Korona döneminde seyahate çıkarken bunları çantanızdan eksik etmeyin!

Korona günlerinde hepimizin ortak sorusu seyahat etmek güvenli mi? Risk elbette her zaman var ama bu riski mümkün olduğunca en aza indirip, ruh sağlığımızı da korumak adına harekete geçmek şart. Evde geçirilen zamanı yeterince verimli değerlendirdik belki ama şimdi hepimizin sağlığı için biraz da seyahat etmek lazım.

Peki seyahat ederken çantamızda neler taşımalı?

Maske

Maskesiz sokağa çıkmanın yasak olduğunu hepimiz biliyoruz. Ve hatta markaların maske tasarımları üzerinden çeşitli moda akımları yaratmaya başladığını da görmeye başladık maalesef. Bu tüketim toplumu bize başka neleri dayatacak onu da heyecanla bekliyoruz… Ben şahsen şimdilik annemin diktiği maskeleri kullanıyorum, bir de birkaç yerel kadın üretici buldum onları destekliyorum.

Uzmanların da söylediği gibi, maskenizi yedekli taşımak ve düzenli olarak değiştirmek gerekiyor. Pamuklu olan kumaşları her kullanım sonrasında yıkamak da mümkünmüş. O yüzden seyahat çantanızı yaparken, içine bolca yedekli maske atmayı ihmal etmeyin. Ben seyahat edeceğim gün sayısına göre, her güne bir adet maske düşecek şekilde stoğumu yaptım.

Siz de çantanızda bol bol yedek maske taşımayı ihmal etmeyin.

Dezenfektanlar

El dezenfektanı, kolonya, ıslak mendil gibi bilumum temizleyiciyi çantanıza atmayı unutmayın. Ben minik sprey şişeli kolonyaları tercih ediyorum. Alışkanlıktan mıdır nedir, en iyi temizleyici kolonya gibi geliyor hala. Özellikle Bodrum mandalinalı, lavantalı gibi versiyonlarına bayılıyorum.

Ateş ölçer

Bu pandemi sürecinde “ben korona mı oldum acaba” diye defalarca panik atak geçirdim. Kendimden şüphelendiğim o süreçlerde ateşim çıkacak mı acaba diye beklediğim anlar çok oldu. Dakika başı ateşimi ölçüp durumdan emin oldum. Size de tavsiyem seyahat ederken çantanıza bir ateş ölçer atın. Çocukluğumuzdan alışkın olduğumuz civalı termometreler iş görecektir. Zaten hafif ve çantada çok da yer kaplamayacaktır.

Sperlik

Özellikle uçağa binecekseniz, şu plastik sperliklerden edinmenizi tavsiye ederim. Böyle durumlarda riski minimuma indirmekte fayda var. Uçakların ne kadar dezenfekte edildiğini bilsek de, hem maske hem de sperlik ile önlem alsak fena olmaz!

Uçucu yağlar

Aromaterapinin gücüne inanan biri olarak, günlük hayatta uçucu yağlardan destek almaya çalışıyorum. Yolculuğa çıkarken, önemli bir sunumdan önce, çalışırken konsantre olmak için ya da mide bulantısı baş ağrısı gibi durumlar için mutlaka uçucu yağlarımı çantamda taşırım. Günlük hayatta en çok portakal, lavanta, okaliptus, biberiye, çay ağacı gibi yağları kullanıyorum. Açıkçası pandemi döneminde de hem kendimi daha iyi hissetmek hem de bağışıklığımı güçlendirmek için oldukça faydasını gördüm.

Sizinle de uçucu yağlarla ilgili bazı önerilerimi paylaşmak istiyorum. Maske taktığınız zaman oluşan terleme durumu ve maskenin kokusu sizi zorluyor ve midenizi bulandırıyorsa bazı uçucu yağlardan destek alabilirsiniz.

Lavanta ve okaliptus yağı benim bu süreçte en çok tercih ettiğim iki yağ oldu. Küçük şişelerde olan bu yağları açıp direkt koklamak ya da çeşitli koku taşlarına damlatıp koklama kutularını yanınızda taşımak etkili olabilir. Hem midenizin bulantısını alır hem de size bir dinginlik sakinlik verir.

Bunun dışında çay ağacı yağının antibakteriyel özelliğinden de destek alabilirsiniz. Su ya da zeytinyağı içinde seyrelttiğiniz 1-2 damla çay ağacı yağını burun deliklerinizin altına sürüp sonrasında maskenizi takabilir ya da su ile çay ağacı yağı karışımını maskenize de damlatabilirsiniz. Fakat öncesinde çay ağacı kokusunu sevdiğinizden emin olun, bazıları için ağır olabilir. Aynı karışımı lavanta, ravintsara ve portakal yağlarını saf zeytinyağı ile karıştırarak da yapabilirsiniz. Hem strese iyi gelir, hem de ravintsara oldukça iyi bir bağışıklık güçlendiricidir.

Rahatlamak, stresi azaltmak için lavanta yağını, nezle gibi durumlar varsa okaliptus globulus yağını aynı şekilde mutlaka seyrelterek kullanabilirsiniz.

Size mutluluk, neşe verecek ve konsantre olmanızı sağlayacak yağ ise portakal ve limon. Kendileri fototoksik yağlar olduğu için, güneşe çıkmadan önce kullanmayın.

Eldivenler

Plastik eldivenleri çok fazla kullanmayı tercih etmiyorum normalde, onun yerine sık sık ellerimi yıkamayı ve kolonyalamayı tercih ediyorum. Ama seyahat ederken, özellikle otobüs gibi hijyeninden tam emin olamadığınız bir araç kullanıyorsanız, seyahat sırasında ellerinize eldiven takmak iyi olabilir.

Bir de şunu unutmamak lazım, kullandığımız eldiven ve maskeleri etrafta bırakmamalı, yere atmamalıyız. Onlar da birer tıbbi atık neticede. Onun yerine çöpe, mümkünse geri dönüşüm çöplerine atmalıyız.

Sosyal medyada sık sık denizlerden maske toplayan dalgıçların fotoğraflarını görmeye başladık. Denizlerin bir başka kirliliğe daha ihtiyacı yok, dikkatli olalım!

Diğer Makaleler

Keşfet

Türkiye’nin En Güzel Glamping Alanları

Glamping Nedir? Glamping; kelime anlamı olarak glamorous (büyüleyici) ve camping (kamp yapmak) kelimelerinin birleşiminden meydana...

Kafa Dinlemelik Butik Oteller Listesi

Yaz gelince evde durmak hepimiz için daha zor hale gelmeye başladı. Kimimiz çoktan şehri...

Korona döneminde seyahate çıkarken bunları çantanızdan eksik etmeyin!

Korona günlerinde hepimizin ortak sorusu seyahat etmek güvenli mi? Risk elbette her zaman var...

HES kodu SMS ile nasıl alınır? HES kodu ne...

Şehirler arası yolculuklarında vatandaşların risk taşıyıp taşımadığı öğrenilmesi için HES kodu uygulaması geliştirildi. Sağlık...

Şehirler ve Ünlü Yemekleri

Hangi şehrin hangi yemeği meşhur? Sizin için minik bir şehir lezzet haritası hazırladık. Haydi birlikte...

Karantina Günlerinde Evinizde Otururken Gezebileceğiniz Müzeler

Evde geçirdiğimiz karantina günlerinde birçok marka, kurum bizler için dijital hizmetler sunmaya başladı. Bunlardan...

Popüler Konular

Yorumlar

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz