Corona Virüsü ve Seyahatte Korunmanın Yolları

Çin’in Wuhan kentinde başlayan korona virüsü İtalya, İran, Güney Kore, ABD gibi büyük ülkelerin ardından Türkiye’ye de geldi. Bu yazıda virüsle ilgili bilgilere, son durumlara, korunma yöntemlerine ve belirtilerine değineceğiz.

Yapılan son araştırmalara göre virüsün bulaştırma gücü çok yüksek ve bir enfekte kişi ortalama neredeyse 7 kişiye kadar bulaştırabiliyor. Virüs en çok yaşlı insanları etkilediğine dair bilgiler etrafta dolaşıyor. Oysa virüs her yaş grubunu etkiliyor. İran’da 25 yaşında bir hemşire, yine İran’da 22 yaşında sağlıklı bir futsal oyuncusu Elham Sheikhi, Çin’de 29 yaşında evlilik hazırlıkları yapan bir doktor, Wuhan’da daha önce kronik rahatsızlığı bulunmayan 36 yaşında biri ve hastalığın varlığı erken fark eden ancak yönetim tarafından tehdit edilip susturulan Li Wenliang hastalıktan öldüğünde yalnızca 34 yaşındaydı.

Virüsün başlıca belirtileri; öksürük, ateş, nefes darlığı, baş ağrısı ve boğaz ağrısı. Bu belirtiler grip ile benzer özellikleri taşımakta ancak bazı farklılıklar bulunmakta. Mesela en belirgin farklılık solunum zorluğudur. Grip iken şiddetli bir nefes darlığı olmaz ama korona virüste zor nefes alma problemi yaşarız. Korona virüsünde gripliyken yaşadığımız burun akıntısı ve hapşırma çok nadirdir. Aynı şekilde gripliyken yaşadığımız baş ve eklem ağrıları korona virüslüyken nadirdir.

Virüs ülkemize kadar gelmişken diğer ülkelerdeki son durumlar peki nedir? 10 Mart 2020 tarihi istatistiğine göre; ölü sayısı 4.269. Çin’de ölü sayısı 17. Çin’de salgından ölenlerin toplamı 3.136. İtalya bugün bir kez daha bildirdiği ölüm sayısıyla gündemdeydi. 168 yeni ölüm sonrasında ülke genelinde salgından hayatını kaybedenlerin sayısı 631’e yükseldi. İran 54 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 291’e yükseldi. Güney Kore 5 yeni ölüm bildirdi ( 59 – 70- 76- 62 -71 yaşlarında) ve ülkedeki sayı 58’e yükseldi. İspanya 5 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 35’e yükseldi. ABD 8 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 30’a yükseldi. Japonya 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 10’a yükseldi. İsviçre 1 yeni ölüm bildirdi (80 yaşında) ve ülkedeki sayı 3’e yükseldi. İngiltere 1 yeni ölüm (89 yaşında) bildirdi ve ülkedeki sayı 6’ya yükseldi. Fransa 3 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 33’e yükseldi. Lübnan ve Fas salgından ölen ilk vakalarını bildirdiler. Lübnan’da hayatını kaybeden hasta 56 yaşında, Mısır’a seyahat geçmişi var ve diyabet hastası. Fas’ta hayatını kaybeden ise 89 yaşında bir kadın. Çin dışında ölenlerin sayısı 1.133’e yükselmiş oldu. Böylece Çin dışında ölenlerin sayısı 1.000 i aşmış oldu.

Jamaica, Panama ve Moğolistan ve Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti ilk vakalarını bildirdi. KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli, coronavirüs tespit edilen alman turistin kocası ve yakın temasta bulunan 4 kişinin tedbir amaçlı karantinaya alındığını, Almanya’dan gelen 141 turistin ise yarın uçakla ülkelerine gönderileceğini açıkladı. Şu anda iki otel de karantinaya alınmış durumda.

Tüm yaşanan gelişmelerin ardından İtalya kendini karantinaya aldı. Çalışanlar ofislerine gitmek yerine homeoffice çalışma sistemine, öğrenciler ise uzaktan eğitim sistemine geçti. Marketlerde stoklar tükendi, insanlar sokağa çıkmaz oldu. ABD’de her sene Nisan ayında düzenlenen Coachella Valley Müzik ve Sanat Festivali, Ekim ayına ertelendi. Çoğu ülkede okullar tatilde. Ülkemizde ise şimdilik bazı vakıf üniversiteleri iki haftalık tatil ilan etti. İnsanlar şimdiden marketlerdeki stokları tüketmeye başladı. Bazı ülkelere uçuşlar yasaklandı.

Corona Virüsünün Belirtileri

Corona Virüsünden korunmak için neler yapmalıyız?

Mevcut durumda zaten tüm dünya seyahat edemez hale geldi. Ama yine de her sokağa çıkarken önlemleri almakta fayda var.

*Ellerimizi sıklıkla yıkamalıyız. Kişisel hijyenimize önem vermeliyiz.

*Et ve yumurtaları iyice pişirmeliyiz.

*Hapşırırken ya da öksürürken dirsek içine veya peçeteye öksürmeli/hapşırmalıyız.

*Maske kullanmalıyız.

*Bağışıklık sistemimizi güçlendirici ürünler tüketmeliyiz.

*14 gün içerisinde bahsedilen belirtilerden birine/birkaçına rastlanırsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıyız.

*İnsanlarla yakın temastan kaçınmalıyız. Tokalaşmamalı, sarılmamalı, öpüşmemeliyiz.

*Ellerimizi ağzımıza veya gözümüze götürmemeliyiz.

*istatistiki bilgiler https://eksisozluk.com/entry/103278208 yazısından alınmıştır.

 

Araştırma & Yazı & Görsel: Gökçe Gül Bezek

Diğer Makaleler

Keşfet

Türkiye’nin En Güzel Glamping Alanları

Glamping Nedir? Glamping; kelime anlamı olarak glamorous (büyüleyici) ve camping (kamp yapmak) kelimelerinin birleşiminden meydana...

Kafa Dinlemelik Butik Oteller Listesi

Yaz gelince evde durmak hepimiz için daha zor hale gelmeye başladı. Kimimiz çoktan şehri...

Korona döneminde seyahate çıkarken bunları çantanızdan eksik etmeyin!

Korona günlerinde hepimizin ortak sorusu seyahat etmek güvenli mi? Risk elbette her zaman var...

HES kodu SMS ile nasıl alınır? HES kodu ne...

Şehirler arası yolculuklarında vatandaşların risk taşıyıp taşımadığı öğrenilmesi için HES kodu uygulaması geliştirildi. Sağlık...

Şehirler ve Ünlü Yemekleri

Hangi şehrin hangi yemeği meşhur? Sizin için minik bir şehir lezzet haritası hazırladık. Haydi birlikte...

Karantina Günlerinde Evinizde Otururken Gezebileceğiniz Müzeler

Evde geçirdiğimiz karantina günlerinde birçok marka, kurum bizler için dijital hizmetler sunmaya başladı. Bunlardan...

Popüler Konular

Yorumlar

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz