İstanbul’a Yakın Bahar Kaçamakları

Bak yine baharlar gelecek diyerek başlıyorum yazıya.. İçinde bulunduğumuz bu can sıkıcı atmosferde umudumuzu kaybetmeden, moralimizi yüksek tutarak çıkmaya çalışmalıyız. Onun için de hayallerimiz, gelecek planlarımızı kafamızda sıralamaya başlamalıyız. İçimizi kıpır kıpır eden güneşi şimdilik pencere arkasından görüyoruz. Ama korona salgını kontrol altına alınıp kendimizi sokaklara atmaya başlayacağımız günler yakındır eminim. İşte sizin için harika bir liste, okuyup şimdiden bahar planlarınızı yapmaya başlayın.

Sağlıkla ve umutla kalın. Seyahat planlarınızı da iptal etmeyin, erteleyin.

 Ağva

Sakinliğiyle İstanbul’dan kısa süreliğine kaçmak isteyenler için akla gelen ilk yerlerden biri. Göksu Deresi’nde ufak bir gezintiye çıkabilir ya da sabahları güne köy kahvaltısıyla başlayabilirsiniz. Orada insanlarının ürettiği organik sebze ve meyvelerden almanızı da tavsiye ederiz.

Gökçetepe

Edirne’nin Keşan ilçesinde bulunan bu köy camping için ideal yerlerden biri. Diğer adıyla bu saklı cennetin deniz ve plajında güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Kamp yapmak isteyenler için çadır alanları bulunmakta. Çadır alanlarında ortak elektrik, tuvalat gibi hizmetleri de bulabilirsiniz. Bu aktivitelerin dışında yürüyüş rotalarında güzel yürüyüşler yapabilirsiniz.

İğneada

Kalabalıktan kaçmak istiyorsanız, deniz kenarında huzurlu ve sessiz zaman geçirmek için ideal rota. Deniz kenarında oturmak yerine rehber aracılığıyla çevre turuna çıkabilir ya da Longoz Ormanları’nda yürüyüş de yapabilirsiniz. Bu civarda Bulgaristan sınırındaki Beğendik Köyü’nü de ziyaret edebilirsiniz. İğneada’ya 12 km mesafede bulunan köy, geniş kumsalıyla denize girmek için ideal. Bu bölgede yine bir doğa harikası olan Dupnisa Mağarası’nı görebilirsiniz.

Kıyıköy

Kıyıköy, bir balıkçı kasabası. Son dönemlerde turist kalabalığı artmış olmasına rağmen en sakin koylara ve sahillere sahip. En meşhur yeri Aşıklar Tepesi, buraya çıkıp güzel manzarayı seyredebilirsiniz. Ayrıca Tarihi Aya Nikola Manastırı’nı da buraya gelmişken ziyaret edebilirsiniz.

 Burgazada

İstanbul’un diğer adalarına kıyasla daha sakin ve daha huzurlu. Kalabalıklığın azlığıyla denizin sesini sokaklarından bile duyabilirsiniz. Bayrak Tepe’ye çıkıp en güzel ada fotoğraflarını çekebilir, tüm yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Yemek için de bir ada klasiği olan Kalpazankaya Restoran, sahilde Barba Yani, tatlı (özellikle milföy tatlısı için) Ergün Patisserie’yi tavsiye ederiz.

Cumalıkızık

2000 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren Cumalıkızık, 2014 yılında Dünya Mirası olarak tescillendi. 700 yıllık tarihi Osmanlı evleriyle tatlı bir atmosphere sahip olan Cumalıkızık’ta, Kumkaya Kilisesi’ni gezip, güzel bir köy kahvaltısı da yapabilirsiniz. Burası aynı zamanda birçok film setine de ev sahipliği yapmış bir köy. Kınalı Kar dizisi, Sandık filmi bunlardan bazıları.

Kefken

Pembe kayalarıyla ünlü Kefken, genellikle belediye kamplarından ismen aşina olduğumuz bir yer. Burada güzel doğa fotoğrafları çekebilir, meşhur Kandıra yoğurdunun tadına bakabilirsiniz. Kayalıklarla çevrili tertemiz suya sahip Kapri Plajı’nda rahatlıkla denize girebilirsiniz.

 

Yazı: Gökçe Gül Bezek

Diğer Makaleler

Keşfet

Korona’ya dair: Biz ne planlarsak planlayalım varoluşun daha büyük...

Bugün telefonuma bir bildirim düştü, “geçen sene bugün”. Budapeşte #tbt’lerini paylaşmışım ne güzel günlerdi...

İstanbul’a Yakın Bahar Kaçamakları

Bak yine baharlar gelecek diyerek başlıyorum yazıya.. İçinde bulunduğumuz bu can sıkıcı atmosferde umudumuzu...

Corona Virüsü ve Seyahatte Korunmanın Yolları

Çin'in Wuhan kentinde başlayan korona virüsü İtalya, İran, Güney Kore, ABD gibi büyük ülkelerin...

İstanbul’un Antikacıları

Antika meraklıları için İstanbul'da özel parçalar bulabileceğiniz güzel adresler bulunuyor. Bunlardan bazıları çok uzun...

Dünya’nın Başkenti: İstanbul Rehberi

İstanbul, pek çok tarihçi tarafından Dünya’nın Başkenti olarak adlandırılır. Ciltlerce kitaplarda anlatılan tarihiyle büyüleyen...

Yeldeğirmeni’nin Sevilen Mekanları

Canımız, sevgili mahallemiz Yeldeğirmeni, son yılların en ilgi çeken tarihi semtlerinden biri. Orijinal yapısını...

Popüler Konular

Yorumlar

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz