Miyavlayan Şehirler-Dünyanın En Kedisever Şehirleri

Kedilerin insan nüfusunu altıya katladığı bir ada, kedi mumyaları ya da kedi kafeleri… Seyahat arama sitesi Momondo, dünyanın farklı köşelerinden, her kedi severin kalbinin daha hızlı atmasına neden olan “kedigen” kentleri belirledi.

şehirnotları-miyavlayanşehirler

İnternette sevimli kedi videolarından geçilmiyor, yurt dışında Grumpy Cat ya da tasarımcı Karl Lagerfeld’in Choupette’si, bizde de Kedi Zihni gibi tüy yumakları ünlü olarak anılıyor, ABD’de kedi filmleri festivali düzenleniyor… Özetle bir kedi furyasıdır gidiyor. Bir fenomen haline gelen kedilerin ziyaretçilerine en güzel pozları verdiği şehirler, sizi gezdirirken güldürecek bir yolculuğa davet ediyor.

şehirnotları-istanbul

İSTANBUL: İki kıtanın birleştiği, üç imparatorluğa başkentlik yapmış kadim İstanbul günümüzde sokak kedileriyle nam salmış vaziyette. Yurtdışından gelen turistler özellikle, yedi tepeli kentin her yerinde karşılarına çıkan kedileri fotoğraflamaya bayılıyor. Özellikle de kartondan yapılmış kedi kulübeleri ve sokak aralarındaki su kaplarıyla kedilerin hakimiyetini ilan ettiği Cihangir’de. Bu semtin ünlü kafelerinde otururken, bir anda kucağınıza bir kedi zıplayıverirse şaşırmayın.

şehirnotları-tokyo

TOKYO: Japonya’nın başkenti, sayısız kedi kafeleri yüzünden “kedilerin başkenti” olarak da biliniyor. Şehirde nüfus yoğunluğu nedeniyle genelde evler bir başka canlıyla paylaşılamayacak kadar küçük olduğundan, patiseverler özlemini kafelerde gideriyor. Kedilerin peşine düşüp Japonya’ya gelenlere bir başka önerimiz, kişi başına tam altı kedinin yaşadığı Aoshima Adası.

şehirnotları-kuching

şehirnotları-kuching2

KUCHING: Malay dilinde “Kuching”, “kedi şehri” anlamına geliyor. Malezya’nın en temiz kentinin her köşesinde karşınıza bir kedi heykeli çıkıyor. Devasa bir kedi ağzından girilen Kedi Müzesi’nde eski Mısırlılardan kalma mumyalanmış bir kediyi yakından görme şansınız var. Kediler üzerine kurulu dinler ve bu dört ayaklıların tarihi üzerine çalışmalar yürüten araştırma merkezi de kentin simgelerinden biri. Tabii buraya kadar gelmişken dükkânlarda ve seyyar tezgâhlarda satılan sayısız kedili objeden almadan eve dönmek olmaz.

şehirnotları-kotor

KOTOR: Karadağ’ın Kotor kenti de gerçek bir kedi cenneti. Hatta UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan şehrin amblemini bile bir kara kedi süslüyor. Oteller, restoranlar, parklar… Kediler her yerde! Tabii kentte bir kedi müzesi bulunuyor. Sadece kedili ürünlerin satıldığı hediye dükkânından alışveriş yaptığınızda ise gelirin bir kısmı kedilerin bakımı için kullanılıyor.

şehirnotları-ypren

YPERN: Kediseverler Belçika’nın Ypern kentini mayısta ziyaret etmeli, çünkü 1955 yılından bu yana her mayıs ayının ikinci pazar günü burada bir kedi festivali düzenleniyor. Şaşaalı festivalde halk kedi, fare, cadı veya ortaçağ kostümlerine bürünüyor; kent, süvarilerin, orkestraların ve kedi kuklalarının geçit törenine sahne oluyor.

Kaynak: www.k-note.com.tr

Diğer Makaleler

Keşfet

Yeldeğirmeni’nin Sevilen Mekanları

Canımız, sevgili mahallemiz Yeldeğirmeni, son yılların en ilgi çeken tarihi semtlerinden biri. Orijinal yapısını...

İstanbul’un Popüler Üçüncü Dalga Kahvecileri

Kahve tutkunları bu yazı sizin için gelsin... Güne kahve içmeden başlayamayanlar için alternatif çok. İşte...

İstanbul’un Sevilen Müzeleri

İstanbul'un sevilen müzeleri deyince aklımıza hemen gelen isimler Topkapı Sarayı, Arkeoloji Müzesi, Rahmi Koç Müzesi......

Lonely Planet 2020’nin en iyi seyahat rotalarını açıkladı!

2020’nin favori ülkeleri 1-Bhutan Severek takip ettiğimiz seyahat rehberi Lonely Planet, 2020 yılının favori destinasyonlarını açıkladı....

AnadoluJet, Sabiha Gökçen’den 28 uçuş ile dünyaya açılacak

Türk Hava Yollarının (THY) düşük maliyetli hava yolu markası AnadoluJet, 29 Mart'tan itibaren İstanbul Sabiha Gökçen...

2020 Resmi Tatil Günleri

2020'ye yeni başladığımız şu günlerde akılda tek bir soru var. Bu yıl kaç gün...

Popüler Konular

Yorumlar

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz