Dünya’nın Başkenti: İstanbul Rehberi

İstanbul, pek çok tarihçi tarafından Dünya’nın Başkenti olarak adlandırılır. Ciltlerce kitaplarda anlatılan tarihiyle büyüleyen İstanbul’a biraz yakından bakalım.

İstanbul Nerede?

İstanbul, Türkiye’nin kuzeybatısında, Marmara bölgesinde yer alan bir şehir. Asya ve Avrupa kıtalarında toprağı bulunuyor. İki kıtayı birbirinden ayıran boğazı, İstanbul’un güzelliğine güzellik katıyor.

İstanbul Hakkında Bilgi

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık şehri. Pek çok ülkenin aksine, başkent olmamasına rağmen ülkenin en gelişmiş şehri. Ticaret, sanayi ve hizmet sektörlerinde Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumunda.

İstanbul saat dilimi olarak GMT +3 saat diliminde.

Türk Lirası’nın kullanıldığı kentte fiyatlar ülkenin iç kısımlarına oranla biraz yüksek.

Hem yurt içinden hem yurt dışından pek çok uçuş bulunuyor. İstanbul uçak bileti alan yolcular İstanbul Havalimanı veya Sabiha Gökçen Havalimanı’na inerek İstanbul’un tadını çıkarmaya başlıyorlar.

İstanbul otelleri konumuna göre fiyatta değişiklik gösterebiliyor. Kadıköy Rıhtım, Karaköy, Şişli gibi merkezi noktalarda yer alan oteller daha yüksek fiyatlıyken, merkezi noktalardan uzaklaştıkça fiyatlar düşmeye başlıyor.

Galata Köprüsü ve Balıkçılar

İstanbul Hava Durumu

İstanbul, genel olarak sakin ve güneşli bir hava durumuna sahip. Yaz aylarında bunaltıcı sıcak ve nemi ile ünlü olan İstanbul hava durumu kış aylarında sert rüzgarları ve sağanak yağışlarıyla İstanbul gezisinde aksaklıklar yaşatabiliyor. Nisan ve mayıs ayları ile ekim ve kasım ayları İstanbul’u doya doya keşfetmek için ideal zamanlar.

İstanbul’da Ulaşım

İstanbul toplu taşıma ağıyla rahat ulaşımın mümkün olduğu bir kent. İstanbul’da bir yerden bir yere gitmenin tek bir yolu yoktur. Örneğin Kadıköy’den Beşiktaş’a mı gideceksiniz? Bunu Kadıköy Beşiktaş feribotuyla yapabileceğiniz gibi, dolmuş, otobüs, metrobüs, marmaray alternatifleriniz de bulunuyor. İstanbul Kart ile dilerseniz bindiğiniz kadar ödersiniz dilerseniz abonman kartıyla daha fazla biniş hakkına daha az fiyatla sahip olursunuz.

Galata Kulesi ve Kız Kulesi

İstanbul Tarihi

Girişte bahsettiğimiz gibi aslında İstanbul tarihi üzerine ciltlerce kitaplar yazıldı ve yazılmaya devam ediyor. Birçok medeniyete başkent olan İstanbul tarihi için Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemleri, en fazla tarihi yapının kaldığı dönemler olarak geçiyor. Eski adıyla Constantinapolis olan İstanbul, 1453’te Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi sonrasında bugünkü ismini aldı ve Osmanlı Devleti’nin başkenti oldu. Bizans İmparatorluğu’nun yıkılışına yol açan bu fetihin öncesindeki yapıları, günümüzde hala görme şansımız var. Birazdan bu yapıları ve tarihi yarımadayı detaylıca konuşacağız. O zaman İstanbul şehir notları ile İstanbul’da gezilecek yerler listesine başlayalım.

İstanbul’da Görülmesi Gereken Yerler

İstanbul gezilecek yerler konusunda bir hayli kabarık bir listeye sahip. Tarihi, doğal güzellikleri, sanatı ve kültürüyle başka bir dünya olan İstanbul şehir turuna başlayalım.

Ayasofya Müzesi

 • Eskilere gidelim biraz. Hatta çok eskilere: 300’lü yıllardan beri yıkılan, yağmalanan ama yine aynı yerde bir öncekinden daha büyük heybetiyle var olan Ayasofya’ya! Ayasofya Fatih’te, Sultan Ahmet Camii ile karşılıklı durarak bir film sahnesindeymiş gibi durur. Roma ve Bizans dönemlerinde kilise olarak kullanılan Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet’in fethi sonrasında camiye dönüştürüldü. Cumhuriyet döneminde de müzeye çevrildi.
 • Tarihi Yarımada’da tüm endamıyla duran Ayasofya’nın karşısındaki bir diğer görkemli yapıdan bahsedeyim biraz da. Sultan Ahmet Camii, Ayasofya ile birlikte Tarihi Yarımada’nın silüetini oluşturan görkemli bir cami. Büyük avlusu, yüksek minareleri ve mimari estetiğinin yanı sıra inşaatında kullanılan mavi ağırlıklı İznik çinileri sayesinde yabancılar tarafından Blue Mosque, Mavi Cami olarak tanınıyor.
 • İstanbul’da tarihi güzellikler saymakla bitmez aslında ama isimlerini sıraladığımda hepsi birer birer gözününüzün önüne gelecek. Gerçek İstanbul’u hissetmek için Topkapı Sarayı, Mısır Çarşısı, Kız Kulesi ve Dolmabahçe Sarayı’nı ziyaret edebilirsiniz. Bu noktalarda, tarihin tadını çıkaracaksınız.
 • İstanbul sokakları ve mahalleleriyle ünlü bir kent. Bunlardan en önemli İstanbul semti, Balat. Renkli cumbalı evleri, Arnavut kaldırımlı sokaklar, Rum ve Ermeni kültürüne ait dini yapıların bir arada bulunduğu mahalle, sizi eski zamanlara yolculuğa çıkaracak. Balat kafeleri ve restoranları da damağınıza şenlik yaşatacak.
 • Deniz kokusu isteyenler için İstanbul’da pek çok seçenek bulunuyor. Moda, Bostancı, Maltepe, Bebek, İstinye gibi yerlerde sahilde bir yürüyüş yapıp deniz havasını içinize çekerken manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.
 • İstanbul’un en eski bölgelerinden biri olan Beyoğlu ve onun dünyaca ünlü Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nden bahsedelim biraz da. Galata Kulesi’ne ve pek çok tarihi sokağa ev sahipliği yapan bu bölgede İstiklal Caddesi’ne çıkıp nostaljik tramvayla zamanda yolculuk yapmanızı tavsiye ederim. Sanat merkezleri, tiyatroları ve müzeleriyle Beyoğlu ve çevresi İstanbul’un kültürel merkezleri arasında yer alıyor.
 • Karaköy, hem tarihi hem mimarisi hem de kültürüyle İstanbul’da görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Gezilmesi gereken bir diğer yer olan Eminönü ile karşılıklı kuran Karaköy, sokaklarında kaybolunması gereken bir bölge. Her köşesinde bir başka mimari şaheserin sizi karşılayacağı ve tarih kokan sokaklarıyla Karaköy’de yeni nesil kahvecileri de ziyaret etmeyi unutmayın. Şehrin yorgunluğunu atmak için Karaköy mekanları lezzetli kahvesi ve estetik ortamlarıyla birebir. Coffee Sapiens, Pim Karaköy, Mums Cafe ve Karabatak Karaköy, Karaköy’ün ünlü mekanları arasında yer alıyor. Kimisinde grafitili duvarları kimisinde ise sıcacık ortamıyla sizinle bağ kuracak kafelerde tatlı ve kahve ile gezmeye devam edecek enerjiyi depolayabilirsiniz.
 • Prens Adaları olarak geçen İstanbul adaları size huzuru sunuyor. Vapur keyfi yaparak geçiş yapabileceğiniz Büyükada, Heybeliada, Kınalıada ve diğer adalar, doğal ve tarihi güzellikleriyle nefesinizi kesecek. Büyükada’da bulunan Aya Yorgi Manastırı’nın olduğu tepeye çıkmanızı ve İstanbul’a bir de buradan bakmanızı tavsiye ederim.

İstanbul Müzeleri

İstanbul müzeleri ile kültürel bir başkent adeta. Tarih ve sanat müzelerinden birkaçıyla sizi başbaşa bırakayım.

 • Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yılları için oldukça önemli yapılardan birisi Dolmabahçe Sarayı. Nefes kesen mimarisi ve estetiğinin yanında İstanbul boğazı manzarasıyla inanılmaz bir yapı olma özelliği taşıyor.
 • Topkapı Müzesi’nde Osmanlı’nın geçmişine bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Devletle ilgili pek çok eserin sergilendiği müze, hem yerli hem yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.
 • İstanbul Modern Sanat Müzesi, düzenlediği sergi ve etkinliklerle yıl boyunca sanatseverlere çok özel deneyimler yaşatıyor. Sakıp Sabancı Müzesi, Rahmi Koç Müzesi, Borusan Contemporary gibi birçok müzede hem klasik hem modern sanat eserlerini inceleme fırsatınız bulunuyor. Ayrıca Dolapdere’de yer alan Arter ve Tepebaşı’nda bulunan Pera Müzesi’ni de ziyaret etmelisiniz. Çağdaş ve klasik sanat eserlerinin sergilendiği müzeler, birbirlerine olan yakınlığıyla da kolaylık sağlıyor.
 • İstanbul Arkeoloji Müzesi, tarihseverlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir İstanbul müzesi. Türkiye’nin ilk müzelerinden ve dünyanın en büyük müzelerinden biri olan İstanbul Arkeoloji Müzesi, dünyaca ünlü eserlere ev sahipliği yapıyor.
 • İstanbul müzeleri çeşitliliği ve yüksek sayısıyla hem İstanbulluları hem de turistleri oldukça mutlu ediyor. Beşiktaş’ta yer alan ve denizcilik alanında Türkiye’nin en büyüğü Deniz Müzesi; Aya Sofya’dan sonra Bizanslılardan kalan en eski eser olan, mozaik ve freskleriyle büyüleyen Kariye Müzesi, Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi romanını okuyanların tanıyacağı ve İstanbul’un ilk şehir müzesi olma özelliğini elinde bulunduran Masumiyet Müzesi gibi birbirinden çok farklı alanlarda çok çeşitli müze, ziyaretçilerini bekliyor.

İstanbul’da Alışveriş

İstanbul, hem yerel halkına hem de misafirlerine oldukça fazla alışveriş mekanı seçeneği sunuyor. Bunlardan en önemlisi, tüm dünyaca ünlü Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı.

Mısır Çarşısı

 • Kapalı Çarşı, büyüklüğü ve tarihiyle sizi kendisine hayran bırakacak bir yer. 1400’lü yıllardan beri ayakta olan ve Osmanlı ekonomisinin kalbi olarak değerlendirilen Kapalı Çarşı, günümüzde 2.000’den fazla mağazaya ev sahipliği yapıyor. Adres: Beyazıt, Kalpakçılar Cd. No:22, 34126 Fatih/İstanbul.
 • Mısır Çarşısı, envai çeşit baharatçıların, lokum dükkanları ve kuru yemiş cenneti…
 • Eminönü, ne ihtiyacınız varsa bulabileceğiniz dükkanlara sahip bir yer. Peynircilerinden elektronik ürünlere kadar farklı ürün çeşitliliği ve kendine has kahve kokusuyla Eminönü’nde gezmeden İstanbul’u gezmiş sayılmazsınız.
 • İstanbul alışveriş merkezleri konusunda da Türkiye’nin önde gelen şehirleri arasında yer alıyor. Hem outlet yani indirimli mağazaları hem de lüks mağazaları bulunan onlarca alışveriş merkezi içerisinde bütçenize ve zevkinize uygun bir şeyler bulmanız oldukça kolay. Akasya AVM, Viaport Outlet, İstinye Park, Forum İstanbul, Zorlu Center, Mall of İstanbul, Kanyon gibi birbirinden ünlü alışveriş merkezi her gün binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.
 • Anadolu yakasında yer alan Bağdat Caddesi ve Avrupa yakasındaki Nişantaşı, lüks ve moda mağazaların buluşma noktası. Paris veya Milano gibi moda dolu caddelerdeki gibi sağlı sollu ünlü markaların mağazaların yer aldığı bu bölgeler, lüks alışverişin kalbi olarak geçiyor.
 • İstanbul’un tarihi bölgelerinden biri olduğunu söylediğim Beyoğlu, alışveriş konusunda da ön planda. İrili ufaklı pek çok mağaza ve dükkanın yer aldığı İstiklal Caddesi ve diğer Beyoğlu sokakları alışverişseverlere çok çeşitli çözümler sunuyor. Her zevkten ve bütçeden insanların alışveriş yaptığı bu bölge, hediyelik eşyalar konusunda da sayısız seçenek sunuyor.

 

İstanbul Yemekleri

İstanbul gezilecek yerleri kadar damak tadınıza hitap eden bir şehir. İstanbul gezi notları aralarında en lezzetli yere geldik!

 • Eminönü denince akla ilk gelen şey balık ekmektir. Sahilde, kokusuyla uzaktan sizi davet eden Eminönü balık ekmekçilerinin yanında yer alan turşu suyuyla bu lezzetin etkisini arttırabiliriniz.
 • Kanlıca tarafına yolunuz düşerse bir Kanlıca yoğurdu yemeden dönmeyin. Şekerli lezzetiyle ün kazanan yoğurdu yiyebilmek için şehir dışından gelenler oluyor. Bu lezzeti tadabileceğiniz ve pişman olmayacağınız yer ise Asırlık Kanlıca Yoğurtçusu.
 • İstanbul’un tadını en sade şekilde çıkarmak istiyorsanız bir sahilde çay ve simit ikilisi size dünyaları kazandıracak. İstanbul fırınlarının geleneksel yöntemlerle hazırladığı çıtır çıtır simitler ve sıcacık bir çay ile güne muhteşem bir başlangıç yaparsınız.
 • Sarıyer, böreğiyle ünlü bir ilçe. Avrupa yakasının kuzeyinde yer alan ilçede Sarıyer böreği yiyerek deniz manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz yer önerim ise Meşhur Sarıyer Börekçisi. İsmi bile kendini ifade etmeye yetiyor değil mi?
 • Tarihi yarımada turunuzda acıktığınızda kendinizi atabileceğiniz en lezzetli mekanlardan birisi Erzincanlı Ali Baba, bir diğer deyişle Tarihi Meşhur Kurufasülyeci Erzincanlı Ali Baba. İsmiyle kendisini ifade etmeye yeten bu restoranı ziyaret etmek midenizde bayram yaşatacak.
 • Tüm bu İstanbul yemeklerinin yanında Sütlüce’de uykuluk, yine Sultanahmet’te ünlü köfte, sokaklarda kestane, haşlanmış veya közde mısır ve tavuk pilavı denemeden İstanbul lezzetlerini tam anlamıyla denemiş olmazsınız. Hepsinin kendisine has güzelliği ve lezzeti, onları eşsiz kılmaya yetiyor.

 

Diğer Makaleler

Keşfet

Kafa Dinlemelik Butik Oteller Listesi

Yaz gelince evde durmak hepimiz için daha zor hale gelmeye başladı. Kimimiz çoktan şehri...

Korona döneminde seyahate çıkarken bunları çantanızdan eksik etmeyin!

Korona günlerinde hepimizin ortak sorusu seyahat etmek güvenli mi? Risk elbette her zaman var...

HES kodu SMS ile nasıl alınır? HES kodu ne...

Şehirler arası yolculuklarında vatandaşların risk taşıyıp taşımadığı öğrenilmesi için HES kodu uygulaması geliştirildi. Sağlık...

Şehirler ve Ünlü Yemekleri

Hangi şehrin hangi yemeği meşhur? Sizin için minik bir şehir lezzet haritası hazırladık. Haydi birlikte...

Karantina Günlerinde Evinizde Otururken Gezebileceğiniz Müzeler

Evde geçirdiğimiz karantina günlerinde birçok marka, kurum bizler için dijital hizmetler sunmaya başladı. Bunlardan...

Kapıya Kadar Teslimat Yapan Gıda Firmaları

Koronavirüs sebebiyle yaşadığımız karantina günlerini çabuk atlatmak için evde kalmak en sağlıklı çözüm. Biz...

Popüler Konular

Yorumlar

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz