoktan şehri...

Korona döneminde seyahate çıkarken bunları çantanızdan eksik etmeyin!

Korona günlerinde hepimizin ortak sorusu seyahat etmek güvenli mi? Risk elbette her zaman var...

HES kodu SMS ile nasıl alınır? HES kodu ne...

Şehirler arası yolculuklarında vatandaşların risk taşıyıp taşımadığı öğrenilmesi için HES kodu uygulaması geliştirildi. Sağlık...

Şehirler ve Ünlü Yemekleri

Hangi şehrin hangi yemeği meşhur? Sizin için minik bir şehir lezzet haritası hazırladık. Haydi birlikte...

Karantina Günlerinde Evinizde Otururken Gezebileceğiniz Müzeler

Evde geçirdiğimiz karantina günlerinde birçok marka, kurum bizler için dijital hizmetler sunmaya başladı. Bunlardan...

Popüler Konular

Yorumlar

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz